Test komba gitarowego Roland Blues Cube Stage

Autor: Paweł Radyno • 31 marca 2015
Roland Blues Cube Stage2.300 zl
31 marca 2015 14:00
Paweł Radyno Gitarzysta Dostarczył Roland Polska Sp. z o.o. ul. Kąty Grodziskie 16B 03-289 Warszawa
 • Jakość brzmienia i wykonania
 • Ciekawe funkcje dodatkowe
 • Waga

Szczerze powiedziawszy, od czasu wielkiego sukcesu modelu Jazz Chorus, który nota bene trwa do dziś, nie utknął mi w głowie żaden konkretny model wzmacniacza marki Roland do gitary elektrycznej. I z pewnością ten stan trwałby jeszcze długo, gdyby nie dzisiejszy bohater testu, stojący dumnie tuż obok mnie…

 

Niespodzianka w kolorze blond!

Zanim zagłębimy się w parametry techniczne, brzmienie, i inne gitarowe sprawy, spojrzałem na wzmacniacz okiem przeciętnego człowieka, zupełnie niezwiązanego z gitarowym światem. Ten wzmacniacz jest po prostu bardzo ładny. Człowiek ze swojej natury jest estetą, ceni sobie rzeczy, które oprócz praktycznych walorów, potrafią zaskoczyć ciekawym stylem, pomysłem na wygląd, na opakowanie danej zawartości. Od zdobień włóczni, którymi posługiwały się ludy pierwotne, aż po całą masę elementów zmiennych telefonów komórkowych, które sprawiają, że przedmiot codziennego użytku jest bardziej spersonalizowany, bardziej „nasz”, bardziej się podoba.

Jestem przekonany, że każdy gitarzysta, mając do wyboru sprzęty o jednakowych parametrach technicznych, brzmieniu, w tej samej cenie, wybierze egzemplarz, który wydaje mu się po prostu najładniejszy. Roland Blues Cube Stage jako element wystroju wnętrza prezentuje się wyśmienicie. Czy na tym koniec? Przekonajmy się!

 

[img:1]

 

Znam, więc lubię.

Budowa wzmacniacza Roland Blues Cube Stage jest całkiem przewidywalna. To standardowa konstrukcja typu combo, z jednym głośnikiem 12" oraz panelem sterującym umieszczonym od strony wierzchniej. Wagowo bardzo przyjaźnie, jedynie 14 kg. I choć nie mam jak sprawdzić tej informacji przekazanej przez producenta, to nie pamiętam, abym szczególnie się zmęczył zabierając go na próbę czy małego dżoba z gospelowym chórem.

Na pokładzie mamy do dyspozycji dwa kanały: czysty oraz przesterowany, które - co ciekawe - możemy połączyć i grać na obu jednocześnie (dual tone). Całkiem ciekawa funkcja, coś jakby dodatkowy boost kanału overdrive. Co więcej, każdy z kanałów posiada indywidualne pokrętła volume i gain, jak również przyciski: tone, które zwiększają parametr popularnie zwany „prescence”, oraz boost, odpowiadające za dodatkowe podbicia gainu. Korekcja oraz pogłos dla obu kanałów są wspólne, co może być w pewnym sensie ograniczeniem, ale w przypadku testowanego modelu nie stanowi to problemu - dlaczego? - o tym już za moment!

 

[img:2]

 

Warto zwrócić natomiast uwagę na możliwość nagrywania dźwięku Rolanda zarówno metodą tradycyjną (line out), jak również za pośrednictwem kabla USB - a zatem mamy do czynienia z wbudowanym interface’m audio!

Przydatną funkcją jest możliwość ustawienia pożądanej mocy wzmacniacza bez wykorzystywania potencjometrów gain, volume konkretnego kanału (lub obu naraz w przypadku wykorzystania funkcji dual tone), oraz master volume. Dzięki temu, ustawione wcześniej brzmienie zostaje przeskalowane do odpowiedniej głośności bez zmiany jego charakteru.

 

[img:4]

 

Sprzęt dysponuje czterema wartościami parametru mocy: 0.5, 15, 45 i 60 Watt. W domu w zupełności wystarcza najniższe ustawienie, pół Watt’a. Na koncercie, gdzie wzmacniacz ten służył mi jedynie jako odsłuch gitary (sound na przody został przesłany liniowo, poprzez wyjście line out), idealnym ustawieniem było 15 Watt. Ekstrapolując te doświadczenia na inne sytuacje, jak np. jam w klubie bez „przodów”, najlepszym ustawieniem będzie 45 lub 60 Watt mocy.

Ciekawostką jest współpraca firmy Roland ze światowej sławy gitarzystą - Erickiem Johnsonem. Finalnym efektem tej kooperacji jest tzw. EJ Tube Capsule - element, który można dokupić do naszego wzmacniacza i tym samym zmodyfikować jego brzmienie w stronę preferencji Erica. Ciekawa perspektywa, nietania, ale więcej powie wam dr Google :)

 

[img:3]

 

Imię mówi jak jest!

O brzmieniu testowanego wzmacniacza można napisać wiele, ale wypada zacząć od rzeczy najważniejszej. Dźwięki, które wydobywają się z głośnika, mają typowo bluesowy charakter. Ale zaraz… jak nazywa się ten wzmacniacz? Jak mu na imię? Właśnie! Blues Cube Stage! Śpiewna góra, ciepły środek i dość obszernie brzmiące niskie pasmo (nie jest to typ bassu określanego jako „tight”). Pisząc wcześniej o wspólnej korekcji dla obu kanałów i możliwych tego konsekwencjach, chciałbym podkreślić, że spójność tonalna pomiędzy charakterem brzmienia kanału czystego i przesterowanego jest na tyle duża, że brak korekcji indywidualnej dla każdego kanału nie stanowi żadnego problemu.

Najważniejszą rzeczą, która mnie osobiście zaskoczyła, jest fakt, ze testowany wzmacniacz nie ma wbudowanej ani jednej lampy elektronowej. Nigdy nie miałem innego wzmacniacza do gitary elektrycznej niż konstrukcje w pełni lampowe, stąd też moje wcześniejsze uprzedzenia co do braku jakichkolwiek lamp na pokładzie. Jednak przez te wszystkie lata technika posunęła się o duży krok naprzód.

 

[img:5]

 

Jestem pozytywnie zaskoczony tym, jak dużo dobrego brzmienia można osiągnąć na wzmacniaczu o budowie tranzystorowej. Ciepło brzmiący kanał czysty, w połączeniu z przesterem przypominającym kostki o charakterze tubescreamer’a, robią bardzo dobrą robotę! Tego rodzaju brzmienie zadowoli nie tylko typowych bluesmanów.

Wzmacniacz sprawdzi się również w muzyce funk, pop, soul, jazz, lekkim rocku, gospel i innych, gdzie liczy się przede wszystkim czytelny clean i śpiewny przester. Nie da się natomiast osiągnąć typowo agresywnego, mięsistego brzmienia przesteru, tak bardzo pożądanego w różnych odmianach rocka. Ale wracając do punktu wyjścia - nazwa podpowiada nam zastosowanie, warto podążać za wskazówkami producenta!

 

Próbka możliwości Roland Blues Cube Stage:

 

Podsumowanie

Roland Blues Cube Stage to dopracowany model. Producent miał pomysł na konkretny produkt, o sprecyzowanym charakterze brzmienia, które jest na tyle plastyczne, że może zadowolić szerokie grono odbiorców. Dla mnie - osobiście - ten test jest momentem przełomowym. Od teraz wiem, że dobre brzmienie gitary elektrycznej jest do osiągnięcia nie tylko przy użyciu lampowych konstrukcji!

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Moc wyjściowa: 60 W
 • Nominalny poziom wejściowy:
  • INPUT HIGH: -10 dBu (1 M Ω)
  • INPUT LOW: 0 dBu
 • Głośnik: 30 cm (12 cali) x 1
 • Sterowanie:
  • Przełącznik POWER
  • Przełącznik DUAL TONE
  • Przełącznik CH SELECT
 • Kanał CLEAN:
  • Przycisk BOOST
  • Przycisk TONE
  • Pokrętło VOLUME
 • Kanał CRUNCH:
  • Przycisk BOOST
  • Przycisk TONE
  • Pokrętło GAIN
  • Pokrętło VOLUME
 • EQUALIZER:
  • Pokrętło BASS
  • Pokrętło MIDDLE
  • Pokrętło TREBLE
 • EFFECT:
  • Pokrętło REVERB,
  • Pokrętło MASTER
  • Przełącznik POWER CONTROL
 • Wskaźniki: Clean Channel, Boost, Tone, Crunch Channel, Power
 • Złącza:
  • INPUT HIGH/LOW jack: 1/4-cala phone type
  • LINE OUT jack: 1/4- cala phone type
  • PHONES jack: Stereo 1/4- cala phone type
  • FOOT SW (TIP: CH SELECT, RING: DUAL TONE) jack: 1/4- cala TRS phone type
  • REC OUT: USB type B
  • AC IN jack
 • Wymiary: 513 x 244 x 465 mm
 • Waga: 14 kg

 

Galeria zdjęć:

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Roland Polska Sp. z o.o.

adres:
ul. Kąty Grodziskie 16B 03-289 Warszawa

Sklepy muzyczne > Roland rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz