TEST: Gitara Washburn Rover Travel RO10E

Autor: Krzysztof Błaś • 14 września 2015
Washburn Rover Travel RO10E750 zł
14 września 2015 10:00
Krzysztof Błaś Dostarczył Music Info Music Info tel: +48 12 267 24 80 www.musicinfo.pl
 • Solidna konstrukcja
 • Małe wymiary
 • Charakterystyczne brzmienie
 • Twardy futerał w komplecie
 • Doskonała cena

Przed zakupem gitary podróżnej staje prędzej czy później każdy gitarzysta. O ile dla większości ludzi urlop oznacza odpoczynek od pracy, o tyle dla gitarzystów to mało komfortowy czas rozłąki z instrumentem...

Niestety większość firm produkujących "gitarowe substytuty" pełnowymiarowych gitar w ogóle nie bierze pod uwagę tego, że dla muzyka liczy się nie tylko kontakt ze strunami, ale także, a może przede wszystkim możliwość wydobywania dźwięków. Niełatwo jednak znaleźć podróżny instrument, który oprócz zmniejszonych gabarytów zachowuje się jak pełnoprawna gitara, a nie tylko kij z naciągniętymi strunami.

 

[img:1]

 

Na szczęście jest Washburn oferujący wyjątkowo użyteczną serię gitar podróżnych - Rover. Model, który dotarł do testu, jakby dla potwierdzenia swojej muzycznej użyteczności został dodatkowo wyposażony w pickup. Przyjrzyjmy się zatem temu maleństwu.

 

Budowa

Gitara podróżna po pierwsze powinna być stosunkowo mała, a po drugie przetrwać trud podróży - czyli zabezpieczona solidnym futerałem. Obydwie cechy odnajdziemy w Roverze - małe gabaryty pozwolą wcisnąć ją między walizki, lub do luku bagażowego w samolocie, a znajdujący się w komplecie prostokątny futerał zapewni jej bezpieczny transport.

RO10E to taka hybryda z niemal normalnym gryfem (menzura 24 cale) i bardzo małym i cienkim, lecz w pełni akustycznym pudłem rezonansowym. Całość wykończono matowym, bezbarwnym lakierem, co wygląda nie tylko ładnie, ale także daje odpowiednią odporność na zarysowania.

 

[img:5]

 

Producent postanowił skonstruować instrument, który nie tylko będzie podręcznym ćwiczebnikiem, ale także zaoferuje charakterystyczne brzmienie, które być może znajdzie amatorów także w zastosowaniu profesjonalnym. Z tego względu dużą uwagę przyłożono do konstrukcji pudła rezonansowego. Posiada ono rzeźbione ożebrowanie (scalloped) a także litą, świerkową płytę wierzchnią.

Boki i tył zrobiono z laminatu mahoniowego. Solidny, palisandrowy mostek wyposażono w tradycyjne kołki mocujące struny. Krawędzie pudła zabezpieczone zostały gustownym, wielowarstwowym bindingiem.

 

[img:3]

 

Gryf został wklejony na wysokości 15 progu oferując całkiem niezłą skalę gry. Mahoniowa szyjka posiada standardową grubość i szerokość (43 cm na pierwszym progu). Manualnie więc czujemy się jak na pełnowymiarowym instrumencie. Palisandrowa podstrunnica została ożyłkowana podobnie jak korpus i nabito na niej 19 progów medium. Cienkie połączenie z korpusem umożliwia łatwe dojście do ostatnich pozycji pomimo braku wycięcia w pudle rezonansowym.

W całej konstrukcji nie zabrakło oczywiście regulowanego pręta napinającego szyjkę - dostęp do nakrętki zrealizowano od strony otworu rezonansowego. Zainstalowane na główce klucze pracują płynnie mimo prostej, otwartej konstrukcji.

 

[img:4]

 

Wraz z gitarą otrzymujemy doskonały i lekki case przypominający nieco futerał do skrzypiec... Dodatkowo znajdziemy w nim pasek pozwalający zawiesić gitarę na szyi, a także miłą niespodziankę w postaci kostek i instruktażowego DVD. Jest więc wszystko co potrzebujemy żeby owocnie spędzić wakacje... Jakby tego było mało producent postanowił wyposażyć tą gitarę w prosty, ale skuteczny system nagłośnienia. W tym celu umieścił w pudle rezonansowym pasywny mikrofon, a dolny zaczep paska służy jednocześnie w tym układzie jako wyjście na przewód. Pasywna konstrukcja nie wymaga żadnego źródła zasilania, a co ważne oprócz brzmienia strun przekazuje także każde uderzenie w korpus instrumentu - w razie potrzeby więc możemy zrobić z niego pudełko rytmiczne...

Na szczególną uwagę zasługuje solidność i dokładność wykonania tej gitary. Bardzo sterylna i dokładna konstrukcja oferuje jednocześnie doskonały setup i dużą wygodę gry.

 

[img:6]

 

W praktyce

Przewagą gitar podróżnych nad ćwiczebnikami bez korpusów jest fakt, że... gitary grają. Co z tego, że pod palcami mamy struny, kiedy nie możemy działać twórczo i słyszeć muzyki która ze strun powinna się wydobywać. Rover jednak to gitara - i to całkiem niezła. Oczywiście z racji miniaturowych gabarytów ciężko oczekiwać powalającego, szerokiego brzmienia, ale... Kiedy chwilę na niej pogramy można zakochać się w słodkim, okrągłym brzmieniu.

Przypomina odrobinę typowy cigar box - bluesmani prawdopodobnie będą pod sporym wrażeniem właściwości brzmieniowych tej gitarki. Jest zaskakująco głośna i oferuje niespodziewany sustain. Dużo tutaj góry, środka i ataku. Przyłożenie się do konstrukcji korpusu i użycie litego drewna na top przyniosło rezultaty. Rover to grywalny i oryginalnie brzmiący instrument, który korci, żeby go wykorzystać w poważniejszych sytuacjach.

 

[img:10]

 

Jeżeli chodzi o wygodę gry to jest ona ograniczona z powodu nieforemnego korpusu. Jednak wystarczy skorzystać z dołączonego paska i powiesić ją na szyi, żeby ustabilizować położenie i tym samym zapomnieć o dziwacznym kształcie. Instrument jest bardzo wygodny manualnie. Gryf został wklejony pod właściwym kątem, co pozwoliło ustawić prawidłową akcję strun.

Na gitarze gra się tym samym lekko i przyjemnie. Doskonały sustain i rezonans sprawiają, że podczas wyjazdowego ćwiczenia możemy się skupić nie tylko na pracy lewej ręki, ale także popracować nad artykulacją i rytmiką - czyli elementami, które najbardziej cierpią podczas dłuższej rozłąki z instrumentem.

 

[img:8]

 

Oprócz efektywnego ćwiczenia możemy jednak wykorzystać Rovera także tak, jak każdą inna gitarę - np. do gry przy ognisku. Jest na tyle głośna i skuteczna, że bez problemu sobie poradzi w terenie. Świetnym pomysłem było dołączenie dedykowanego, twardego futerału. Łatwo wciśniemy go do bagażnika w aucie, lub luku bagażowego samolotu. Często może to być jedyny, bezpieczny sposób żeby zabrać gitarę na zagraniczną, często egzotyczną wycieczkę.

Rover RO10E wyposażono w mikrofon, co pozwala podłączyć go do wzmacniacza, lub na przody. W praktyce pasywny, dynamiczny mikrofon nie sprawdza się najlepiej wykazując braki w zakresie wysokich częstotliwości. Tutaj jednak jest to miły dodatek, który rozszerza możliwości zastosowania tego instrumentu. Być może wychodzący dźwięk nie należy do najlepszych, ale umożliwia nagłośnienie gitary wraz z jej charakterystycznym, pochodzącym z pudła brzmieniem.

 

Próbka możliwości Washburn Rover Travel RO10E:

 

[img:9]

 

Podsumowanie

Washburn Rover RO10E to gitara podróżna, więc nie należało by jej rozpatrywać w kategoriach brzmieniowych. Jej walory jednak znacznie wykraczają po za definicję typowego ćwiczebnika. Mamy uczciwie skonstruowane z niezłych materiałów pudło rezonansowe, solidny gry z perfekcyjnie nabitymi progami, a także doskonałą akcję strun i prawidłową strojność nawet w wysokich pozycjach. To, że testowana gitara poradzi sobie jako towarzysz wyjazdów i urlopów nie podlega dyskusji. Doskonały case i trwała konstrukcja pozwalają ją zabrać wszędzie bez obawy o uszkodzenie.

Wartością dodaną i to całkiem sporą w stosunku do konkurencyjnych wyrobów jest jej brzmienie akustyczne. Ten instrument po prostu gra i to całkiem niezłym, chociaż charakterystycznym brzmieniem. Przypomina może odrobinę ukulele, chociaż dysponuje szerszą skalą i większą głośnością. Po nagraniu przy użyciu mikrofonów pojemnościowych można się na prawdę zdziwić. Ciepłe, solidne, lekko bluesowe brzmienie, które spokojnie można wykorzystać w profesjonalnych działaniach. Rover RO10E to zaskakujący instrument, absolutny "must have" dla gitarzystów, którzy nie zawsze mogą zabrać na urlop swoje podstawowe gitary. To także świetny dodatek do posiadanej kolekcji instrumentów ze względu na brzmienie. W połączeniu ze slidem błyskawicznie przenosi nas w okolice delty Missisipi...

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Korpus: Mahoń
 • Płyta wierzchnia: Lity świerk
 • Gryf: Mahoń
 • Podstrunnica: Palisander
 • Progi: 19
 • Klucze: Otwarte przekładnie
 • Menzura: 24 cale

 

Gdzie kupić?

Washburn Washburn www.washburn.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Washburn rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz