Test: Aria Pro II 714-MK2 Fullerton & 615-MK2 Nashville
Autor: Piotr Augustynowicz • 17 lutego 2021W 2020 roku kultowa marka Aria poszerza swoją ofertę o kilka ciekawych modeli, które od niedawna są już na naszym rodzimym rynku. Zastosowane w nich zostały ciekawe rozwiązania, o których warto wspomnieć. Przyjrzyjmy się zatem Arii Pro II 714-MK2 Fullerton oraz 615-MK2 Nashville, ponieważ nie sposób przejść koło tych instrumentów obojętnie.
Test video Aria Pro II 714-MK2 Fullerton & 615-MK2 Nashville
Aria Pro II 714-MK2 Fullerton TQBL
Model Aria Pro II 714-MK2 Fullerton to gitara, która na pierwszy rzut oka przyciąga swoim wyglądem. Niby klasyczny strat, ale to tylko pierwsze wrażenie. To butikowy superstrat, w którym komponenty zostały tak dobrane, by zadowolić niejednego wymagającego muzyka. Jeżeli chodzi o budowę, korpus został wykonany z topoli, a płytę wierzchnią wieńczy przepiękny klon wzorzysty w kolorze turkusowym. Gryf o kształcie grubszego C ma nabite 22 progi i podobnie jak klonowa podstrunnica został poddany obróbce termicznej (z ang. roasted neck). Ma to swoje zalety, ponieważ po takim zabiegu drewno jest bardziej stabilne, jeżeli chodzi o strój. Dostaje też więcej walorów brzmieniowych, przy czym instrument lepiej rezonuje.
Na pokładzie znajdziemy też dwa pickupy typu singiel oraz jeden humbucker, który rozdzielany jest metodą push pull w potencjometrze tone. Mamy tu również pięciopozycyjny przełącznik pickupów, a całość wieńczy ruchomy mostek Wilkinson, który trzyma całkiem nieźle strój. Korpus gitary został wyprofilowany w typowych miejscach, jak klasyczny strat.
Brzmienie gitary jest bardzo naturalne. Korpus i gryf bardzo pięknie rezonuje bez podłączenia gitary, co ma duży wpływ na jakość instrumentu. Po podłączeniu gitara odzywa się typową stratocasterową szklanką, a kombinacje przetworników dają nam paletę barw, którą możemy śmiało wykorzystać w stylistyce bluesowej, funkowej i rockowej. Gitara jest bardzo elastyczna, jeżeli chodzi o kreowanie barw - możemy uzyskać czysty szklankowy sound, crunch i ostre, wręcz metalowe brzmienie. Mostek gitary można ustawić tak, by można było podciągać i obniżać wysokość dźwięku.
Podsumowując, mamy bardzo wygodną gitarę o dużych możliwościach brzmieniowych, bardzo ładnym wyglądzie i przystępnej cenie. Gitara dedykowana dla początkujących, jak i średnio zaawansowanych gitarzystów.
Specyfikacja techniczna:
- Korpus: Topola
- Top: Klon wzorzysty
- Gryf: Klon „wypiekany” Roasted Maple
- Podstrunnica: Klon „wypiekany” Roasted Maple
- Ilość progów: 22
- Skala instrumentu: 648 mm
- Przetworniki: HSS 2X Single, 1x Humbucker
- Potencjometry: 1 x Volume, 1 x Tone, 5-way selector, Push/Pull Tone Knob
- Mostek ruchomy: Wilkinson
- Osprzęt chromowany
- Płytka maskująca biała
- Kolor niebieski, TQBL (Turquoise Blue)
Aria Pro II 615-MK2 Nashville
Aria Pro II Nashville nawiązuje niewątpliwie do stylistyki amerykańskiej. Jest to instrument, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom klasycznych brzmień. Gitara jest typowym Telecasterem, choć poprzez zastosowanie pośrodku dodatkowego przetwornika, rozszerza swoje klasyczne możliwości o dodatkowe kombinacje pickupów.
Gitara zbudowana jest z olchowego korpusu, pokrytego przepięknym topem z klonu wzorzystego. Gryf i podstrunnicę wykonano natomiast z opiekanego klonu. Instrument posiada klucze marki Aria oraz 22 progi średniej grubości, a kształt gryfu to grubsze C. W gitarze zastosowano trzy przetworniki - dwa skrajne to typowe pickupy z klasycznego telecastera, zaś środkowa przystawka jest typowo stratocasterowa. Przy zastosowaniu push/pulla w potencjometrze Tone mamy do dyspozycji aż sześć kombinacji brzmień. Całość dopina stały mostek firmy Wilkinson.
Sound gitary zadowoli wymagających fanów telecastera. Uzyskujemy od czystych twangowych brzmień po dość ciemne i selektywne tony. Instrument brzmi dość równo i dźwięcznie, trzymając bardzo dobrze strój. Gitara jest bardzo wygodna - korpus wyprofilowano, co w kształtach typu telecaster jest rzadkością. Instrument może być wykorzystywany w wielu stylistykach muzycznych, jednak najlepiej sprawdzi się do country, bluesa, funku i jazzu. Równie dobrze sprawdzi się w ostrzejszych klimatach.
Podsumowując, mamy świetnie wykonany instrument złożony z bardzo dobrych komponentów. Gitara bardzo dobrze stroi i brzmi dość charakterystycznie. Fani telecastera z pewnością pokochają ten model. Ze względu na duże możliwości brzmieniowe, które w dzisiejszych czasach mogą stać się priorytetem wśród wybieranych instrumentów, wiosło znajdzie zastosowanie praktycznie w każdej stylistyce. Gitara ze względu na swój przedział cenowy dedykowana jest głównie dla początkujących, jak i średnio-zaawansowanych gitarzystów.
Specyfikacja techniczna:
- Korpus: Olcha
- Top: Klon wzorzysty
- Gryf: Klon „wypiekany” Roasted Maple
- Podstrunnica: Klon „wypiekany” Roasted Maple
- Ilość progów: 22
- Skala instrumentu: 648 mm
- Przetworniki: SSS 3X Single,
- Potencjometry: 1 x Volume, 1 x Tone, 3-way selector, Push/Pull Tone Knob
- Mostek stały: Wilkinson
- Osprzęt chromowany
- Płytka maskująca: Biała
- Kolor: Czerwony rubin, RBRD (RUBY RED)