TEST: Washburn RX123, czyli elegancki szatan

Autor: Maciej Sosnowski • 16 lipca 2012
Washburn RX123750 zł
16 lipca 2012 00:00
Maciej Sosnowski WWW.INFOMUSIC.PL Dostarczył Music Info Music Info tel: +48 12 267 24 80 www.musicinfo.pl
 • Bardzo wygodny, szybki gryf
 • Miękka akcja strun
 • Uniwersalność brzmieniowa
 • Cena
 • Lakier mógłby być trochę trwalszy

Washburn RX123 to nie "elektryk", "wiosło", czy inny infantylny "strunobrzęczyk". Washburn to elegancka gitara elektryczna stworzona do… wymiatania!

 

Pierwsze wrażenie

Kształt superstrata w eleganckiej, niezbyt krzykliwej wersji, jednak w czarnym, nieco złowieszczym wykończeniu. Tak, "złowieszczy", to pasujące do tej gitary słowo. Washburn, który nie wypowiada otwartej groźby, on ostrzega… Od razu widać, że gitara nie została stworzona by wzbudzać kontrowersje, przewracać formę na lewą stronę oraz niszczyć schematy. Nie, ten "elegancki szatan" (to określenie chyba najlepiej oddaje ten instrument) jest ponad to i przy odrobinie talentu ze strony swojego właściciela pokaże nam o co chodzi w rocku i metalu.

[img:2]

 

Asymetryczna dolna, część korpusu przywodzi na myśl samochody marki Porsche, a konkretnie charakterystyczną tylną linię bryły auta. Do tego tradycyjny, podwójny cut-away, który już chyba nigdy nie wyjdzie z mody gitarowej. I dobrze, bo dodaje Washburnowi dynamiki i ujednoznacznia jego przeznaczenie - wymiatanie.

Wymiatanie to słowo klucz. Gryf, który jest jednym z najwygodniejszych na jakich grałem, jest po prostu fantastycznie przygotowany do jak najszybszych przebiegów. Jest niczym aerodynamicznie dopasowana skorupa bolidu - pozwala znacznie zwiększyć osiągi, bez konieczności zwiększania mocy silnika. Pisząc prościej - ten wyregulowany i dopasowany kawałek drewna przyspieszy nasze palce o ładnych parę beats per minute.

 

[img:3:R]Gitara przyszła z akcją strun wyregulowaną tak nisko, że wystarczy tylko musnąć strunę, a już jest ona czysto przyciśnięta do progu. Często napotykanym mankamentem przy regulacji akcji strun jest zależność: nisko struny - wygodnie się gra, ale brzęczą o progi, struny wysoko - ładnie brzmią, ale ciężko się gra. W Washburnie nie ma tego problemu. Możemy się cieszyć czystym dźwiękiem i doskonałą "miękkością" gryfu jednocześnie. Wszystko po to, aby umożliwić nam jak najszybszy shred, czyli jak już wspomniałem wcześniej - wymiatanie. Podsumowaniem pierwszego wrażenia, może być to, ze Washburn z całą pewnością nadaje się na nasz "główny" instrument. Jest tak dla tego, że po pograniu chwilę na RX123, każde inne wiosło jest po prostu niewygodne i nadaje się tylko do ćwiczeń. Poza tym - wymiatanie.

 

Brzmienie

Wymiatanie bez brzmienia nie miałoby sensu, jednak i tu Washburn nie daje za wygraną. Układ przetworników H-S-S daje nam dużo możliwości, od mocnych, przesterowanych, metalowych riffów z humbuckera przez indie-rockowe rytmy na singlach.

 

Próbka możliwości Washburn RX123:

 

W pierwszej pozycji pięciopozycyjnego przełącznika przystawek mamy humbucker, który potrafi dać dużo "mięsa". Nie zabraknie tu mocy potrzebnej zwłaszcza przy riffach z obniżonym strojem (np. drop D). Dostajemy dużo góry i dość ciemne brzmienie, jednak można to regulować odległością przetwornika od strun.

W drugiej pozycji mamy humbucker + środkowy singiel. Dadzą one brzmienie odrobinę pełniejsze, z bardziej czytelnym środkiem, jednak już nie tak gryzące i przebijające się jak sam humbucker.

 

[img:5]

 

Trzecia pozycja to środkowy singiel - brzmienie bardzo akustyczne, nadaje się na kanał czysty, nie jest tak okrągłe jak pozycja piąta, czyli singiel przy gryfie, który też sprawdzi się na kanale czystym, jednak z odrobinę bardziej basowym charakterem. Pozycja numer cztery to połączenie singla pod gryfem oraz singla środkowego.

Nawinięte odwrotnie cewki pozwolą nam wyeliminować szumy, dzięki czemu przypominają dźwięk humbuckera jednocześnie zachowując singlowy charakter. Jest to niezwykle przydatne, gdyż otrzymujemy bezbrumowe brzmienie na kanale czystym i możliwość zagrania trochę "tłuściej" np. na solówcę z kaczką, bądź delikatnym crunchem. Można też użyć sromotnego przesteru, albo np. fuzz - w tej pozycji dostajemy ciekawe i bogate w dół brzmienie. Do tego, jak zawsze polecam pobawić się gałkami głośności i tonów, gdyż w dobrych instrumentach mają one ogromny wpływ na charakter brzmienia. RX123 jest niesamowicie uniwersalnym instrumentem dlatego wszystkie chwyty są dozwolone.

 

[img:6]

 

Jeżeli chodzi o charakterystykę drewna to mamy tutaj klonowy gryf z palisandrową podstrunnicą, czyli często spotykany zestaw w gitarach elektrycznych, który na pewno nie zawiedzie nikogo nastawionego na rocka. Struny poprowadzone przez korpus z mostkiem Tune-o-Matic ładnie przenoszą rezonans na lipowy korpus zapewniając sustain i brzmienie. Do tego naprawdę pewnie wyglądające, czarne siodełko, które porządnie trzyma struny.

Klucze zabudowane, ładnie chodzą, nie za miękko, nie za twardo - wyglądają porządnie i nie puściły stroju podczas testów. Ergonomiczne pokrętła potencjometrów z ryflowanymi boczkami, również pracują bardzo miękko i sprawnie. Jakość użytych elementów oceniam na bardzo dobrą. Jedynym czego brakuje tej gitarze to dodatkowa, ochronna warstwa lakieru na korpus. Niestety rysuje się on trochę zbyt łatwo.

 

Podsumowanie

Washburn RX123 to gitara raczej z niższej półki cenowej, jednak o bardzo dobrym standardzie. Instrument w wersji H-S-S nastawiony jest na uniwersalność z ukłonem w stronę rocka i metalu. Główną zaletą jest niesamowicie wygodny gryf, na którym można grać szybko, dokładnie i czysto.

Washburn jest marką gitar, która zajmuje się tym biznesem od wielu, wielu lat, dlatego kupując RX123 dostajemy ich wypracowany standard, jednocześnie w bardzo "dzisiejszej" cenie. Myślę więc, że jest to dobry wybór zwłaszcza dla początkujących/średniozaawansowanych gitarzystów, którzy lubują się w szeroko pojętym rocku, cięższych klimatach oraz shredzie.

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Gitara elektryczna, 6-cio strunowa
 • Korpus wykonany z lipy
 • Palisandrowa podstrunnica
 • Klonowy gryf, wkręcany
 • Skala 25.5"
 • 24 progi
 • Mostek: Tune-o-Matic / Struny przewlekane przez korpus
 • Klucze typu Die-Cast
 • Pickupy Washburn w układzie HSS - 2x Single coil (szyjka i środek) + 1x Humbucker (most)
 • Pięciopozycyjny przełącznik
 • Potencjometry: 1x Volume, 1x Tone
 • Kolor: Czarny

Gdzie kupić?

Washburn Washburn www.washburn.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Washburn rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz