TEST: Ampeg Portaflex PF-20T

Alternatywa dla basmanów lubiących klasyczne, lampowe brzmienie w dobrej cenie Autor: Marcin Pendowski • 8 czerwca 2017
Ampeg PF 20 T3.000 zł

Firma Ampeg od lat dostarcza basistom na całym świecie absolutnie uznane i niezawodne konstrukcje. Są to zwykle wzmacniacze o dużych mocach, często lampowe, świetnie brzmiące na dużych scenach, ale... o dużych wymiarach i masie.

Czasy mamy takie, że coraz więcej basistów - z szacunku dla swojego kręgosłupa - nie chce nosić po schodach ciężkiego heada basowego - dlatego wiele firm basowych zaczęło miniaturyzować wzmacniacze, budując je na lekkich, impulsowych końcówkach w klasie D. Konstrukcje te jednak nie były w stanie idealnie tworzyć brzmienia lampowego wzmacniacza, gdzie przede wszystkim potrzebny jest duży, ciężki transformator.

 

Test video Ampeg PF-20T:

 

Tymczasem Ampeg, zaproponował coś innego - wzmacniacz lampowy, z transformatorami analogowymi, ale niewielką mocą i niewielką wagą. Zauważono, że konstrukcje lampowe mimo teoretycznie znacznie mniejszej mocy w zestawieniu z wzmacniaczami impulsowymi, w rzeczywistości potrafią narobić sporego hałasu. Innymi słowy: wzmacniacz lampowy 20W nie wydaje się cichy w bezpośrednim porównaniu ze wzmacniaczem impulsowym klasy D 250W.

Oba wzmacniacze testowałem na tej samej paczce Tech 21, 500 Watowej; zaznaczam, nie robiłem pomiarów miernikami - po prostu dziele się z Wami moimi subiektywnymi spostrzeżeniami. Owocem pracy Ampega nad takim rozwiązaniem jest wzmacniacz PF 50 T, o mocy 50 W, oraz dzisiaj testowany jego mniejszy brat - ważący niespełna 7 kg Ampeg PF20T, o mocy 20 W i to bez względu czy używamy 4, czy 8 ohmowej kolumny.

 

[img:1]

[img:5]

 

Pierwsze wrażenia

Wzmacniacz oczywiście dostałem solidnie zapakowany, po wyjęciu z pudełka ukazała się podobna do PF 50-tki, charakterystyczna konstrukcja z dwoma transformatorami po bokach i umieszczonymi centralnie lampami, osłoniętymi metalową, solidną siatka. Całość wykonana jest starannie, i solidnie.

Na przednim panelu zainstalowano gniazdo wejściowe Jack-Jack, dalej potencjometr GAIN, sekcję korektora: BASS, MID, TREBLE, oraz potencjometr VOLUME. Na tylnym panelu zainstalowano: włącznik POWER, dalej: STAND BY, gniazdo sieciowe 220 V, trymer do sterowania biasem, przełącznik POST i PRE-EQ pozwalający brać sygnał przed lub po korekcji, wyjście z preampu XLR, przełącznik GND-LIFT, transformatorowe wyjście symetryczne XLR, wyście sygnałowe JACK-JACK. Pod nim znajduje się przełącznik impedancji: 4 lub 8 Ohmów, który przyda się przy zestrojeniu zestawu z kolumną.

 

[img:2]

[img:4]

 

W boju

Ampeg PF20T testowałem wraz z kolumną Tech 21 112 VT - bo bardzo pasuje mi jej neutralne i równe brzmienie. Sygnał do testów brałem z wyjścia symetrycznego XLR, po korekcji. Niesamowite jest jak głośne potrafi być "prawdziwe" lampowe 20 W. Porównywałem ten wzmacniacz z 500 watową głową Tech 21 i Ampeg nie wydaje się drastycznie cichszy.

Najważniejsza sprawa tego wzmacniacza to jakość brzmienia: wzmacniacz charakterem przypomina swoje starsze rodzeństwo. Korektor działa dosyć subtelnie, nawet radykalne posunięcia nie zniszczą dźwięku. Przy dużym rozkręceniu GAIN-u wzmacniacz naturalnie i delikatnie się przesterowuje, co dobrze może zadziałać w ostrzejszych gatunkach muzyki. Testy robiłem na Jazz Basie Deluxe V, ustawionym na "0", nagrałem próbki slapem, fingerstylem i kostką, czyli popularnymi wśród basmanów technikami.

 

[img:3]

[img:6]

 

Podsumowanie

Wzmacniacz Ampeg PF20T to alternatywa dla basmanów lubiących klasyczne, lampowe brzmienie, ale o niewygórowanych wymaganiach jeśli chodzi o głośność wzmacniacza oraz o nieco skromniejszym portfelu. Dodatkowo - moim zdaniem - bardzo istotnym plusem tego heada jest jego ultra lekka masa - jak na konstrukcje analogowe -full -lampowe.

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Moc: 20W RMS @ 4/8 Ohm
 • Przedwzmacniacz lampowy: 2 x 12AX7
 • Lampy końcówki mocy: 2 X 6V6
 • Korektor barwy: Bass, Mid, Treble
 • Symetryczne wyjście liniowe przedwzmacniacza
 • Pre/Post EQ
 • Odcięcie masy (Ground lift)
 • Symetryczne wyjście liniowe z użyciem transformatora
 • Brak konieczności podłączenia głośnika
 • Ustawienie prądu wysterowania lamp (bias) dostępne dla użytkownika
 • Wymiary: 85 x 330 x 264 mm
 • Waga: 6.9 kg

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016