Test przedwzmacniacza Hartke Bass Attack VXL Tone Shaper

Autor: Tomek Przyborowicz • 29 października 2013
Hartke Bass Attack VXL400 zł
29 października 2013 12:43
Tomek Przyborowicz Basista, nauczyciel Dostarczył Aplauz Sp. z o.o Aplauz Sp. z o.o tel: +48 (22) 751 42 39 www.aplauzaudio.pl
  • Bardzo solidna obudowa
  • Equalizer, przedwzmacniacz i DI Box w jednym urządzeniu
  • Skutecznie poprawia brzmienie nadając mu odpowiedniej mocy i "kopa"

Wielu z nas mimo posiadania często dobrej jakości basówki i wzmacniacza odczuwa pewien niedosyt związany ze swoim brzmieniem. Czy to na scenie podczas występu, czy podczas nagrywania, kiedy nagrana przez nas ścieżka nie ma odpowiedniego "kopa".

Kiedy mozolne, traumatyczne próby wykręcenia odpowiedniego soundu nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a wątpliwej jakości porady forumowych mędrców odciskają piętno na naszym "ego", z pomocą przychodzi Wujek Tomek, który ma sprawdzone rozwiązanie dla tego typu problemu. Przedwzmacniacz, czyli tzw. turbodoładowanie brzmienia.

 

Zapraszamy na test video:

 

 

 

[img:12]

 

Na rynku jest od dawna wiele tego typu urządzeń, często połączonych z wszelkiego rodzaju efektami, a ten, o którym za chwilę przeczytacie może stać się Waszą własnością! Wystarczy wziąć udział w konkursie przygotowanym specjalnie dla Was przez Infomusic.pl.

Hartke Bass Attack Pedal to urządzenie, które łączy w sobie zalety equalizera, przedwzmacniacza, jak i DI Box'a.
Obudowa jest wykonana z metalu i sprawia wrażenie bardzo solidnej. Jest to dość ważne ponieważ jest to rodzaj "kostki" podłogowej, którą włącza się i wyłącza przy pomocy stopy, często obutej w ciężkie "rockowe" trzewiki! Dodatkowo, spoczywając na podłodze nasz Hartke Bass Attack będzie narażony na różnego rodzaju wypadki, kopnięcia, nadepnięcia i wszystko inne co może mu grozić ze strony rozentuzjazmowanych muzyków na scenie.

 

[img:14]

 

Panel kontrolny składa się z siedmiu potencjometrów i został przez konstruktorów wkomponowany nieco niżej względem reszty obudowy, aby nie naruszyć butem ustawień poszczególnych parametrów brzmienia przy włączaniu umieszczonych z wierzchu obudowy switch'ów. A do czego służą owe włączniki? Otóż są one odpowiedzialne za dwa, główne "gadżety" jakie oferuje nam Bass Attack Pedal - SHAPE oraz HARMONICS.

Pierwszy z nich, oznaczony jako SHAPE to pewien specyficzny filtr, który nazwałbym inteligentnym equalizerem parametrycznym. Podbija on częstotliwości w zakresie od 90 Hz do 1 kHz, jednocześnie obcinając inne składowe brzmienia. Do wyboru danej częstotliwości służy potencjometr umiejscowiony na panelu i oznaczony podobnie jak włącznik, właśnie jako SHAPE. Działa to bardzo skutecznie i brzmienie dostaje niezłego kopa, o charakterystyce uzależnionej od częstotliwości, którą ustawimy przy pomocy potencjometru.

 

[img:13]

 

Czysty bas:


 

 

 

Shape 1

[img:1]

 

 

 

Shape 2

[img:2]

 

 

 

Shape 3

[img:3]

 

Drugie urządzenie jakie mamy na pokładzie naszego przedwzmacniacza to symulacja lampy, oznaczona nazwą HARMONICS. Efekt ten włącza się nożnym "switch'em" umieszczonym na obudowie. Do regulacji poziomu natężenia symulacji lampy służy potencjometr HARMONICS, a przy pomocy umieszczonego tuż obok potencjometru MIX, możemy regulować proporcje pomiędzy brzmieniem lampowym, a "suchym".
stosunek lampowej charakterystyki brzmienia do brzmienia "suchego".

Służy do tego potencjometr MIX. Choć wszyscy wiemy, że prawdziwa lampa jest nie do podrobienia, HARMONICS jest dość wiarygodny. Wymaga to jednak odpowiedniego ustawienia jego poziomu i balansu. Nadaje dźwiękowi tłustości, ciepła i w pewien charakterystyczny sposób zaokrągla sound naszej basówki.

 

 

 

Harmonics On 1

[img:4]

 

 

 

Harmoinics On 2

[img:5]

 

Jednoczesne użycie SHAPE i HARMONICS pozwala na uzyskanie przesteru o bardzo wielu obliczach, uzależnionych od ustawień poszczególnych parametrów.

 

 

 

Shape + Harmonics 1

[img:6]

 

 

 

Shape + Harmonics 2

[img:7]

 

Poza tymi dwoma głównymi zabawkami, mamy do dyspozycji również typowy korektor składający się z potencjometrów BASS oraz TREBLE, służące do regulacji barwy. Dodatkowo, equalizer został wzbogacony o potencjometr BRITE, który podbija ekspozycję wysokich częstotliwości.

 

 

 

Slap Eff Shape Only

[img:8]

 

 

 

Shape Eff Harmonics Only

[img:9]

 

Poziom sygnału na wyjściu reguluje potencjometr LEVEL.

 

Próbki wszystkich testowanych ustawień:

 

Z boku obudowy zainstalowano kilka bardzo użytecznych instrumentów, które wykorzystać można przy nagraniach, lub podczas koncertu. Wiemy już jak ukręcić odpowiednie dla siebie brzmienie i to wykorzystamy podczas próby, lub małego koncertu, podczas którego dźwięk basu nie jest wysyłany na tzw. przody i możemy podpiąć się do swojego pieca przy pomocy gniazda Jack 1/4”. Kiedy zdarzy się nam większy koncert albo sesja w studio, trzeba nasz dźwięk wysłać dalej. I właśnie do tego służy gniazdo XLR oznaczone jako DIRECT OUTPUT.

 

[img:15]

 

To właśnie decyduje o tym, że Hartke jest również DI Box'em. Nie wdając się w szczegóły techniczne popularny DI Box służy do wysłania możliwie najlepszego sygnału do stołu mikserskiego. Sygnału pozbawionego wszelkiego rodzaju przydźwięków z sieci, zakłóceń etc. Niektóre wzmacniacze mają wbudowane wyjście DI Box, jednak jeśli nie jesteś użytkownikiem takiego właśnie wzmaka to Hartke pozwala uniezależnić się od tego co zaoferuje nam dźwiękowiec.

 

Próbka możliwości Hartke Bass Attack VXL:

 

Sygnał jaki wysyłamy dalej może być sygnałem okraszonym wszystkimi parametrami, jakie ustawimy na przedwzmacniaczu, jednak gdy tego nie chcemy, możemy wysłać sygnał czysty, nie zmieniony. Służy do tego przełącznik PRE / POST. Tu również znajduje się przełącznik GROUND LIFT / GOUND CONNECT, który służy odcięciu masy. Nie znam się na elektryce, jednak w praktyce dzięki odcięciu masy możemy uniknąć niepożądanych zakłóceń związanych z prądem.

 

[img:16]

 

Tuż obok umiejscowione zostało gniazdo do wpięcia zasilacza 9V, bo pod takim napięciem pracuje Hartke. Niestety producent nie załącza w komplecie takiego zasilacza. Dramatu jednak nie ma, ponieważ urządzenie może być zasilane również baterią 9V, lub poprzez tzw. Phantom ze stołu mikserskiego. Co nie zmienia faktu, że uważam to za wadę. Zasilacz powinien być dołączony do kompletu. Na drugim boku obudowy, poza gniazdem Jack 1/4” INPUT, mamy do dyspozycji wyjście równoległe PARALEL OUTPUT, czyli wyjście do pętli efektów.

 

Podsumowanie

Osobiście uważam, że Hartke Bass Attack Pedal VXL TONE SHAPER PRE AMP jest bardzo użytecznym urządzeniem, które znajdzie zastosowanie w codziennym życiu każdego basisty. Ułatwi uzyskanie odpowiednio mocnego i soczystego brzmienia zarówno w studio, jak i w domu, na próbie czy koncercie. Skutecznie poprawia brzmienie nadając mu odpowiedniej mocy i kopnięcia. Zwłaszcza Ci, którzy posiadają wzmacniacz nie najwyższej klasy znajdą w tym preampie przyjaciela. Zapraszam Was do sklepów muzycznych abyście sami obadali tę zabawkę.

Ocena końcowa: [img:11] [img:11] [img:11] [img:11] [img:11]

 

Gdzie kupić?

Hartke Hartke www.hartke.pl

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Hartke rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz