TEST: Hagstrom Three Kings Super Swede LE

To najnowsze Volvo naszpikowane technologicznymi patentami, zachowujące przy tym prawdziwy szwedzki smak i charakter! Autor: Marek Pająk • 2 maja 2017
Hagstrom Guitars Three Kings Super Swede LE3.100 zł
2 maja 2017 09:00
Marek Pająk Gitarzysta VADER Dostarczył Grupa Zibi S.A. ul. Wirażowa 119 02-145 Warszawa Salony Muzyczne RIFF Salony Muzyczne RIFF tel: +48 22 543 92 60 www.riff.net.pl

Dziś piszę ten test będąc już na europejskiej trasie Vadera, przelatując przez kolejne miasta naszej podróży. Wczoraj zagraliśmy udany koncert w Danii i pomyślałem sobie, że to dobry moment, aby pozbierać swoje myśli oraz doświadczenia z testowanego ostatnio instrumentu, gdyż gitara, która dotarła do mnie przed trasą, ma iście królewski rodowód.

Nie jest to oczywiście duńska królowa, ale prawdziwy król Szwecji. Szwecja to piękny, a zarazem bardzo poukładany kraj, który zawsze będzie mi się kojarzył z bezpieczeństwem na drodze (Volvo), wygodą i designem (Ikei) oraz...?  I tu właśnie zaczyna się nasza historia. Szanowni Państwo - przedstawiam niekwestionowanego gitarowego króla Szwecji - gitarę Hagstrom Three Kings Super Swede Limited Edition.

 

[img:1]

[img:2]

 

Budowa i wygląd

Na wstępie bardzo ucieszył mnie widok pięknego dedykowanego futerału. Już samo wyciąganie go z kartonu daje dużo przyjemności, ponieważ zawsze lubię jak instrument jest przechowywany z szacunkiem, a nie w jakiś foliach czy styropianach.

Po kształtach case’a można było wywnioskować, że będziemy się mierzyć z czymś na miarę Les Paula, czyli prawdziwej klasyki w produkcji instrumentów. Po otwarciu pozłacanych zaczepów futerału poczułem się jakbym otworzył skrzynię z diamentami. Widok był oszałamiający. Dawno nie widziałem tak pięknie „skrojonego” instrumentu. Pierwsze słowo jakie mi się cisnęło na język to - witaj Królu! Ponieważ nie posiadałem w domu odpowiedniego tronu dla naszego jegomościa, nasz Super Swede wylądował na wygodnym fotelu z Ikei.

 

[img:5]

 

Pierwszy dotyk i i bardziej szczegółowy kontakt wzrokowy dają wrażenie, że mamy w rękach coś naprawdę oryginalnego i niepowtarzalnego. Lakier jest niczym zwierciadło w królewskiej komnacie. Na wstępie przykuwa widok pięknej liliowej grafiki na topie korpusu, zakończonej wtopionym lub przyklejonym do niego postarzałym metalowym herbem królewskim.

Dalej są cztery świetnie spasowane designem gałki potencjometrów, które podobnie jak w klasycznym Les Paulu, odpowiadają za głośność i barwę tonu poszczególnych przetworników. Dodatkowo, pokrętło od tonów wyposażone zostało w opcję push-pull do rozłączania cewek. Pickupy to Lundgren Design na magnesach Alnico. Kolejnym ciekawym punktem na desce jest mostek, który jest przykryty specjalną vintage’ową pokrywą która skrywa bardzo zaawansowany technologicznie układ.

 

[img:3]

[img:4]

 

Wydawało mi się, że o mostkach stałych typu tune-o-matic  powiedziano już wszystko, ale firma Hagstrom potrafiła doprecyzować bardzo istotny szczegół.  Mimo iż podstawa mostu ma bardzo podobną konstrukcję do klasycznej jednostki, to strunociąg czy potocznie zwany „stoptail bar” jest podzielony na sześć osobnych klocków wykonanych z mosiądzu. Czyli każda struna jest połączona wibracyjnie z korpusem osobno. Co to daje? A to, że fale, które są generowane przez poszczególne struny (a wiadomo, że są różnej częstotliwości), nie mieszają, jak to jest w przypadku jednej sztaby, dla wszystkich strun. Ciekawa technologia, no nie? Dzięki temu każde uderzenie akordu jest kierowane do deski jakby osobną ścieżką przedłużając przy okazji sustain.

Widok frontu deski zamyka trójpozycyjny przełącznik, plastikowa osłona poniżej pickupów oraz przepiękny wielowarstwowy binding wokół całego instrumentu imitujący grafitowy efekt masy perłowej. Korpus instrumentu wykonany jest z mahoniu oraz 10 mm klonowej płyty wierzchniej.

 

[img:8]

[img:9]

 

Gryf wklejony pod kątem, również wykonany jest z mahoniu przy czym podstrunnica to kompozytowy materiał Hagstroma „Resinator”, który oprócz bardzo dobrych właściwości rezonujących ma za zadanie również ustabilizować krzywiznę gryfu. Charakterystyką brzmieniową podstrunnica ta zbliżona jest do hebanu, natomiast  jak podaje producent - specyfika tego kompozytu ma za zadanie dodatkowo uwypuklić wysokie składowe harmoniczne oraz pomóc w wyeliminowaniu tzw. martwych tonów które niekiedy pojawiają się w standardowych podstrunnicach wykonanych z litego drewna.

Pręt regulujący krzywizną gryfu to również patent Hagstroma. „H-Expander” Rod to dość ciekawa charakterystyka jarzma prętu regulacyjnego znajdującego się pod podstrunnicą. Swoją budową ma za zadanie dodatkowo ustabilizować gryf na całej jego powierzchni, dzięki czemu ma być on bardziej odporny na zmiany klimatu jak i wyrównany podczas regulacji krzywizny. 

 

[img:6]

[img:7]

 

Taka charakterystyka może mieć pozytywny wpływ na akcję strun. Dzięki temu możemy ją dużo łatwiej obniżyć bez obawy o pojawiające się brzęczenia i głuche dźwięki. Podobno Hagstrom chwali się, że jego patent sprawia, że ich produkty mogą z powodzeniem pretendować do tytułu najszybszych gitar na świecie.

Progi w tym instrumencie to 22 typowe medium jumbo przy skali 25.50". Za orientacje na gryfie odpowiadają bardzo przyjemne markery w kształcie bloków o zaokrąglonych krawędziach wykonanych z pearloidu. Główka gryfu w układzie 3+3 posiada na pokładzie 6 kluczy Graphtech Ratio z optymalizowanym systemem obrotu na każdą strunę. Oznacza to że każda struna od E1 do E6 zmienia się o podobną wysokość dźwięku przy obrocie klucza o 180 stopni. Jest to bardzo wygodny patent przy szybkim strojeniu instrumentu, gdzie ręka w pewnym sensie pamięta zmiany i „feel” z poprzednio dostrajanej struny.  Siodełko gryfu również dostarcza firma Graphtech. 

 

[img:10]

 

Gramy

Super Swede to naprawdę wygodny instrument. Miałem w rękach wiele gitar typu Les Paul ale to wiosło ma coś w sobie. Gryf typu „C” bardzo przyjemnie się prowadzi. Deska z tyłu delikatnie wyprofilowana nie kłuje w żebra przy dłuższym graniu. Przetworniki pracują bardzo dobrze i ładnie reagują na zmiany wysokości dźwięku. Bardzo ciekawie Lundgren spasował magnesy, dzięki czemu riffy na Alnico V brzmią agresywnie i mięsiście, a Alnico II daje nam piękny i ciepły bell-tone’owy sound przy solówkach. Potencjometry działają świetnie - aż chce się ich używać! Zanim przeszedłem do nagrań postanowiłem pobawić się kluczami i faktycznie ma się wrażenie jakby się stroiło tą samą strunę. Poszczególne tunery reagują wręcz identycznie przy kompletnie innych siłach działających ze strun, zmieniając wysokość dźwięku o bardzo zbliżone wartości.

Niestety pojawiła się szrama na orderze. W gitarze przysłanej do testów była nieustawiona prawidłowo menzura. Przy dokładnym nastrojeniu akordy trzymały strój, ale przy wysokich rejestrach zaczęły się poważne problemy. Nie wiem, dlaczego producenci (a w tym przypadku fabryka w Indonezji) nie bierze pod uwagę tak istotnego aspektu. Na szczęście jest to rzecz całkowicie ustawialna przez lutnika lub wykwalifikowany personel medyczny lub po prostu ogarniętego użytkownika. Na szczęście potem było już z górki.

 

Próbka możliwości Hagstrom Three Kings Super Swede LE:

 

Podsumowanie

Gitara, jak na produkt „importowany”, brzmi bardzo przyzwoicie. Choć chciałbym, aby dźwięk w niej był odrobinę „tłustszy” i szlachetniejszy. Tym bardziej, że wyglądem i zastosowanymi technologiami, wiosło mogłoby swobodnie konkurować z dużo droższymi instrumentami. Natomiast, porównując Super Swede do konkurencji, która zapewne produkuje swoje wyroby w tych samych fabrykach, nasz „Król” wypada bardzo dobrze. Cena też mnie miło zaskoczyła, bo za gitarę z case’em musimy zapłacić około 730 Euro. Jeśli miałbym coś dodać, to osobiście pokusiłbym się o zastosowanie dodatkowo patentu Buzz Feitena. Wtedy mielibyśmy prawdziwego technologicznego potwora w vintage’owym opakowaniu.

Zamykając ten test, nasz Super Swede jest niczym najnowsze Volvo naszpikowane technologicznymi patentami, przy jednoczesnym zachowaniu prawdziwego, szwedzkiego smaku i charakteru.

 

Ocena końcowa:

 
  • Brzmienie: 6
  • Możliwości: 7
  • Jakość wykonania: 8
  • Design: 10
  • Jakość / Cena: 8

 

Gdzie kupić?

Hagstrom Guitars Hagstrom Guitars www.hagstromguitars.eu

Dystrybucja w Polsce:

Grupa Zibi S.A.

adres:
ul. Wirażowa 119 02-145 Warszawa

Sklepy muzyczne > Hagstrom Guitars rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz