TEST: Ovation Celebrity Elite Plus

Szukasz nietuzinkowego instrumentu, który wpięty w linię nie traci swojego brzmienia? Właśnie go znalazłeś! Autor: Szymon Chudy • 25 października 2017
Ovation Guitars Celebrity Elite Plus2.200 zł
25 października 2017 10:00
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny Dostarczył GEWA Polska Sp. z o.o. ul. Strzelecka 44/4 45-525 Opole

Jestem zdania, że każdy gitarzysta, bez względu na swoje preferencje stylistyczne i fakt czy zajmuje się muzyką czysto hobbystycznie, czy bardziej poważnie, powinien posiadać w swojej kolekcji gitarę akustyczną. Po prostu jej brzmienie zajmuje bardzo ważne miejsce w szeroko rozumianej, współczesnej muzyce rozrywkowej i na dłuższą metę trudno się bez niego obejść.

Wybierając instrument akustyczny zwracamy uwagę na różne walory. Doceniamy konstrukcję, dobór drewna, osprzęt, estetykę wykonania. Warto jednak pamiętać, że zestaw rzeczy, na które zwracamy uwagę, powinien ulec powiększeniu, gdy pod lupę bierzemy gitary elektroakustyczne. Wówczas równie istotna okazuje się zamontowana wewnątrz elektronika, od której tak naprawdę zależy niemalże całość naszego brzmienia „po kablu”.

 

[img:1]

 

Wprowadzenie

Ovation to firma z wieloletnimi tradycjami, która oprócz charakterystycznego doboru materiałów i specyficznego rozlokowania otworów rezonansowych, zasłynęła przede wszystkim elektroniką, będąc pionierem na rynku bezmikrofonowego nagłaśniania gitar akustycznych. Ich przystawka, produkowana bez zmian konstrukcyjnych od około czterdziestu lat, do dziś raduje uszy gitarzystów, którzy na co dzień muszą zmagać się z trudnościami grania na instrumencie akustycznym nagłośnionym wyłącznie liniowo.

Dziś testujemy gitarę Ovation Celebrity Elite Plus - jeden z przystępniejszych cenowo instrumentów w firmowym katalogu. Sprawdźmy, jak prezentuje się ten instrument.

 

[img:2]

 

Budowa

Już na pierwszy rzut oka gitara wygląda ciekawie. Dzieje się tak po części z racji na dobór materiałów, bowiem znakiem rozpoznawalnym instrumentów marki Ovation jest obły korpus, wykonany z włókna szklanego Lyrachord. Jedynie top wykonano tutaj z drewna - wzorzystego, litego koa, wykończonego grubą warstwą lakieru na wysoki połysk. Na szczególną uwagę zasługuje również mahoniowy mostek, w którym nietypowo dla gitary akustycznej, montujemy struny na wierzchu, bez wykorzystania kołków.

Ponieważ Ovation, zamiast typowego otworu rezonansowego, stosuje unikalne rozwiązanie aż piętnastu nawiertów rezonansowych o różnym rozmiarze, w tylnej części korpusu zamontowano okrągłą klapkę, która umożliwia dostanie się do wnętrza instrumentu, chociażby celem regulacji naprężenia gryfu. Obok niej znajduje się również gniazdo jack.

 

[img:3]

 

Gryf wykonano z pięciu elementów. Składają się na niego głównie dwa bloczki mahoniu oraz trzy listewki z mahoniu i drewna nato. Wszystkie elementy ułożono naprzemiennie oraz wykończono bezbarwnym, satynowym lakierem. Na przodzie zamontowano palisandrową podstrunnicę, na którą nabito dwadzieścia trzy progi. Ostatnie sześć wykonano niepełnie, zgodnie z zamysłem projektowym. Gryf kończy charakterystyczna dla Ovation główka, o częściowo zaburzonej symetrii w końcowej jej części. Zamontowano tu również sześć, firmowanych, odlewanych kluczy. Gitarę wykończono barwną masą perłową oraz miejscowym ożyłkowaniem.

Trzeba przyznać, że wszystko wspaniale ze sobą współgra. Zastosowanie egzotycznych, wzorzystych materiałów w połączeniu z nowocześnie wyglądającym włóknem szklanym oraz klasycznymi elementami gitary nie pozostawia złudzeń. Mówimy o doskonale przemyślanym designie, który choć czerpie garściami z klasycznych konstrukcji Ovation, wprowadza w nie jednak sporo świeżości.

 

[img:4]

 

Elektronika

Analizując instrumenty elektroakustyczne nie sposób pominąć wykorzystanej elektroniki. Tym bardziej, że jak już wspominałem, Ovation to firma będąca pionierem w tej dziedzinie. W naszym Celebrity Elite Plus zamontowano elektronikę OP-4BT wraz z przystawką piezzo Ovation Slimline.

Moduł sterujący, umieszczony w górnej krawędzi korpusu, daje możliwość sterowania poziomem wyjściowym sygnału (volume), a także jego trójpasmowej korekcji w zakresie 12dB. Znajdziemy tu również tuner oraz diodę informującą o wyczerpującej się baterii 9V, którą zresztą można wymienić tuż obok.

 

[img:5]

 

Gramy

Rzeczą, która zawsze urzeka mnie w gitarach marki Ovation jest ich plastyczność pod względem wygody gry. Dosłownie w kilka chwil możemy podregulować instrument, precyzyjnie ustawiając naprężenie gryfu, czy akcję strun, która w tym wypadku nie wymaga nawet szlifowania podstrunnika. Być może jest to kwestia zastosowania syntetycznych materiałów, być może dobrze dopracowana konstrukcja. Niemniej jednak w kilka chwil możemy dostosować instrument do naszych preferencji, co pozytywnie wpływa na wrażenia i przyjemność z gry.

 

Próbka możliwości Ovation CE44P-SM Celebrity Elite Plus:

 

Kwestia brzmienia wymaga nieco szerszego omówienia. Część osób spotykając się po raz pierwszy z instrumentami o takiej konstrukcji neguje ich niski poziom głośności i wąskie brzmienie pozbawione basu. Faktycznie - są to gitary, która akustycznie brzmią w sposób specyficzny. Niemniej jednak nie tylko wyróżnia to je z morza klasycznych, wielokrotnie kopiowanych konstrukcji, ale także stwarza możliwość kreatywnego wykorzystania w studio poprzez eksperymentowanie z rozstawieniem mikrofonów. Ponadto ich charakterystyczne brzmienie praktycznie niweluje problemy ze sprzęganiem podczas gry przez kabel w głośnym otoczeniu. W mojej opinii to w takiej scenerii Ovation naprawdę rozwija skrzydła.

Gitara sprawnie oddaje zabiegi artykulacyjne i dynamiczne, zarówno akustycznie, jak i poprzez przystawkę. Można to usłyszeć na załączonym nagraniu, gdzie po każdej próbce nagranej mikrofonowo następuje jej powtórka zarejestrowana liniowo.

 

[img:6]

 

Podsumowanie

Ovation Celebrity Elite Plus to bardzo ciekawy instrument, który w stosunkowo przystępnej cenie pozwala cieszyć się innowacjami będącymi flagowymi rozwiązaniami tejże marki. Gitara nie tylko wygląda ciekawie i egzotycznie, ale w taki sposób też brzmi.

Jeżeli szukasz nietuzinkowego instrumentu, który wpięty w linię nie traci zdecydowanej części swojego brzmienia, to uważam, że właśnie go znalazłeś.

 

Do nagrań wykorzystano:

 
  • Interfejs RME Fireface 800
  • Preamp Retro Powerstrip
  • Zoom H2N

 

Gdzie kupić?

Ovation Guitars Ovation Guitars www.ovationguitars.com

Dystrybucja w Polsce:

GEWA Polska Sp. z o.o.

adres:
ul. Strzelecka 44/4 45-525 Opole

Sklepy muzyczne > Ovation Guitars rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz