Test gitary elektrycznej Washburn XM STD2 (PB)

Autor: Andrzej Łebek • 22 sierpnia 2012
Washburn XM STD2 (PB)1050 PLN
22 sierpnia 2012 10:37
Andrzej Łebek WWW.INFOMUSIC.PL Dostarczył Music Info Music Info tel: +48 12 267 24 80 www.musicinfo.pl
 • atrakcyjna cena
 • brzmienie przystawek Duncan USM
 • "seksowny wygląd..."
 • solidny osprzęt

Washburn zalewa ostatnio polski rynek nowościami sprzętowymi, wpisując się niejako w rosnące zapotrzebowanie na dobrze wykonane budżetowe gitary brzmieniem nie odbiegające od droższych wioseł serwowanych przez konkurencję.

W przypadku opisywanego przeze mnie modelu XM STD2 PB sprawa jest zupełnie jasna - za 1000 zł mamy zawodowe  brzmienie, piękny wygląd, świetne wykonanie  i świadomość posiadania porządnej gitary z żywej dechy. Co więcej - za ów "tysiak" dostajemy też firmowe przystawki, gdyż w XM STD2 PB pod strunami siedzą dwa mocne jak diabli Duncany USM.

 

Detale

Gitara kształtem bezpośrednio nawiązuje do legendy rockowo-metalowych brzmień, u konkurensji noszącego symbol RG. Zarówno charakterystyczne rogi w korpusie jak zakończona "pazurkiem" główka przynoszą na myśl japońskie guru w świecie sprzętu gitarowego.  Washburn nie poszedł jednak wcale na łatwiznę zwyczajnie kopiując kształt RG - profilowany korpus i bardzo miłe dla oka wcięcie w główce nadają gitarze indywidualizmu.

Klucze nie sprawiają żadnych problemów przy strojeniu, chodzą z miłym dla palców oporem, a dostrajanie w większości przypadków będzie winą wyciągania się strun, gdyż użyte tu die-casty trzymają dzielnie i niewzruszenie. Struny opierają się przy główce na coraz bardziej popularnym siodełku NuBone. Model opisywany posiada czarny lakier typu metallic, wykończony na połysk. Osprzęt zamontowany w gitarze sprawia wrażenie wykonanego solidnie. Zastosowano tu ujednolicony chrom, który świetnie zgrywa się z klonem i palisandrem gryfu oraz czernią korpusu.

 

[img:1]

[img:2]

[img:4]

[img:3]

 

Brzemienie

Brzmienie gitary nie pozostawia złudzeń - zainstalowane pickupy Duncan USM radzą sobie świetnie. W tym miejscu warto rozszerzyć nieco informacje o tych pickupach. Ze strony producenta czytamy:

 

Pickupy Duncan USM odzwierciedlają efekty najnowszej współpracy pomiędzy firmami U.S. Music Corp. i firmą Seymour Duncan. Pickupy Duncana postrzegane są jako czołowy produkt w przypadku rozbudowy instrumentów jak również OEMowy standard w najlepszych gitarach świata. Duncan i USM pracują razem od wielu lat i w tym okresie wspólnie wspierały artystów takich jak: Nuno Bettencourt, Paul Stanley, George Lynch i wielu innych.
 
 

 

Pickupy Duncan USM projektowane są przez inżynierów Seymoura Duncana z siedzibą w Santa Barbara i odpowiadają wymaganiom określonym przez firmę US Music. Występują jedynie w wybranych modelach gitar Washburn i Parker. Obecnie dostępne są pickupy w dwóch brzmieniach: HB-103 oraz HB-102. 

HB-103 to humbucker o wysokim poziomie sygnału wyjściowego przeznaczony do ciężkiego rocka, metalu, thrashu oraz muzyki pankowej. Jest ekstremalnie agresywnym pickupem wyposażonym w mocne cewki nawinięte na magnesy ceramiczne, który jest jednocześnie w stanie utrzymać czystość gry, nawet w przypadku trudnych prób, jakim poddawane są gitary w ciężkiej muzyce.

HB-102 jest klasycznym stuningowanym zestawem humbuckerów dających sobie radę w wielu stylach muzycznych, począwszy od bluesa, poprzez rock klasyczny, na metalu kończąc. Pickup przy mostku ma uzwojenia o wysokim poziomie sygnału wyjściowego, a pickup przy gryfie jest lekko cofnięty. Do budowy obydwu użyto magnesów Alnico 5 i zadbano o najmniejsze szczegóły.
Jakość i „muzykalność” pickupów Duncan USM oznacza, że instrumenty w których je użyto odznaczają się wspaniałym brzmieniem już po ich pierwszym wyjęciu z opakowania. Niewątpliwie, pickupy te znacznie wpływają na jakość i wartość instrumentu, eliminując potrzebę usprawniania elektroniki w gitarach.
 

Brzmienie w każdym paśmie, szczególnie średnim jest wyraźne, okrągłe, lipa z deski gra całkiem przyjemnie. Kiedy wziąłem ją pierwszy raz do ręki, zadziwiła mnie jej lekkość. Myślałem na początku, że wpłynie to na sustain i ogólną mięsistość. Okazuje się, że gitara wybrzmiewa bardziej niż zadowalająco długo, a przy porządnym odkręceniu jej na lampie zaczęła gadać z metalowym pazurem. Trójpozycyjny przełącznik pozwala na przełączanie się miedzy trzema dość selektywnymi charakterystykami brzmień. Muszę przyznać że w gitarze tej pozycja neck+bridge była jak dla mnie jedną z lepszych dotychczas słyszanych. Muszę jednak dość stanowczo stwierdzić, że gitara nadaje się przede wszystkim do rockowych brzmień. Metal musi poczekać.

 

Podsumowanie

Zawsze znajdzie się jakieś "ale". Przy zakupie pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to zignorować radośnie obwieszoną na zawieszce przy kluczach informację o tym, iż Washburn posiada struny DiAddario. To, co zostało fabrycznie założone, w pierwszych minutach od wzięcia sprzętu do ręki, prawie zniechęciło mnie do testu. Struny wyciągały się na progach nawet przy bardzo delikatnym nacisku, co absolutnie uniemożliwiało grę w tonacji. Innym powodem były ustawienia fabryczne. W innej recenzji Washburna na Infomusic.pl poruszano już tę kwestię. Akcja strun była absurdalnie wysoka, dodatkowo menzura wymagała również korekty. Należy zatem szybko zmienić struny na nowe, pokręcić trochę śrubokrętem (bądź dać gitarę fachowcom) i praktycznie nie znajdzie się już żaden element, który będzie przeszkadzał.

Gitarę polecam każdemu, kto nie posiada zbyt dużych środków pieniężnych, a potrzebuje naprawdę fachowego sprzętu. Wiadomo, że na półkach czekają droższe Ibanezy, Fendery, Jacksony itp., jednak za dużo mniejszą cenę możemy mieć wiosełko nie tak bardzo odstające od swoich wypasionych braci.


 

Specyfikacja techniczna:

 
 • gitara elektryczna 6-cio strunowa, 
 • korpus wykonany z drewna lipowego, 
 • podstrunnica z palisandru, 
 • 24 progi, 
 • mostek stały Tune-o-Matic/Stop tailpiece, 
 • przykręcany (bolt-on) klonowy gryf, 
 • menzura: 25,5". 
 • chromowane klucze Die-cast
 • przetwiorniki Duncan USM Alnico Humbuckers w układzie HH
  (zaprojektowane przez firmę Seymour Duncan). 
 • przełącznik trójpozycyjny,
 • siodełko NuBone,
 • potencjometry: 
  • 1 x volume, 
  • 1 x tone. 
 • kolor: Pearl Black.

 

Foto: Piotr Bartosiuk

Gdzie kupić?

Washburn Washburn www.washburn.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Washburn rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz