TEST Orange Crush Pix 100BXT

Autor: Tomek Przyborowicz • 4 lipca 2012
Orange Amps Crush Pix 100BXT1590 PLN
4 lipca 2012 00:00
Tomek Przyborowicz Basista, nauczyciel Dostarczył ARCADE AUDIO Sp. z o.o. ul. Galicyjska 2 32-091 Michałowice k/Krakowa
 • Dobry do domu, na próby i małe koncerty.
 • Dużo funkcji jak na tak małe combo.
 • Możliwość wpięcia zewnętrznego odtwarzacza
 • Wbudowany tuner
 • Brak możliwości podłączenia dodatkowej kolumny
Jako że nie jest to pierwszy sprzęt firmy Orange, który mam przyjemność testować na łamach Infomusic.pl, nie będę tym razem nawiązywał do historii tej marki. Zainteresowanych odsyłam do artykułu o Orange Crush 25BX, w którym to znaleźć można kilka zdań z dziejów firmy Orange.
 
W poniższym teście zaprezentuję Wam inne combo z całej serii Crash'ów, a dokładnie Orange Crush 100BXT.
 
 
 
Ogólnie
 
Jak już wspomniałem jest to combo, czyli coś w rodzaju „Wash&Go” tylko dla muzyków. Wzmacniacz i kolumna w jednej wspólnej obudowie. Na wielu forach internetowych toczy się odwieczny spór o zaletach i wadach takiego rozwiązania w porównaniu do zestawu złożonego z osobnej kolumny i wzmacniacza. Po kilku wiosnach w tej branży doszedłem do kilku swoich wniosków na ten temat. Otóż zaletą pieców „combo” jest ich kompaktowy charakter. Mamy jeden sprzęt w komplecie i gramy na nim jeśli odpowiada nam brzmienie. Przeznaczeniem combo basowego jest raczej użytkowanie go w sali prób, w domu, lub podczas niewielkich koncertów, gdzie łatwość transportu i wspomniana kompaktowość ma duże znaczenie.
 
Jest jednak wielu muzyków, którym nie odpowiada brzmienie takich czy innych głośników montowanych seryjnie w „combo”. Zaprzęgają do wzmacniaczy bardzo różne kolumny, których cechy spełniają ich oczekiwania. Nie od dziś wiadomo, że kolumna w osobnej obudowie jest w stanie wygenerować większą moc przy zachowaniu wszystkich walorów brzmieniowych. W wielu wypadkach do np. nagrań wystarczy nam tylko wzmacniacz, a kolumna może zostać w domu. Użytkownicy pieców combo muszą w takim wypadku dźwigać komplet. Etc. Jedno jest pewne – combo jest tańsze, a to w obecnej sytuacji ekonomicznej jest to ważny argument.
 
Sercem Orange Crush 100BXT jest tranzystorowy wzmacniacz o mocy 100 W (RMS), którego panel znajduje się w górnej ścianie obudowy. W przypadku niewysokiego pieca to dobre rozwiązanie. Zazwyczaj piec stoi na podłodze i dzięki takiej konstrukcji mamy odgórny pogląd na wszystkie ustawienia. Panel oferuje prawie wszystko co może przydać się nam w generowaniu naszego wymarzonego brzmienia. Dodatkowo wszystkie urządzenia opatrzone są graficznymi oznaczeniami funkcji, więc nawet najbardziej oporni użytkownicy będą wiedzieli co do czego służy.
 
[lupa:1]
 
 • Do podłączenia instrumentu służy oczywiście gniazdo Jack.

 • Gain
  potencjometr odpowiedzialny za poziom wzmocnienia sygnału na
  wejściu (zaopatrzony w diodę PEAK, sygnalizującą przesterowanie sygnału)

 • Presence
  funkcja dodająca naszemu brzmieniu dosłownie prezencji,
  czegoś w rodzaju „kopa” w wyższych częstotliwościach
   
 • DI pre/post – przełącznik dzięki któremu sygnał wysyłany n.p. do konsolety 
  będzie przed lub po equalizacji

 • Contour 
  pokrętło dzięki któremu możemy w łatwy sposób 
  całościowo rozjaśnić i przyciemnić brzmienie
   
 • Treble, H mid, L mid, Bass
  potencjometry regulujące poziom wysokich,
  wysokich średnich, niskich średnich i niskich częstotliwości
   
 • Volume – poziom głośności
   
 • DI ground lift – odcięcie masy, mające zastosowanie gdy w nasze
  brzmienie wkradają się przeróżne zakłócenia związane z siecią elektryczną
   
 
Znajdziemy tu również wyjście słuchawkowe, wyjście Line Out, wyjście Direct XLR, gniazda pętli efektów RETURN i SEND, bardzo przydatne do ćwiczeń gniazdo „mały Jack” do podłączenia na przykład odtwarzacza mp3, oraz wbudowany TUNER, dzięki któremu łatwo i szybko nastroimy nasz instrument. Włącznik znajduje się na tylnej ściance, tuż ponad gniazdem przewodu zasilającego. Na bocznych ściankach umieszczone zostały uchwyty transportowe.
 
Combo zostało zaopatrzone w jeden niskotonowy głośnik o średnicy 15 cali, ukryty pod łatwo zdejmowaną maskownicą chroniącą głośnik przed uszkodzeniami oraz kurzem. Niestety Crush 100BXT nie posiada gniazda umożliwiającego podłączenie dodatkowej kolumny głośnikowej.
 
[lupa:2]
 
Poeksperymentujmy
 
Do testu użyłem 2 gitar marki Sterling. Ray34 oraz Ray35.
 
Jak zwykle zanim podłączyłem instrument do pieca sprawdziłem poziom szumu jaki generuje sam wzmacniacz. Idealnej ciszy nie było, jednak do tej pory nie spotkałem się ze sprzętem, który nie generowałby małego szumu. Przyszedł czas na zabawę potencjometrami. Ustawiłem wszystko w pozycji środkowej i kręcąc GAIN'em ustawiłem odpowiednią dla instrumentu siłę sygnału na wejściu. Tak aby sygnał był pełny lecz pozbawiony przesterowania. Niezbędną okazała się być mała dioda „PEAK”, znajdująca się obok potencjometru GAIN, która sygnalizowała mi przesterowanie. Oczywiście Ci, którzy preferują przester na basie mogą go uzyskać ale sądzę, że nie jest to zdrowe dla głośnika.
 
Przy niewielkiej głośności sprzęt reagował bardzo dobrze. Wszystkie gałki odpowiedzialne za poszczególne częstotliwości sprawdzały się znakomicie. Ale wszyscy dobrze wiemy, że na małej głośności wszystko zawsze działa dobrze. Odkręciłem więc VOLUME i przeprowadziłem test każdego z parametrów equalizera. I Orange zdał zdał ten egzamin. Regulacja poszczególnych częstotliwości dawała słyszalne efekty i umożliwiała modelowanie brzmienia według własnych upodobań. Wszystko działało jak trzeba. Sprzęt bardzo dobrze przenosił charakterystyczne brzmienie instrumentu.
 
 
Wrażenie
 
Obcując z Orange Crush Pix 100BXT muszę powiedzieć, że to bardzo dobry sprzęt na próby, do domu lub niewielkiego występu. Oczywiście pod warunkiem, że perkusista nie będzie zbyt „ambitny”. Niewielkie gabaryty i masa przydatnych urządzeń na pokładzie przedstawia ten sprzęt jako bardzo praktyczny w codziennym użyciu. Dzięki możliwości wpięcia odtwarzacza możemy ćwiczyć z podkładem lub grać piosenki z ulubioną kapelą. Świetną sprawą jest również wbudowany tuner. Dobry do codziennej muzycznej pracy w domu i na próbach. Mankamentem jest z pewnością brak możliwości podłączenia dodatkowej kolumny. Całość brzmi dość rockowo, eksponując środek i dół. Dzieje się tak prawdopodobnie z powodu braku tweetera czyli głośnika wysokotonowego. Sądzę, że Orange kieruje swój produkt raczej do muzyków rockowych, a tu wręcz pożądana jest taka, a nie inna charakterystyka brzmienia.
 
 
 
Foto: Piotr Bartosiuk

Gdzie kupić?

Orange Amps Orange Amps www.orangeamps.com

Dystrybucja w Polsce:

ARCADE AUDIO Sp. z o.o.

adres:
ul. Galicyjska 2 32-091 Michałowice k/Krakowa

Sklepy muzyczne > Orange Amps rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz