TEST: Dunlop Volume Mini X Pedal

Fakt, że po napisaniu testu osobiście go zakupiłem powinien utwierdzić Was w przekonaniu, że "MAŁE MOŻE BYĆ WIELKIE"! Autor: Tomasz Andrzejewski • 29 października 2016
Dunlop Volume Mini X Pedalok. 600 zł
29 października 2016 19:56
Tomasz Andrzejewski Gitarzysta Dostarczył MUSIC DEALER S.J. ul. Gospodarcza 7 20-213 Lublin
  • Aluminiowa i wytrzymała obudowa
  • Wszystkie części spasowane są wręcz idealnie
  • Imponujące wymiary gwarantują możliwość zaadoptowania naszego "mini" w nawet najmniejszych pedalboardach (D 133mm x S 75mm x W 65mm)
  • Jakość brzmienia po przepuszczeniu przez DVP4 jest rewelacyjna, transparentność jest niemal stu procentowa przynajmniej na moje ucho.
  • Niewiele tego typu urządzeń i to aktywnych zrobiło na mnie tak dobre wrażenie.
  • To co może być nieco problematyczne przynajmniej na początku obcowania z naszym produktem to lekki dyskomfort przy przejściu z normalnej wielkości pedału typu WAH-WAH bezpośrednio na "mini" jako pedał ekspresji. Myślę jednak, że to tylko kwestia czasu i przyzwyczajenia się do tego "maleństwa".

Od wielu lat obserwuję to co dzieje się na rynku efektów gitarowych. Bum na tego typu urządzenia ciągle rośnie, a pedalboardy potrafią być imponujących rozmiarów. Niestety fakt, że gitarzyści nie potrafią poprzestać na "małym", a wręcz ciągle coś zmieniają i dokupują wciąż to nowe "zabawki" sprawił, że producenci postanowili odciążyć gitarowe "podłogi". 

Zamiast powiększać pedalboardy zaczęto zmniejszać wielkość efektów, co poprawiło jakość życia muzyków oraz ich technicznych. W każdym zawodowym zestawie nie może zabraknąć overdrive, efektów modulacyjnych, buforów wspomagających sound, kaczki i oczywiście pedału głośności. Ten ostatni element często traktowany po macoszemu, ma niesamowity wpływ na jakość brzmienia i oddziaływuje na cały łańcuch efektowy.

Wielu młodych, a  nawet zaawansowanych gitarzystów, ma niejednokrotnie spore problemy w zdefiniowaniu w jakim miejscu i do czego właściwie ma służyć im pedał głośności a fakt, że zazwyczaj brakuje na niego miejsca sprawia, że można zagubić się w znalezieniu tego odpowiedniego. I tutaj pole do popisu ma dzisiejszy bohater naszego testu "Dunlop Volume Mini X Pedal".

[img:1]

[img:2]

"Dunlop Volume Mini X Pedal" to nie tylko pedał głośności, znak "X" sugeruje, że urządzenie ma również inne zastosowanie ale o tym później. Dunlop DVP4 bo tak brzmi pełna nazwa tego "efektu" to mniejszy brat znanego już wszystkim gitarzystom pedału głośności DVP3.  Niech nie zwiedzie was rozmiar, gdyż DVP4 to w stu procentach profesjonalny sprzęt, co przedstawię w dalszej części testu.

Sam pedał już po wyciągnięciu z pudełka prezentuje się rewelacyjnie i cieszy oko. Aluminiowa obudowa wykończona jest matowym czarnym lakierem. Nie można przyczepić się do niczego od strony wizualnej. Nadruki ładnie komponują się z całością i nie widać żadnych niedociągnięć, co często zdarza się przy podobnej klasy urządzeniach innych marek.

[img:5]

Wierzch pokryto specjalnym antypoślizgowym tworzywem przypominającym bardzo twardą gumę. To co mnie zaciekawiło to klucz "imbusowy", który znajdował się w pudełku. Po odkręceniu podstawy widać, że przyda się do regulacji siły nacisku pedału. Służą do tego dwie śrubki znajdujące się po obu stronach mocowania części ruchomej wewnątrz urządzenia. Wszystkie części spasowane są wręcz idealnie, a brak sprężyn i zawodzących czasem układów mechanicznych na pewno przełoży się na długie i bezawaryjne działanie.

Muszę przyznać, że pierwszy raz w życiu widzę tak dobrze spasowane do siebie elementy również w środku testowanego egzemplarza. Nie ma żadnych luzów, a części z których składa się DVP4 przywierają do siebie wzorcowo. Wymiary są naprawdę imponujące i gwarantują możliwość zaadoptowania naszego "mini" w nawet najmniejszych pedalboardach (D 133mm x S 75mm x W 65mm). Na panelu czołowym znajdują się trzy gniazda na tzw. "dużego jacka 6,3 mm" INPUT, AUX (tu kryje się niespodzianka) oraz OUTPUT. O ile "INPUT" i "OUTPUT" raczej nie powinny być dla nas niespodzianką to "AUX" kryje w sobie również możliwość podpięcia "TUNERA".

[img:3] [img:4]

W starszej i większej wersji wejście TUNER było osobno wpasowane w obudowę. Tu ze względu na zmniejszone rozmiary zastosowano inne rozwiązanie. Wystarczy konfiguracja jednym mini switchem wyboru między działaniem AUX jako kontrolera ekspresji bądź wyjścia na stroik. To nie jedyny przełącznik wewnątrz urządzenia, który znajduje się na bardzo czytelnie wykonanej płytce z elektroniką.

Do dyspozycji mamy tu kolejny switch, którym możemy odwrócić działanie pedału ekspresji np. zamiast przy dociskaniu pedału mieć narastający delay, możemy odwrócić tę kolejność i przy dociskaniu z pełnego delay zmniejszać jego ilość w mixie. To tylko jeden z przykładów, gdyż możemy tutaj zastosować prawie każdy efekt i każdą konfigurację tym bardziej, że pedał ten nie współpracuje tylko z gitarą i basem, ale również z innymi urządzeniami. Należy pamiętać tylko o tym, że z wyjściem "AUX" współpracuje kabel stereo. Nie zapomniano również o wewnętrznym potencjometrze do regulacji minimalnego poziomu głośności, możemy to wykonać małym "krzyżakowym" śrubokręcikiem.

Brzemienie Volume Mini X Pedal

Temat brzmienia będzie kolejnym punktem w naszym teście. Od tego typu urządzenia wymagamy dwóch rzeczy. Pierwsza z nich to całkowita transparentność i brak ingerencji w brzmienie a druga to płynność pracy. Oba te tematy poddałem wnikliwej analizie. W teście pt. "standardowy pedał głośności" użyłem go na dwa sposoby, bezpośrednio po gitarze w łańcuch efektowy i do wzmacniacza oraz w pętlę efektów wzmacniacza.

Pierwsza rzecz jaką zauważyłem to minimalny spadek głośności względem ominięcia pedału w układzie. Lecz jest on tak znikomy, że nie będę się na ten temat rozpisywał, ale musiałem to uwzględnić. Lekki, wręcz niezauważalny ruch gałki głośności na wzmacniaczu, natychmiast to zrekompensował. Za to jakość brzmienia po przepuszczeniu przez DVP4 jest rewelacyjna, transparentność jest niemal stu procentowa przynajmniej na moje ucho.

Posłuchaj demo:

 

To bardzo ważny wyznacznik, gdyż pedał jest pasywny!!!  Niewiele tego typu urządzeń i to aktywnych zrobiło na mnie tak dobre wrażenie. W pętli mimo wspomnianego pasywnego układu nasz "VOLUME" działa bez zarzutu. Praca jest płynna i słychać, że potencjometry muszą być bardzo dobrej jakości. Takich parametrów nie da się uzyskać na byle jakich podzespołach. Kolejny etap testu to wykorzystanie naszego "mini" jako pedału ekspresji.

Wykorzystałem go jako wah-wah razem z Line 6 HELIX. I tu spore pozytywne zaskoczenie. Skala "otwarcia" się pedału jest wzorowa. Pełne od 0-127 a samo przechodzenie jest niewiarygodnie płynne. To samo odczucie miałem przy teście z pogłosem. Trzeba dodać, że pod względem manualności urządzenie działa wyjątkowo delikatnie bez żadnych zbędnych oporów oraz skoków.

To co może być nieco problematyczne, przynajmniej na początku obcowania z naszym produktem, to lekki dyskomfort przy przejściu z normalnej wielkości pedału typu WAH-WAH bezpośrednio na "mini" jako pedał ekspresji. Ze względu na rozmiary trudniej zapanować nad wolnym "otwieraniem" danego efektu. Myślę jednak, że to tylko kwestia czasu i przyzwyczajenia się do tego "maleństwa". Dodam tylko, że przy użytkowaniu go jako standardowy pedał głośności nie odczuwamy tego typu problemu nawet po bezpośrednim użyciu wcześniej, standardowych rozmiarów "kaczki".

Podsumowanie

Dunlop Volume Mini X Pedal to profesjonalny produkt, z którego każdy muzyk na pewno będzie zadowolony. Pod względem brzmieniowym, wizualnym oraz możliwości jakie daje, jest idealnym wyborem do naszego pedalboardu.

Niewielkie rozmiary plasują go w moim rankingu na samym początku a fakt, że po napisaniu tego testu osobiście go zakupiłem powinien utwierdzić  Was w przekonaniu, że "MAŁE MOŻE BYĆ WIELKIE"!

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

MUSIC DEALER S.J.

adres:
ul. Gospodarcza 7 20-213 Lublin

Sklepy muzyczne > Dunlop rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz