Test: Cymatic Audio Live Player LP 16

Autor: Daniel Bigaj • 27 maja 2021
Cymatic Audio Live Player LP 161.150 zł
27 maja 2021 09:00
Daniel Bigaj Dostarczył Konsbud Audio Sp. z o.o. ul. Gajdy 24 02-878 Warszawa

[img:9:R]Cymatic Audio to firma lubiana i ceniona. Z pewnością znacie kilka jej produktów, szczególnie rejestrator wielośladowy UTRACK24 lub kartę do popularnego X32. Cymatic jakiś czas temu wypuścił na rynek urządzenie o nazwie LP 16. Do czego ma to służyć, komu się przyda i jak działa - postaram się przybliżyć w niniejszym teście.

Warto przy okazji nadmienić, że LP 16 to, można powiedzieć, brat bliźniak nieprodukowanego już rejestratora LR 16, tyle że LR 16 rejestrował szesnaście śladów, a LP 16 szesnaście śladów odtwarza. No i może nagrać dwa.

Urządzenie jest niewielkie, bardzo lekkie, dobrze wykonane, bez zbędnych fajerwerków, ale funkcjonalne. Cieszą podświetlane przyciski, jasny i czytelny ekran oraz łatwa dostępność potrzebnych nam złączy. Kabel zasilający ma sporą długość, co jest niewątpliwym plusem. Również kształt obudowy oraz kąt pochylenia urządzenia są bardzo dobrze przemyślane. Zobaczmy więc, co mamy do dyspozycji, jeśli chodzi o złącza, jak działa software i firmware, co możemy do tego podłączyć, gdzie możemy to wykorzystać i - co najważniejsze - jak to wszystko sprawdza się w praktyce.

Zanim jednak przejdziemy do praktyki, kilka słów o teorii, czyli instrukcji obsługi. Instrukcja jest bardzo szczegółowa, całe MENU LP 16 jest podane jak na tacy. Jeśli będziecie mieli jakiekolwiek wątpliwości co do tego, w jaki sposób działa jakiś element, bądź będziecie potrzebować konkretnych informacji, zachęcam do korzystania, choć myślę, że w praktyce LP 16 jest dość intuicyjne, a narzędzie uTOOL, też po chwili odkrywa przed nami wszystkie karty.

 

[img:1]

 

Przód

Patrząc na przedni panel złączy, widzimy po lewej stronie gniazdo USB do czytania z pendrive'a lub dysku twardego interesujących nas materiałów dźwiękowych. Zaraz obok tradycyjne złącza MIDI, które możemy wykorzystać do sterowania urządzeniem lub odwrotnie - poprzez złącze MIDI out można wysyłać dane z plików SMF, które będą nam wyzwalać zewnętrzny sprzęt MIDI, jak syntezatory czy samplery tak, żeby startowały w odpowiednich momentach piosenki, zgodnie z aranżem. Możemy też wysyłać komunikaty do obsługujących MIDI sterowników oświetlenia, żeby wszystko było ładnie zsynchronizowane z naszym show. Tuż obok mamy złącze dla footswitcha - możemy podłączyć każdy standardowy Foot Switch, który będzie startował lub zatrzymywał utwór, bądź też pauzował. Gniazdo słuchawkowe na dużego jacka oraz regulator głośności mogą być przydatne podczas przesłuchiwania odtwarzanego materiału.

 

[img:2]

 

Tył

Oprócz gniazda zasilacza i włącznika znajduje się tam złącze USB typu B, do połączenia z komputerem, jeśli chcemy właśnie z niego odtwarzać np. podkłady muzyczne wielościeżkowe z klikiem czy piosenki w formacie stereo. Każdy DAW widzi to urządzenie jako kartę muzyczną z szesnastoma wyjściami (+ dwa jako wyjście słuchawkowe) i dwoma wejściami. Jeśli już o nich mowa - na tylnym panelu znajduje się szesnaście niezbalansowanych wyjść typu jack, które wyprowadzą nam tyleż samo, lub dowolnie mniej, ale nie więcej niż właśnie szesnaście ścieżek mono z naszego wielościeżkowego nagrania czy też podkładu. Zaraz obok mamy wejście liniowe jack stereo 3,5", które nasz DAW zobaczy jako stereo 1 i 2, bądź dwa osobne kanały.

 

[img:3]

 

Główny panel LP 16, czyli co widzimy od góry

Prosto i przejrzyście, ekran jest wystarczająco duży oraz jasny i czytelny, z łatwością dostrzeżemy, co się na nim akurat wyświetla. A wyświetlać się może: tryb, w którym pracujemy, np. multitrack, numer piosenki z katalogu (np. piosenka 6 z 11), tytuł piosenki np. "Divadlo 145 BPM" oraz widoczny u dołu meter bridge, pokazujący poziomy na każdym z 16 wyjść. Do tego widzimy oczywiście play, stop i pauzę oraz komunikaty typu: Preloading Song OK, USB Interface Mode, czy nawet... MAC lub PC (tak, LP 16 potrafi to rozpoznać), a także informacje dotyczące np. miejsca na naszym pendrive itp.

Wokół ekranu mamy rozmieszczone przyciski (działają bardzo przyjemnie, twarda guma, podświetlane duże symbole) w wygodnych, nie za małych odległościach od siebie. Jest ich niewiele - MODE, MENU (playback mode, select playlist, MIDI settings, output post/pre faders, foot switch settings, display settings i format USB device), BACK, SELECT wraz ze strzałkami góra i dół do przewijania piosenek lub menu. Do tego PLAY, STOP, FOLDER, przyciski przewijania.

 

[img:4]

 

Software

Żeby móc skorzystać z tych wszystkich przycisków, wejść, wyjść itd., musimy najpierw przygotować sobie materiał, z którego chcemy korzystać. Mamy dwie opcje, obie proste, obie mają swoje plusy i minusy. Jeśli używamy DAW (pamiętajmy, że w Windows potrzebujemy zainstalować sterowniki) to LP 16 widzimy tam jako zwykłą kartę dźwiękową, z 16 wyjściami mono lub 8 stereo + wyjście na słuchawki. Można też tworzyć konfiguracje mieszane (część mono, część stereo). Wyjście słuchawkowe DAW widzi jako 17/18 - tam możemy skierować miks tego, co robimy, żeby kontrolować poziomy, brzmienia i wszystko co tylko możemy i chcemy zrobić w naszym DAW z potrzebnymi nam podkładami podczas koncertu. Możemy też wykorzystać LP 16 do wysyłania tego samego sygnału do 16 urządzeń mono lub 8 stereo, czy też w systemie mieszanym, czyli po prostu jako kartę dźwiękową do puszczania komunikatów, czy innych dźwiękowych informacji, w różnych pomieszczeniach, w tym samym czasie, z jednego DAW.

 

[img:6]

 

Ale DAW nie jest konieczny do pracy - jest drugi sposób, w którym przyda się komputer, żeby przygotować pliki, ale nie jest już konieczny do odtwarzania. I to jest moim zdaniem najważniejsza funkcja CYMATIC LIVE PLAYER LP 16. Mianowicie, możemy wcześniej przygotowany materiał odtwarzać z pamięci USB. To bardzo wygodne np. na koncertach, gdzie perkusista lub klawiszowiec (ewentualnie każdy inny członek zespołu) odtwarza „looptracki". Nawet mały, 13 calowy komputer podłączony do LP 16 może zabrać wiele cennego miejsca, a pamięć USB nie! Wcześniej „obrobione" w DAW ścieżki zgrywamy na pendrive za pomocą narzędzia z Cymatic Audio, które nazywa się uTool – dostępne zarówno na PC-ta jak i na MAC-a. Program jest prosty, choć należy mu się przez chwilę przyjrzeć, zanim się coś zrobi.

Po wybraniu urządzenia, w naszym wypadku LP16 (ale możemy też przygotować tu pliki do uTrack24), otwiera nam się kilka zakładek: Home, Export, Import, Edit Target, Settings, Support. W zakładce Home, w Project Explorerze wybieramy tryb pracy: Multitrack Songs lub Playlist, Stereo Playlist, Stereo Songs (te dwie ostatnie służą do odtwarzania stereofonicznych plików, czyli po prostu robimy tu playlisty piosenek, ale nie multitrack, tylko zwykłych stereo). Na filmiku, który dla was nagrałem widać dokładnie, jak przygotowuję pliki do pracy z urządzeniem, ale kilka słów wyjaśnienia się przyda.

 

[img:8]

 

Kiedy klikniemy w Multitrack Songs, w prawym oknie edytora pojawią funkcje: New Multitrack Song, New Folder, Refresh oraz Copy audio files to Audio Library. Klikamy New Multitrack Song (otwiera się nam kolejne okno), wybieramy katalog, z katalogu ścieżki, układamy interesujące nas materiały dźwiękowe na wybrane przez nas ścieżki (np. na tracku 1 w LP16 w każdym utworze będziemy mieli sampel KICK, jeśli chcemy dla porządku, przy koncertach live, mieć zawsze te same rzeczy na tym samym kanale), zaznaczamy je i zapisujemy, wcześniej wybierając - zgodnie z ustawieniami plików - Sampling Rate oraz Resolution. Potem wystarczy zakładka Export, tam zaznaczamy wybrane przez nas piosenki lub piosenkę, wybieramy gdzie to ma być wyeksportowane (nasz pendrive lub dysk zewnętrzny) i dajemy EXPORT. Chwilę czekamy na przekopiowanie i gotowe. Pamięć wkładamy do gniazda USB umiejscowionego na przednim panelu naszego urządzenia, Live Player informuje nas o włożeniu pamięci, sprawdza czy format jest odpowiedni (tylko FAT 32), ile jest miejsca na urządzeniu i możemy grać.

 

Dobra pamięć... 

Zanim jednak przejdę do samego odtwarzania z pamięci USB, kilka słów o samych pamięciach, bowiem nie każda będzie właściwie pracować z LP16. Oczywiście prędkość odczytu/zapisu pamięci jest ważna, ale pamiętajmy także o parametrze ciągłości. Nawet pamięci o wysokich prędkościach potrafią mieć chwilowe spadki/wahnięcia w normalnych zastosowaniach niezauważalne, a w streamingu audio już tak. Z tego względu producent zaleca dyski HDD, gdyż wykazują największą stabilność odczytu i zapisu. 

Sam musiałem zamówić odpowiednią pamięć (nie mogę tu reklamować firmy, ale możecie pisać na priv - podpowiem jakiej pamięci USB użyłem). Producent w instrukcji nie podaje żadnych rekomendowanych konkretnie modeli/producentów, ale w FAQ na ich stronie można przeczytać, że zalecają właśnie dyski talerzowe. Jest tam też dodany link do przeglądu urządzeń USB typu Flash USB UserBenchmarks - 639 USB Flash Drives Compared, wybieramy FAST i już możemy coś odpowiedniego znaleźć. Z osobistego doświadczenia napiszę, że urządzenia typu FLASH USB powinny mieć 200 Mb/s odczytu lub więcej, u mnie działało to bez zarzutu.

 

[img:7]

 

Wspominałem wcześniej, że pamięć musi być sformatowana w FAT32. Jeśli wasz system nie daje wam możliwości uzyskania takiego formatowania, nie musicie niczego instalować - LP 16 sformatuje wam pamięć. Trzeba tylko pamiętać, żeby przed formatowaniem zarchiwizować gdzieś dane, które są na niej zapisane.

Po zrobieniu tych wszystkich kroków, czyli przygotowaniu naszego USB oraz przygotowaniu materiału do odtwarzania, jesteśmy gotowi do pracy. Po włożeniu pendrive urządzenie sprawdza poprawność formatu, przegląda katalogi ( w przypadku kilku piosenek trwa to dosłownie kilka sekund), wyświetla nam komunikat o stanie pamięci i możemy przyciskiem FOLDER wejść w interesujące nas playlisty. Wybieramy utwór, następuje preloading (około 2 sekund), wciskamy PLAY i gramy. Wszystkie ścieżki idą równo, nic nie przerywa, nie zawiesza się, wszystkie właściwości przygotowanego przez nas materiału są zachowane. Widzimy, ile czasu pozostało do końca utworu, która piosenka z listy jest odtwarzana oraz jej tytuł. Akurat miałem pod ręką materiały ze studia, które miały być docelowo zmiksowane do looptracków na potrzeby trasy koncertowej (ona się jeszcze odbędzie!), zgrałem kilka piosenek i odtworzyłem je zarówno przez DAW w połączeniu z LP16, jaki i z pamięci USB.

 

[img:5]

 

Podczas pracy urządzenia (około 2 h z DAW i 2 h z USB) nie natknąłem się na żadne problemy z odtwarzaniem, zmienianiem utworów czy właściwie czymkolwiek. Urządzenie jest bardzo stabilne, proste w obsłudze, do tego lekkie i małe. Czytelne przyciski i ekran w warunkach scenicznych sprawdzą się na pewno. Zamiast wozić laptopa i kartę z 16-ma wyjściami (słowa te kieruję głównie do muzyków), można zagrać bezpiecznie z popularnego pendrive oraz LP 16, który waży niewiele (1,4 kg), jest mały i zmieści  się na stoliku perkusisty razem z jego mikserkiem. Myślę, że na następną trasę zespołu Koniec Świata LP 16 pojedzie z nami - perkusista już się cieszy.

A, jeszcze jedno zagadnienie. Ktoś ze znajomych zapytał mnie, czy to urządzenie będzie miało jakieś zastosowanie, np. w popularnym ostatnio broadcastingu. Można użyć go jako odtwarzacza do playlisty, jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy tego robić bezpośrednio z komputera czy telefonu, czy też do odtwarzania podkładów (jeśli nie chcemy robić tego z DAW), komunikatów itp. Jednak ideą tego urządzenia jest raczej wykorzystanie do grania szczególnie wielośladowych backtracków, looptracków, playbacków i półplaybacków. I w tym się bardzo dobrze sprawdza, wiem, bo sprawdziłem. Jednym zdaniem: Expand Your Band!

 

Podsumowanie

 
 • 16 wyjść
 • Możliwość pracy z DAW
 • Możliwość pracy bez komputera, z pamięcią USB
 • Prostota obsługi
 • Mała waga
 • Dobre wykonanie
 • Bardzo przystępna cena
 • 44.1 kHz/48 kHz 16/24 bit
 • Możliwość współpracy z iPad
 • Czytelne menu
 • Podświetlane przycisk

 

Specyfikacja techniczna Cymatic Audio Live Player LP 16

 
 • Wielośladowe odtwarzanie z pamięci USB (16 śladów 44.1/48kHz 16/24 bit)
 • MIDI I/O z synchronizacją Standard MIDI File,
 • 16 niesymetryczne analogowe wyjścia typu TS ‘duży Jack’
 • Liniowe wejście mini TRS ‘mini Jack’
 • Wyjście słuchawkowe TRS ‘duży Jack’
 • Bezlatencyjny ‘input monitoring’ (w trybie interfejsu USB)
 • 2-wejściowy / 18-wyjściowy interfejs audio USB, 24 bit/44.1/48 kHz
 • Kompatybilność z Mac OS-X : sterowniki Core Audio
 • Kompatybilność z Windows PC (Windows 7, 8 & 10, 32-bit/64-bit) WDM i ASIO
 • Kompatybilność z IPad: Plug & play (wymagany adapter USB)
 • Złącze Foot Switch do sterowania odtwarzaniem
 • Tworzenie, edycja utworów oraz playlist, z użyciem oprogramowania Cymatic uTool

 

Gdzie kupić?

Cymatic Audio Cymatic Audio www.cymaticaudio.com

Dystrybucja w Polsce:

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz