TEST: Kombo basowe Ampeg BA-210 - Prostota i funkcjonalność

Autor: Tomek Przyborowicz • 24 lipca 2015
Ampeg BA-2102.499 zł
24 lipca 2015 14:00
Tomek Przyborowicz Basista, nauczyciel Dostarczył Music Info Music Info tel: +48 12 267 24 80 www.musicinfo.pl
 • Duża moc 450 W RMS
 • Combo jest łatwe w transporcie, bardzo praktyczne i mocne. <br> Niewielka waga: 21.8 kg,
 • Dwie opcje ustawienia combo
 • Łatwość obsługi
 • Znakomite brzmienie zestawu
 • Atrakcyjna cena
 • Brak kompresora, limitera, parametrycznego equalizera

Ostatnimi czasy, na łamach Infomusic.pl dość dużo uwagi poświęcam sprzętowi wywodzącemu się ze stajni amerykańskiej marki Ampeg. I nie bez przyczyny, ponieważ firma od lat cieszy się ogromną popularnością i uznaniem wśród grubostrunnych artystów. W dzisiejszym teście zaprezentuję Wam model BA-210.

Seria BA to linia wzmacniaczy połączonych z kolumną w jednej obudowie, potocznej określanej mianem "combo". Miałem już okazję testować na łamach Infomusic dwa inne modele z tej serii BA-108 i BA-110, jednak te były przeznaczone zdecydowanie do użytku domowego. Tym razem rozpracuję dla Was 450 W combo, które poza użytkiem domowym, studyjnym, czy też "próbiarniowym" może z powodzeniem zostać użyte na scenie.

 

[img:1]

Budowa

Obudowa BA-210 wykonana jest z 15 mm topolowej sklejki, oklejonej podwójną warstwą tolexu - popularnej, wodoodpornej winylowej okładziny. Narożniki obudowy zabezpieczone są dodatkowo metalowymi okuciami, chroniącymi je przed uszkodzeniem. Górną ścianę obudowy wieńczy uchwyt transportowy umożliwiający przenoszenie Ampeg'a. W tym przypadku, czynność ta nie wiąże się na szczęście z koniecznością wynajmowania dźwigu, bo całość waży 21.8 kg.

Ciekawym elementem obudowy BA-210 jest konstrukcja umożliwiająca dwie opcje ustawienia naszego "combo". Możemy nasz piec ustawić w tradycyjny sposób - pionowo, lub jeśli mamy taką potrzebę ustawiamy sprzęt pod kątem 60 stopni, głośnikiem w stronę twarzy - tak jak w przypadku monitorów scenicznych. To bardzo przydatna cecha konstrukcyjna, która umożliwia precyzyjny, bezpośredni odsłuch naszego dźwięku.

 

[img:2]

 

Ścianki, na których w zależności od pozycji spoczywa całość opatrzone są gumowymi stopkami, które zapobiegają przesuwaniu się sprzętu po podłożu. Dodatkowo stopki w pewien sposób oddzielają obudowę od podłoża, ograniczając przenoszenie na nie drgań z obudowy.

Przednia ściana obudowy kryje w sobie 2 głośniki 10" oraz głośnik wysokotonowy (twitter). Dla uzyskania większej sprawności głośnika w zakresie najniższych częstotliwości w przedniej ścianie obudowy umieszczono 2 specjalnie zaprojektowane tunele (bass reflex). Głośniki napędzane są przez wzmacniacz o mocy 450 W RMS. Jego przedni panel pozwala na dowolne modelowanie brzmienia według własnych upodobań.

 

[img:3]

 
Brzmienie

Dla posiadaczy basówek wyposażonych w aktywny układ elektroniczny czułość na wejściu możemy zmniejszyć o 15 dB przy pomocy specjalnego przycisku. Podstawowym narzędziem do ukręcania swojego własnego brzmienia jest oczywiście equalizer. W tym przypadku 3 pasmowy:

 

 • BASS - Tony niskie +14/-14 dB w zakresie 40 Hz
 • MID - Tony średnie +5/-11 dB w zakresie 500 Hz
 • HIGH - Tony wysokie +16/-15 dB w zakresie 4 kHz

 

[img:5]

 

Equalizer wyposażony został dodatkowo w tzw. "dopalacze" aktywowane odpowiednimi przyciskami: ULTRA HIGH podbijający częstotliwość 8 kHz o 5dB oraz ULTRA LOW, który poza tym, że o 1 dB podbija częstotliwość 40 Hz, obcina również o 10 dB częstotliwość 500 Hz. Kolejna sekcja urządzeń na panelu przednim BA-210 to narzędzia do wysyłania sygnału na zewnątrz oraz do łączenia innych urządzeń do naszego combo. Do wzmacniacza możemy bowiem podpiąć urządzenie zewnętrzne, takie jak odtwarzacz mp3 lub telefon (gniazdo AUX INPUT) i regulować poziom jego głośności w stosunku do głośności naszego instrumentu przy pomocy pokrętła AUX LEVEL.

Aby wysłać sygnał na zewnątrz do stołu mikserskiego, komputera etc. posługujemy się gniazdem XLR opisanym jako LINE OUT. Zbalansowany sygnał, który wysyłamy tą drogą jest już po korekcji i cechuje się bardzo wysoką jakością. Tuż obok umieszczono dwa gniazda Jack RETURN i SEND stanowiące tzw. pętlę efektów. Panel przedni oferuje nam również podłączenie słuchawek. Przy użyciu słuchawek głośnik zostaje automatycznie odłączony.

 

[img:4]

 

Tuż obok przycisk HF, którym wyłączamy głośnik wysokotonowy i gniazdo jack umożliwiające podłączenie footswitcha, którym włączamy i wyłączamy przester. Footswitch oczywiście nie jest dołączony do zestawu, jednak przester możemy również aktywować z poziomu panelu przedniego. Jest on opisany jako SCRAMBLER i znajduje się po lewej stronie tuż obok gniazda wejściowego INPUT.

Kiedy SCRAMBLER znajduje się w pozycji włączonej zapala się dioda umieszczona nad jego włącznikiem. Natężenie przesteru oraz jego poziom w stosunku do sygnału nieprzesterowanego regulowany jest dwoma pokrętłami: DRIVE i BLEND. Do naszego BA-210 możemy również podłączyć dodatkowy głośnik o oporności 8 Ohm.

 

[img:6]

 

Po przeczytaniu tego opisu z pewnością podobnie jak ja dochodzicie do wniosku, że prostota i funkcjonalność to myśl przewodnia inżynierów Ampeg'a, którzy projektowali BA-210. Ja od siebie dodam, że są to określenia, które cechują wszystkie testowane przeze mnie wzmacniacze i kolumny Ampeg.

Poza tymi dwoma, podstawowymi walorami należy podkreślić jeszcze samo znakomite brzmienie tego zestawu. Choć na pokładzie brak wielu często stosowanych urządzeń, takich jak kompresor, limiter, czy parametryczny equalizer, brzmienie jest bardzo dynamiczne, czyste i klarowne. Rzekłbym - rasowe! A to cieszy, bo ja osobiście nie lubię kiedy do regulacji barwy służy tysiąc różnych włączników i pokręteł. Oczywiście daje to ogromne możliwości modulacji brzmienia, ale ja wolę skupić się na graniu, a nie kręceniu gałkami. Sprzęt tej klasy daje taką możliwość.

 

Podsumowanie

Wszystkie parametry są tu dobrane optymalnie tak, aby muzycy poruszający się w różnych stylistykach znaleźli tu swój własny "sound". Combo jest łatwe w transporcie, bardzo praktyczne i mocne. Z powodzeniem posłuży na koncercie, w studio, w domu, czy sali prób.

Sugerowana cena tego zestawu to 2.499 zł, co nie jest zbyt wygórowaną kwotą. W swojej klasie oceniam BA-210 bardzo wysoko. Jeśli więc rozglądacie się za dobrym combo, czas poświęcony na ogranie tego sprzętu z pewnością nie będzie czasem straconym.

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • 450 W RMS
 • 2x 10" głośniki Ampeg custom
 • 1" tweeter
 • Preampy Ampega z 3-zakresowym EQ
 • Overdrive - Bass Scrambler
 • Dedykowane wyjście3 XLR
 • Niezależny efektor oraz pętla
 • Wyjście słuchawkowe
 • Wejście AUX
 • Waga 21.8 kg

 

Galeria zdjęć Ampeg BA-210:

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Ampeg rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz