TEST: Washburn RX122B

Autor: Marcin Sobolewski • 3 lutego 2016
Washburn RX122B750 zł
3 lutego 2016 12:00
Marcin Sobolewski Gitarzysta, kompozytor Dostarczył Music Info Music Info tel: +48 12 267 24 80 www.musicinfo.pl
 • Solidne wykonanie
 • Przyjemne rockowe brzmienie
 • Cena!
 • Drobne niedociągnięcia w wykończeniu

RX122B - oznaczenie testowanej gitary w pierwszej chwili skojarzyłem z całkiem udaną, produkowaną w latach 90-tych serią Ibanezów RX i RG. Wtedy to stawiałem swoje pierwsze kroki w gitarowym świecie.

Dla młodego uczniaka taki Ibanez nie był może szczytem marzeń, ale stał w sklepie na półce, na którą niełatwo było jednak sięgnąć. Otoczeni Jolanami i Kosmosami, sięgając po nagle dostępne zachodnie instrumenty przenosiliśmy się w inny świat. Waham się ze stwierdzeniem, czy to skojarzenie jest trafne. Washburn i Ibanez to firmy z innych kontynentów, z własnymi historiami, z tradycjami, ale modele gitary dość podobne. Może coś w tym jest?

 

 

To nie pierwsza gitara Washburn w moich rękach. Firma jest dobrze znana z przyzwoitych instrumentów w dobrej cenie. Od lat posiadam gitarę basową tej firmy - pochodzi z 1991 roku, z amerykańskiej produkcji, nie zamierzam się z nią rozstawać. Oczywiście instrument, który otrzymałem, to już współczesna produkcja dalekowschodnia. Czy Washburn trzyma formę?

 

[img:1]

 

Budowa

Pierwsze wrażenie jest pozytywne - gitara może skromnie wykończona, ale wygląda na dobrze wykonaną. Mamy tu do czynienia z konstrukcją typu Super Strat z układem przetworników H-S-H, korpus gitary wykonano z lipy, a szyjkę z klonu. Całość kryje czarny, błyszczący lakier. Trochę niedokładnie polakierowano główkę przy logotypie "Washburn", ale chyba czepiam się szczegółów. Gitara ma palisandrową podstrunnicę i jak to w Stratach, gryf jest przykręcony do korpusu (tzw. bolt-on). Żadnych ozdóbek, plexi, bindingu, widocznych słojów. Prostota i minimalizm.

 

[img:2]

 

Pewną niespodzianką może być mostek tune-o-matic, rzadko spotykany w gitarach Super Strat, popularny za to w gitarach typu Les Paul. Sposób mocowania strun również zasługuje na uwagę - to tzw. strings thru body albo mówiąc po polsku: struny przechodzą przez korpus gitary. Taka konstrukcja nie jest zbyt częsta i warto wiedzieć, że pociąga za sobą pewne konsekwencje - dobre i złe.

Dobre - struny mocno tkwią w korpusie, następnie pod sporym kątem dociskają mostek do korpusu, co teoretycznie zwiększa przenoszenie drgań na deskę, a przez to wydłuża sustain, czyli wybrzmiewanie dźwięków. W praktyce różnica jest nieznaczna, ale dla niektórych gitarzystów każdy sposób na wydłużenie sustainu to rzecz wielce pożądana.

 

[img:3]

 

Wady? Duży kąt załamania strun na mostku, co powoduje ich częstsze pękanie. To jedna z najmniej przyjemnych rzeczy, które mogą spotkać gitarzystę na scenie, jak jednak zachwala producent - przy takiej konstrukcji pęknięcie struny nie powoduje rozstrojenia gitary i można dokończyć utwór. No cóż, w testach żadna struna nie zechciała pęknąć, jednak raczej wierzę producentowi - to w końcu nie Floyd Rose. Zapewne rozstrojenie będzie minimalne.

Jeszcze kilka słów o aspektach typowo lutniczych: akcja strun ustawiona jest dość nisko, choć nie rekordowo nisko. Niestety niektóre struny na niektórych progach brzęczą, co świadczy o niedokładnym ich nabiciu. Przydałaby się interwencja lutnika. Doraźnie, na potrzeby testu podniosłem mostek - brzęczenie ustało. Niewykluczone, że po rozegraniu problem sam by ustąpił - do testów otrzymałem gitarę fabrycznie nową, a jak wiadomo instrument musi się "ułożyć".

 

[img:4]

 

Gryf (połączony z korpusem metodą bolt-on) jest dość wygodny, powiedziałbym - standard. Niespecjalnie wyścigowy, profil C. Interwencji lutnika wymagałoby również ustawienie menzury - struny basowe niedokładnie stroją w oktawie. No dobrze, z tym poradzi sobie każdy w miarę doświadczony grajek wyposażony w śrubokręt i dokładny stroik.

Klucze raczej pewnie trzymają strój. Piszę "raczej" bo po pierwsze otrzymałem gitarę z nowymi strunami - do "rozciągnięcia" i strój coraz bardziej się stabilizował w miarę grania. Progów nabito aż 24, a więc pomyślano o młodych i ambitnych wymiataczach.

 

[img:5]

 

Brzmienie

O młodych i ambitnych wymiataczach pomyślano również projektując układ elektryczny Washburna. Humbuckery mają nadspodziewanie mocny sygnał, mocniejszy od moich duncanowych AlNiCo5.

Brzmienie jest satysfakcjonujące, nie miałem co prawda okazji sprawdzić gitary na scenie (a to ważny test), ale w domowych próbach i w nagraniach brzmienie jest zadowalające, o zdecydowanie rockowym charakterze. Nie ma w każdym razie żadnych dyskwalifikujących wpadek typu nadmierne brumienie, chrzęsty czy szumy.

 

Próbka możliwości Washburn RX122B:

 

Mamy do wyboru pięć brzmień, każde znane i raczej przewidywalne - taki Super Strat, czyli Stratocaster "dopalony" humbuckerami, choć pozbawiony ruchomego mostka (co mi akurat zupełnie nie przeszkadza. Gitara gra zdecydowanie środkiem, nasycenie harmonicznymi w brzmieniach przesterowanych jest duże, góra jest klarowna, ale nie za ostra. W partiach solowych dźwięk jest pewny, nie łamie się, jest dość łatwy do trzymania pod kontrolą.

Brzmienie jest wystarczająco precyzyjne i szczegółowe, w zasadzie trudno się do czegoś przyczepić, ani też wskazać jakieś wyjątkowe plusy. Skwitowałbym je tautologią: "Jest dobrze, a na pewne nie jest źle".

 

[img:6]

 

Podsumowanie

Biorąc gitarę do ręki nie sprawdzałem ile kosztuje. Nie chciałem się w żaden sposób nastawiać ani uprzedzać do instrumentu. Obejrzałem, pograłem na sucho, potem podłączyłem do wzmacniacza. "Przyzwoite wiosło, może nie rewelacja, pewnie jakiś budżetowy sprzęt za 1.000 zł" - myślę sobie. Następne sprawdziłem cenę na popularnym portalu aukcyjnym. Okazuje się, że gitara kosztuje równowartość 150 EUR, a więc znacznie poniżej moich przewidywań. Biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny instrument jest BARDZO dobry. Próbowałem wielu tanich gitar z Dalekiego Wschodu, różnych marek i "marek" - u znajomych, w sklepach - i nieraz dostawałem do rąk instrumenty znacznie gorsze za podobne lub nawet wyższe pieniądze.

Młodzi gitarzyści! Jeśli macie zamiar kupić pierwszą tanią gitarę, zwróćcie uwagę na Washburna. To bardzo przyzwoity sprzęt, który nie zniechęci was do grania i którego nie będziecie musieli szybko wystawiać w ogłoszeniu w kategorii "sprzedam". To sprzęt, na którym doświadczony muzyk zagra bez skrępowania i wstydu. Powodzenia!

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Gitara elektryczna 6-cio strunowa
 • Korpus wykonany z lipy
 • Palisandrowa podstrunnica
 • Gryf typu bolt-on (wkręcany)
 • Skala: 25.5"
 • Liczba progów: 24
 • Most: Tune-o-Matic / String thru body
 • Klucze: Die-cast, chromowane
 • Pickupy Washburn w układzie HSH:
   
  • 1 x Single (środek - odwrócona polaryzacja)
  • 2 x Humbuckers (most i gryf)
 • Pięciopozycyjny przełącznik przetworników
 • Potencjometry: 1 x Volume, 1 x Tone
 • Kolor: Czarny

 

Gdzie kupić?

Washburn Washburn www.washburn.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Washburn rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz