DR. J Shadow Echo: Nowa marka, nowe możliwości

Autor: Krzysztof Błaś • 8 października 2013
Dr. J DR. J Shadow Echo500 zł
8 października 2013 12:28
Krzysztof Błaś Dostarczył FX MUSIC GROUP FX MUSIC GROUP tel: +48 (84) 639 11 22 fxmusic.com.pl
  • Pancerna obudowa
  • True Bypass
  • Analogowe brzmienie

DR. J to niezależna marka ukrywająca sie pod skrzydłami znanego, chińskiego koncernu Joyo. Historia firmy nie zaskakuje i podobnie jak w przypadku producentów z Europy i zza oceanu kształtowała się według zbliżonego scenariusza.

Pojawia się więc wybitny konstruktor z ambicjami - w tym przypadku Dee Leung, który buduje własne efekty w poszukiwaniu brzmieniowego Graala... 

Poszukiwania okazują się na tyle owocne, że po jakimś czasie rozchodzi się wieść wśród gitarzystów o niezwykle utalentowanym konstruktorze, w efekcie czego tłumy zaczynają składać zamówienia. To prędko prowadzi do spostrzeżenia, że wypadałoby z typowo chałupniczej firmy rozwinąć linię produkcyjną pod własnym brandem. Z pomocą przychodzi jeden z najwcześniejszych użytkowników tych efektów - Terry Li, który pomaga powołać do działalności firmę nazwaną na cześć Jimiego Hendrixa - DR. J.

Prawdziwy punkt zwrotny jednak następuje kiedy popularnością tych butikowych efektów zaczyna interesować się znany koncern Joyo. Z potężnym kapitałem, także reklamowym tego koncernu i oryginalnymi pomysłami Dee Lunga nowy brand rusza na podbój świata...

 

[img:1]
 

Budowa

Do testu otrzymałem małe, fioletowe pudełeczko nazwane Shadow Echo. Jak sama nazwa wskazuje - jest to delay. Umieszczony został w solidnej, metalowej obudowie z zieloną grafiką. Posiada własny, ciekawy design co podkreśla jego indywidualną konstrukcję nie kojarząc się z urządzeniami innych firm. Efekt zasilany jest za pomocą zewnętrznego zasilacza 9V, ale także możemy do tego celu użyć baterii 9V. Wystarczy odkręcić tylną płytkę. Konstrukcyjnie, Shadow Echo jest wykonany pancernie.

Gniazda zostały przykręcone do obudowy, podobnie jak potencjometry, które mają metalowe trzpienie. Solidny jest także metalowy włącznik nożny. Jedyne zastrzeżenia można mieć do gniazda zasilania, które wyłamuje się z tego schematu i zostało zamocowane na płytce wewnątrz urządzenia. Nie było by w tym nic dziwnego, ponieważ wiele firm robi w ten sposób - przeważnie jednak dodatkowo gniazdo blokuje się w wyciętym otworze w obudowie, co zapobiega jego ruchom i przypadkowemu wyłamaniu. Tutaj jednak otwór jest kwadratowy, a głęboko w środku umieszczone gniazdo okrągłe... mówiąc krótko - trzeba na ten element uważać.

 

[img:2]

 

Testowane urządzenie to typowy delay, mamy więc obowiązkowe regulatory Level - czyli głośność odbić, Feedback - ilość odbić i Time - czas odbić. Dodatkowo jednak wbudowano sekcję modulacji. Pozwala ona nałożyć efekt vibrato na odbite dźwięki, czyli modulować ich wysokość. Żeby uaktywnić ten tryb wystarczy przełączyć mały, metalowy switch. Wówczas uzyskujemy dostęp do dodatkowych potencjometrów - Speed - szybkość modulacji i Depth - głębokość modulacji w stosunku do czystego sygnału odbić.

Urządzenie posiada dwie diody. Pierwsza, koło włącznika zaświeca się podczas pracy efektu. Druga z kolei pulsuje pokazując prędkość ustawionej modulacji. Warto dodać, że efekt posiada True Bypass, więc jego zastosowanie w łańcuchu efektów nie będzie rzutować na jakość sygnału instrumentu.

 

[img:4]

 

Brzmienie

Shadow Echo zostało zaprojektowane tak, żeby zachowywać się jak delay analogowy. To ważna informacja, dla wszystkich którzy szukają efektu opóźniającego, ponieważ determinuje jakość uzyskiwanego dźwięku. W testowanym efekcie więc zastosowano tricki wpływające na charakterystyczny, miękki dźwięk uzyskiwany na urządzeniach analogowych.

 

Próbka możliwości DR. J Shadow Echo:

 

Po pierwsze każde kolejne odbicie posiada mniej wysokich częstotliwości, czyli jest bardziej stłumione. Przy długim czasie odbić, szczególnie na przesterze daje to wrażenie ciepłej, łagodnej barwy z naturalnym wybrzmiewaniem pogłosu. O ile ta cecha jest z reguły pożądana, o tyle druga nie wszystkich może satysfakcjonować. Wraz z kolejnymi odbiciami w tle pojawiają się szumy i artefakty. Taki zaszumiony delay z pewnością brzmi charakterystycznie i oldschoolowo - mimo wszystko jednak wielu gitarzystów, szczególnie jeśli grają na brzmieniach czystych czasem nie jest zadowolonych z tych dodatkowych artefaktów słyszalnych w tle. To po prostu kwestia gustu, ale warto o tym wiedzieć przed zakupem.

 

[img:3]

 

Duży plus należy się za True Bypass - rzeczywiście urządzenie nie obcina sygnału gitary kiedy jest wyłączone. Co ważne jednak, nawet kiedy jest włączone działa zaskakująco sterylnie zachowując w pełni wejściowy sygnał gitary. Nie zauważyłem na tym polu żadnych strat, co jest charakterystyczne dla dobrych efektów butikowych. Ponieważ nie jest to typowy delay cyfrowy który ma za zadanie jak najwierniej powtórzyć zagrany dźwięk, należy go rozpatrywać raczej w kategorii efektu kształtującego brzmienie. Shadow Echo brzmi bardzo ciepło, naturalnie, łagodnie wybrzmiewa i idealnie współpracuje z przesterami. To po prostu dobrze brzmiący delay, dzięki któremu nie tylko osiągniemy typowe powtórzenia, ale także przy minimalnych ustawieniach potencjometru Time - reverb typu Room.

Sekcja modulacji to właściwie bajer i dodatek, który zawsze możemy wyłączyć dedykowanym przełącznikiem tak, że nie wpływa na brzmienie i funkcjonowanie całości. Jeżeli jednak chcemy skorzystać z modulacji, to przygotujmy się na naprawdę odjechane brzmienia... Powtórzone dźwięki mogą wtedy zabrzmieć jak na kraj producenta przystało... chińsko, a my z łatwością możemy przygotowywać ścieżkę dźwiękową do nowego filmu Quentina Tarantino... 

 

DR. J Shadow Echo to...

...przede wszystkim bardzo dobry delay, oferujący użyteczny czas odbić. Brzmi bardzo naturalnie i analogowo, a przy okazji delikatnie obchodzi się z brzmieniem naszej gitary nie degradując go. Gustowna, pancerna, butikowo wyglądająca obudowa budzi same pozytywne skojarzenia i zachęca do montażu w pedalboardzie. Warto wziąć także pod uwagę cenę - za te pieniądze raczej nie możemy liczyć na zakup dobrego delaya, nie mówiąc już o poważniejszych, urządzeniach butikowych.

DR. J to młoda marka, ale widać wieloletnie doświadczenie konstruktora, oraz wnikliwą obserwację trendów i potrzeb płynących od rynku zachodniego. To na prawdę ciekawa propozycja i bardzo opłacalna alternatywa dla droższych, znanych urządzeń.

Ocena końcowa: [img:5] [img:5] [img:5] [img:5] [img:5]

 

Gdzie kupić?

Dr. J

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Dr. J rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz