TEST: TC Electronic Hall Of Fame 2 & Pipeline

Autor: Przemysław Rajewski • 3 października 2017
TC Electronic Hall Of Fame 2700 zł
TC Electronic Pipeline600 zł
3 października 2017 10:00
Przemysław Rajewski Gitarzysta Dostarczył SoundTrade SoundTrade tel: +48 22 632 02 85 www.soundtrade.pl

Duńscy wizjonerzy z firmy TC Electronic niestrudzenie od 1976 roku dostarczają nam, gitarzystom, innowacyjne narzędzia do kreowania brzmienia. W niniejszym teście przyjrzymy się dwóm nowościom z niezwykle popularnej serii kostek wyposażonych w technologię Toneprint - efektowi typu reverb  Hall of Fame 2 oraz tremolo Pipeline.

Firma TC Electronic ma na swoim koncie wiele urządzeń, które na stałe zagościły w rackach najwybitniejszych gitarzystów świata, takie modele jak G-Force czy G-Major od kilkunastu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Z tym większym zainteresowaniem śledziłem ekspansję firmy na rynek kostek efektowych, gdzie konkurencja „od zawsze” była ogromna i żeby odgrywać istotną rolę w tej „podłogowej” lidze, trzeba mieć w zanadrzu coś ekstra.

Ta wartość dodana w wypadku omawianych dzisiaj efektów nazywa się Toneprint. Jest to genialna w swej prostocie funkcja, pozwalająca zgrywać brzmienia stworzone przez śmietankę gitarowego świata  za pomocą kabla USB lub telefonu (aplikacja zarówno na Android i iOS) i przenieść ustawienia do swojego urządzenia. Warto dodać, że nie są to zwykłe presety, są to naprawdę pieczołowicie edytowane ustawienia, których nie dało by się osiągnąć przy standardowej edycji (nie wierzycie - polecam kanał Youtube Duńczyków).

Warto poświęcić kilka słów samemu procesowi zgrywania presetów za pomocą aplikacji. Jest ona rzecz jasna darmowa, działa zarówno z urządzeniami wyposażonymi w iOS jak i system Android. Sam proces wygląda dosyć futurystycznie - przykładamy swoje urządzenie mobilne do przetwornika gitary i poprzez kabel gitarowy ustawienia wędrują do naszego urządzenia. Nie potrzeba żadnego wymyślnego kabla a całość przebiega szybko i sprawnie, a gitarzysta przez chwilę czuje się jak bohater Gwiezdnych Wojen, tym bardziej, że odgłos przesyłanych danych przypomina język używany przez droida R2-D2. Zgrywanie toneprintów w ten sposób stanowi wielkie udogodnienie, ponieważ jesteśmy w stanie wgrać nowe presety w każdej chwili i w dowolnym momencie, w domu, w studiu czy na scenie.

 

[img:1]

 

Hall Of Fame 2

Jak sama nazwa wskazuje, efekt ten jest następcą świetnie przyjętej „jedynki”. Urządzenie może pracować w trybie stereo lub mono. Na górnym panelu znajdziemy cztery pokrętła, kontrolujące podstawowe parametry efektu takie jak decay, tone czy level. Ostatnie pokrętło służy do wyboru trybu pracy urządzenia. Do wyboru mamy następujące opcje : room, hall, spring, plate church - można je na potrzeby naszego testu nazwać standardowymi presetami.

Następne trzy opcje (shim, mod oraz lofi) w połączeniu z pedałem ekspresji (o którym za chwilę) pozwalają nam uzyskać ciekawe efekty modulacyjne. Ostatnie trzy miejsca zostały zarezerwowane dla presetów Toneprint. Na kilka słów zasługuje również przycisk aktywujący urzędzie. Dzięki technologii MASH pełni on funkcję pedału ekspresji. Podobnie jak wszystkie urządzenia TC Electronic, które przewinęły się przez moje ręce (a trochę ich było !) HoF2 odznacza się niezwykle estetycznym wykonaniem i pancerną budową.

 

[img:2]

 

Brzmienie

Powiem szczerze, dawno nie miałem takiej frajdy z ogrywania efektu jak w przypadku HoF2. Każdy z presetów jest niezwykle plastyczny - dzięki płynnie działającej korekcji poziomu sygnału urządzenia (level) jak i EQ (tone) można odnieść wrażenie, że obcuje się ze skomplikowanym urządzeniem rackowym a nie zwykłą kostką.

Prawdziwa zabawa zaczyna się, gdy pobawimy się systemem ekspresji MASH - interakcja i plastyczność brzmienia niespotykana dotychczas w tego typu urządzeniach. Podobnie bezproblemowo działa system Toneprint , aplikacja jest w pełni kompatybilna z iOS i samo zgrywanie presetów odbywa się momentalnie. Z tego małego, czerwonego pudełka jesteśmy w stanie wydobyć każdy rodzaj reverbu, jaki przyjdzie nam do głowy.

 

Próbka możliwości TC Electronic Hall Of Fame 2:

 

Podsumowanie | Hall Of Fame 2

Bardzo bym chciał napisać coś, co nie będzie peanem na cześć duńskiej myśli technicznej (i piłkarskiej :P) ale w tym wypadku naprawdę ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Estetyczne, solidne wykonanie, olbrzymia ilość świetnie brzmiących presetów oraz wyznaczające nowe standardy rozwiązania techniczne (Toneprint, MASH) a wszystko to w urządzeniu, które zajmuje w pedalboardzie tak niewiele miejsca. Panie i panie - czapki z głów!

 

Pipeline

Fani marki wywodzącej się z duńskiego Risskov długo musieli czekać na efekt typu tremolo w kostce, w końcu po wielu latach próśb i gróźb (jak to pieszczotliwie nazwał jeden z pracowników TC) światło dziennie ujrzał model Pipeline.

Podobnie jak HoF2, budowa Pipeline nie budzi żadnych zastrzeżeń. Powiem więcej, dobór kolorów wyjątkowo przypadł mi do gustu i przypomina mi estetykę królującą w Stanach Zjednoczonych w latach 50-tych. Tradycyjnie na bocznych panelach efektu znajdziemy gniazda do podłączenia kabli, zasilacza oraz kabla USB (Toneprint ). Na frontowym panelu umieszczono przełącznik trybu pracy efektu (do wyboru mamy dwa tryby kształtowania fali - vintage oraz square oraz funkcję Toneprint). Cztery gałki odpowiadające kolejno  za prędkość fali (speed), poziom nasycenia (deep), głośność (volume) oraz podziały rytmiczne. W tej ostatniej sekcji mamy jedno wolne miejsce na dowolnie wybrany preset (Toneprint). Zarówno estetyka jak i jakość wykonania jest na najwyższym poziomie.

 

[img:3]

 

Brzmienie

Pipeline jest istną kopalnią brzmień typu tremolo. Zacznijmy od ustawień fabrycznych - zakres korekcji prędkości fali jest rozległy, od powolnych temp bo bardzo szybkie. Warto nadmienić, że efekt oferuje również funkcję TAP TEMPO. Wystarczy dłużej nacisnąć przycisk włączający efekt i przechodzimy w tryb manualnego nabijania tempa. Funkcja ta jest wyjątkowo przemyślana - po ustawieniu preferowanej szybkości, urządzenie automatycznie przechodzi w normalny tryb pracy. Rozbudowana formuła dobierania wartości rytmicznych jeszcze bardziej poszerza możliwości brzmieniowe tego modelu.

Warto poświęcić kilka słów funkcji Toneprint przypisanej do tego urządzenia. Oprócz standardowej możliwości pobierania starannie edytowanych prestetów, dzięki specjalnej aplikacji na stronie producenta, możemy sami tworzyć unikalne presety. W tym przypadku jedyną granicą jest nasza wyobraźnia. Kolejnym przykładem przemyślanej konstrukcji jest potencjometr volume, który oferuje 6 dB czystego podbicia, funkcja wyjątkowo przydatna, gdyż pozwalająca nadrobić straty głośności, mogące się pojawić przy skomplikowanych algorytmach.

 

Próbka możliwości TC Electronic Pipeline:

 

Podsumowanie | Pipeline

Pipeline Tap Tremolo jest z pewnością konstrukcją ze wszech miar udaną. W kompaktowym, ładnym i solidnie wykonanym opakowaniu otrzymujemy całą paletę efektów typu tremolo z możliwością nożnego nabijania tempa. Funkcja Toneprint pozwala nam dodatkowo stworzyć własne, unikalne algorytmy, niedostępne do tej pory w tak kompaktowych urządzeniach. Efekt ten w pełni zadowoli zarówno zwolenników tradycyjnych brzmień gitarowych jak i gitarzystów szukających narzędzi do tworzenia eksperymentalnych brzmień.

 

Gdzie kupić?

TC Electronic TC Electronic www.tcelectronic.com

Dystrybucja w Polsce:

SoundTrade

tel.: +48 22 632 02 85
Godziny otwarcia:

Pon - Pt:  09:00 - 17:00

adres:
ul. Kineskopowa 1 05-500 Piaseczno k/Warszawy

Sklepy muzyczne > TC Electronic rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz