Gitara Alvarez RC16HCE - cz.I
Autor: Krzysztof Błaś • 20 maja 2013- Doskonały układ elektroniki
- Świetny mostek bi-level
- Siodełko i strunnik wykonane z materiału PPS
- Komfortowa akcja strun
Gitarzyści akustyczni i elektryczni zazwyczaj trafiają na sporą przeszkodę chcąc do swojego arsenału brzmień dołączyć gitarę klasyczną.
Wszystkiemu winna szyjka klasyków, która jest o wiele szersza i grubsza, co wymaga zmiany wykształconych przez lata nawyków. Z tego powodu wiele firm stara się wyjść na przeciw oczekiwaniom muzyków tworząc gitary klasyczne wyposażone w cienkie i chude gryfy.
Dokładnie takim samym tropem poszedł Alvarez tworząc model RC16HCE - mamy więc wszystkie walory gitary akustycznej - wąski, cienki gryf i zmniejszone odstępy między strunami. Reszta jednak pozostała zgodna z duchem gitary klasycznej - nylonowe struny i charakterystyczna główka z tradycyjnymi, perłowymi kluczami. Dzięki temu na instrumencie gra się bardzo komfortowo - wystarczy przyzwyczaić się do nylonowych strun. Ożyłkowany korpus zrobiono z mahoniu, płytę wierzchnią ze świerku.
Mahoniowy gryf posiada palisandrową, ożyłkowaną podstrunnicę z 19 progami. Gitarę wykończono przezroczystym lakierem o wysokim połysku. Także w tym instrumencie zastosowano tworzywo PPS do produkcji siodełka i strunnika umieszczonego w palisandrowym mostku. Instrument jest bardzo wygodny manualnie, co jest nie tylko zasługą wąskiego i cienkiego gryfu, ale także niskiej akcji strun, która zazwyczaj w tradycyjnych gitarach klasycznych ustawiona jest bardzo wysoko.
Z tego względu omawiana gitara nie tylko nadaje się dla gitarzystów elektrycznych czy akustycznych, ale także w ogóle dla początkujących, którzy nie posiadają jeszcze odpowiedniej siły w dłoni i "zahartowanych" palców.
Próbka możliwości Alvarez RC16HCE:
Brzmieniowo instrument jest bardzo nośny - ładny środek i dobrze postawiony bas gwarantują pełnię i głębię brzmienia. Góra jest bardzo stonowana i ciepła - to dobry punkt wyjścia do mocniejszego ataku kostką. Jeżeli jednak chcemy grać klasycznie palcami, gitara zabrzmi bardzo ciepło i dość ciemno.
Delikatne, subtelne brzmienie nylonowych strun z pewnością dostarczy nowych inspiracji. Ponieważ mamy do dyspozycji wycięcie w korpusie śmiało możemy zapuszczać się w wyższe rejony gryfu. W wysokich pozycjach instrument wciąż brzmi dźwięcznie i posiada odpowiednio długi sustain. RC16HCE to bardzo dobrze zrobiona i skuteczna gitara - łatwo się na niej gra i oferuje dobre brzmienie z poprawną intonacją.
Przyjrzyjmy się teraz każdemu instrumentowi z osobna
i jego walorom brzmieniowym:
TEST : RF17CE |