TEST: Druzkowski Guitars Draco

Panie Drużkowski! Zrobiłeś Pan kawał dobrego instrumentu! Autor: Marek Pająk • 23 sierpnia 2017
Druzkowski Guitars Draco12.600 zł
23 sierpnia 2017 11:00
Marek Pająk Gitarzysta VADER
 • Bardzo solidne brzmienie
 • Wysoka jakość wykonania
 • Wygoda gry
 • Fluorescencyjne markery ułatwiające grę przy słabszym oświetleniu
 • Zbyt ostra krawędź hebanowej podstrunnicy
 • Gałka potencjometru trochę ślizga się w ręce
 • Przełącznik przetworników mógłby być z wyższej półki i umieszczony nieco niżej

Witam wszystkich bardzo wakacyjnie. Ponieważ aktualnie w kraju pogoda za oknem nie rozpieszcza, chciałbym Was zaprosić na mój kolejny test sprzętu gitarowego. Myślę, że może Was to zainteresować, ponieważ w moje ręce tym razem trafiła gitara lutnicza! Większość z Was zapewne wie, że rynek instrumentów to nie tylko masowa produkcja wielkich potentatów muzycznych. Bardzo często zawodowi muzycy oprócz przebierania w topowych modelach znanych marek, decydują się na instrumenty lutnicze.

W przeszłości, tego typu formuła była bardzo pożądana w muzyce klasycznej, gdzie wielu profesjonalnych gitarzystów decydowało się na instrumenty pochodzące z małych pracowni lutniczych. Aktualnie świat ten bardzo mocno rozwinął się w świecie gitar elektrycznych, jak i również basowych. Dowodem tego jest wiele słynnych pracowni lutniczych, w których buduje się produkty wysokiej klasy dla wymagających profesjonalistów. Gitary przez nie wykonywane są z wyselekcjonowanych materiałów, głównie na zamówienie. Bezkompromisowe pod względem technologicznym, z nowatorskim podejściem do zagadnienia. Niestety zazwyczaj sporo kosztują, co oznacza, że nie są to rzeczy dla początkujących adeptów gitary z marnym kieszonkowym.

Marka, którą chciałbym Wam dziś zaprezentować, to firma z polskim rodowodem natomiast z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Druzkowski Guitars to dosyć świeża pracownia lutnicza, Przemysława Drużkowskiego - młodego gentlemana, który swoją pasję i wiedzę nabytą latami doświadczeń i obserwacji, postanowił wykorzystać do produkcji swoich własnych koncepcji. Jednym z flagowych instrumentów powstających w jego pracowni jest seria Draco. Zapraszam więc do zapoznania się z tą młodą, ale i bardzo prężnie rozwijającą się manufakturą.

 

[img:2]

[img:1]

 

Budowa i wygląd

Zanim w ogóle wydałem jakikolwiek dźwięk z gitary postanowiłem się na nią porządnie napatrzeć. W końcu nie na co dzień ma się do czynienia z instrumentem lutniczym, stąd też moja ciekawość. Zazwyczaj gitary wychodzące z małych pracowni lutniczych, są tak naprawdę instrumentami niepowtarzalnymi i w większości przypadków wykonywane są na zamówienie. Zastosowane w nich niecodzienne rozwiązania techniczne, są odpowiedzią na coraz to bardziej wyrafinowane potrzeby wymagającego klienta. Ponieważ wykonywane są ręcznie wiele z nich to zazwyczaj dzieła sztuki.

I podobnie jest w tym przypadku. Nasz „Draco” to 7 strunowy wojownik o zmiennej skali 25.75 - 25.00, który swoim stylowym wyglądem i naturalnym look'iem robi duże wrażenie. Nie znajdziemy tu grubych plastikowych poliestrów czy innych mieniących się kolorów. Za to otrzymujemy aksamitny, przyjemny w dotyku feel. Patrząc na fakturę drewna gitary, nie sposób się oprzeć wrażeniu, że mamy do czynienia z egzotyką o wysokiej jakości. Po zapoznaniu się ze specyfikacją oraz dogłębnych oględzinach, mogę stwierdzić, że nie ma tu miejsca na rozwiązania nisko budżetowe, a samo drewno użyte do budowy kosztowało chyba majątek... I tak począwszy od konstrukcji, wiosło wykonane jest w technologii neck-thru body, gdzie gryf przechodzący przez całość instrumentu wykonany został z wysokiej jakości mahoniu. Dodatkowo, gryf został wzmocniony klonową wstawką, która pełni funkcję ozdobną, ale i wzmacniającą konstrukcję. Dwie cienkie linie z hebanowego laminatu pomiędzy klonem a mahoniem uzupełniają formułę.

 

[img:3]

[img:4]

 

Główka gryfu to ciąg dalszy naszego sandwicha, natomiast tył główki dodatkowo został wzmocniony laminatem z hebanu. Tu warto zatrzymać oko, ponieważ design główki gryfu nie pozostawia złudzeń, że jest to instrument nieszablonowy. Na szpiczastej główce zamontowano siedem blokowanych kluczy Hipshot. Podstrunnica to gruby kawał hebanu, na którym nabito 24 stalowe progi w technologii multi-scale. Idea ta zapoczątkowana już w XVI wieku w ludowych instrumentach Bandura charakteryzowała się zmienną skalą, począwszy od strun basowych, kończąc na wiolinach. W latach '90 amerykański konstruktor gitar i lutnik, Ralph Novak, zaadoptował formułę do produkcji swoich instrumentów i opatentował ją pod nazwą Fanned Frets.

Zmienna skala i co za tym idzie nierównomierny rozkład progów, pozwoliły na lepsze napięcie poszczególnych strun. Może to być przydatne zwłaszcza w gitarach siedmio czy ośmiostrunowych. Przy wydłużonej menzurze struny basowe brzmią bardziej sprężyście i nie zamulają, natomiast na wiolinach gdzie skala jest krótsza, solówki pozostaną pełne i ciepłe. Podobno tego typu zabieg wpływa również pozytywnie na komfort gry. Zobaczymy... W dzisiejszych czasach, możemy znaleźć wielu producentów,  którzy w swojej ofercie posiadają instrumenty z multi-skalą m.in. Novax Guitars, Carvin, Kiesel, Jackson, Ibanez, Dingwalli. Myślę nawet, że powoli pojawia się moda na tego typu rozwiązanie.

 

[img:5]

[img:6]

 

Przejdźmy więc dalej z naszym opisem, bo jest jeszcze sporo punktów na liście. Trzymając się wciąż opisywanego gryfu, w naszym Draco 7 na wysokości siodełka wykonanego z rogu, na odwrocie, zastosowano tzw. „kopytko”. Jest to celowe pogrubienie szyjki w celu uniknięcia pęknięć czy złamań, co niestety jest częste w przypadku mahoniowych gryfów. Zamykając specyfikację gryfu warto też dodać że boczne markery wykonane są z fluorescencyjnego materiału - luminlay, dzięki czemu w ciemnościach ułatwiają komfort i orientacje w terenie.

Korpus gitary to off-setowy kształt w stylu modern gdzie skrzydła wykonane zostały z mahoniu. Płyta wierzchnia została wykonana z klonu o ciekawej charakterystyce. Jest on w pewnym sensie hybrydą dwóch gatunków. Klonu falistego z „Pawim Oczkiem”. W sumie nie spotkałem się wcześniej z taką mieszanką. Wykończenie instrumentu to olejowanie. Przetworniki to skalibrowany set Bare Knuckle-Aftermath zaprojektowany do tego typu instrumentu. Mostek to 7-mio częściowy ABM. Dodatkowo, gitara wyposażona jest w jeden potencjometr głośności, z gustowną drewnianą gałką oraz przełącznik trójpozycyjny. Fajnym rozwiązaniem jest również umiejscowienie gniazda jack, dzięki czemu nie ma problemu z wystającym wtykiem, który bywa niewygodny podczas użytkowania instrumentu. Wisienką na torcie pozostaje gustowne logo firmy, wykonane również z drewna.

 

[img:7]

[img:8]

 

Gramy!

Jednym z najmocniejszych walorów tego instrumentu jest jego brzmienie. Gitara brzmi bardzo, bardzo dobrze i ma swój charakter. Walory akustyczne zastosowanego drewna mówią same za siebie. Przy takich materiałach nie ma innego wyjścia. Struny bardzo dobrze rezonują z korpusem dzięki czemu dźwięk jest konkretny i zwarty. Gitara świetnie się sprawuje na wszelkiego rodzaju modern metalowych riffach. „Kwinty” warczą niczym V8 i są zwarte i klarowne. Jednak zmienna skala i spasowane pickupy robią robotę. Na czystych barwach Draco wypada ciut gorzej, natomiast pamiętajmy, że na pokładzie zainstalowane ma „śmierćmetalowe” Aftermath’y.

W kwestii komfortu gry, tym razem do gryfu podszedłem jak do jeża, nie wiedząc czy w ogóle sobie poradzę z powywracanymi progami. Natomiast po kilkunastu minutach grało się świetnie. Patent z ukośnymi progami to strzał w 10-tkę. Profil gryfu generalnie nie należy do najcieńszych, ale jest wygodny i robi wrażenie głębokiego D. Jedyna rzecz jaka mi kompletnie nie przypadła do gustu, to trochę zbyt ostra krawędź hebanowej podstrunnicy. Jestem zwolennikiem głębszej fazy na krawędziach, dla przyjemniejszego kontaktu z ręką, ale to moja subiektywna opinia. W kwestii elektroniki: gałka drewniana to bardzo ładny element, lecz trochę ślizga się w ręce. Przydała by się jakaś gumowa opaska. Przełącznik przetworników również mógłby być z wyższej półki i puściłbym go niżej. Ponieważ kształt korpusu stawia na ergonomię, osobiście wpuściłbym regulatory odrobinę w korpus. Ale wiadomo, wszystko to kwestia gustu.

 

Próbka możliwości Druzkowski Guitars Draco:

 

Podsumowanie

Nasz testowany Draco bardzo mile mnie zaskoczył. Pokazał swój groźny charakter. Pan Drużkowski zrobił kawał dobrego instrumentu. Oczywiście wciąż jest jeszcze sporo pracy i dopieszczania szczegółów, ale aż strach się bać, do czego dojdzie Pan Przemek, robiąc gitary na takim poziomie, jak nasza testowana. Niby Diabeł tkwi w szczegółach, ale wiadomo, że jednak na pierwszym miejscu zawsze będzie dźwięk!

 

Ocena końcowa:

 
 • Brzmienie: 9
 • Możliwości: 8
 • Jakość wykonania: 9
 • Design: 10
 • Jakość/Cena: Jedno i drugie potrafi przyprawić o zawrót głowy

 

Więcej o Druzkowski Guitars na:

 

 

Gdzie kupić?

Druzkowski Guitars Druzkowski Guitars www.druzkowskiguitars.eu

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Druzkowski Guitars rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz