Ibanez TS808DX - czyli test kultowego klasyka w nowej odsłonie!

Autor: Paweł Radyno • 26 czerwca 2014
Ibanez TS808DX950 zł
26 czerwca 2014 00:00
Paweł Radyno Gitarzysta Dostarczył Meinl Distribution Przemysłowa 20 21-100 Lubartów
  • Zachowane klasyczne brzmienie TS808
  • Niezależny booster
  • True bypass
  • Dwa tryby zasilania
  • Cena

Przygotowanie recenzji popularnego sprzętu zawsze jest wyzwaniem dla osoby testującej. Nie dość, że zdecydowana większość zainteresowanych już na wstępie ma własne zdanie na temat marki, a czasem i modelu, to w dodatku wielu czytelników sprzęt danego rodzaju posiadało lub nadal posiada, co pozwala otwarcie polemizować z recenzentem. Jednakże w całej sytuacji, z pozoru trudnej, nie pozostaję bezbronny. Dlaczego..?

Otóż chcąc kiedyś poznać faktyczne różnice pomiędzy poszczególnymi Tube Screamerami od Ibaneza, po prostu zakupiłem różne modele, od TS808, przez TS5, TS10, TS9, TS9DX i wreszcie miałem okazję porównać je między sobą, jeden po drugim. Biorąc pod uwagę moc wrażeń, jakiej wtedy doświadczyłem, z ochotą podjąłem się napisania najnowszej odsłony jednego z flagowych modeli w rodzinie, mianowicie Ibanez TS808DX. 

 

[lupa:1]

 

Made in Japan...

Na początek - jak zwykle - kilka słów o stronie technicznej. Jeśli miałbym określić, czy prezentowany sprzęt to jedna kostka, czy też dwie w jednej obudowie, to zdecydowanie poproszę „bramkę nr 2”. Lewa strona to klasyczny overdrive z 3 gałkami: overdrive, tone, level. Prawą zaś stanowi clean booster, który w zależności od ustawienia przełącznika hebelkowego, zostanie rozmieszczony przez lub za przesterem. Obie funkcje załączane są zupełnie niezależnie, a zatem z powodzeniem można używać boost’u bez konieczności uruchamiania przesterowania, lub odwrotnie. Ciekawe rozwiązanie, zdecydowanie rzadziej spotykane niż sytuacja, w której boost działa tylko w momencie załączenia całego efektu, a jakże praktyczne: jeśli chcemy użyć „drajwu” i podbicia jednocześnie, wystarczy odpowiednio wycelować i załączyć stopą oba włączniki. Za to rozwiązanie duży plus ode mnie, tym większy, że każda z funkcji jest zaopatrzona w tzw. true bypass.

Zasilanie sprzętu, w zależności od zasobów, może odbywać się z wykorzystaniem baterii 9V lub zasilacza ze standardową złączką, przy czym do wyboru mamy dwa tryby: 9 i 18V, wybierane przy pomocy przełącznika tuż obok gniazda zasilania. Wyższe napięcie zmienia rzecz jasna charakter brzmienia, ale o tym nieco później. Całość zamknięta jest w solidnej, dość masywnej obudowie. Gitarowym estetom z pewnością do gustu przypadnie wygląd kostki, który zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych braci z rodziny Tube Screamerów, w szczególności bardziej opływowymi kształtami oraz wyrafinowanym kolorem (kluczem może być tu technika użyta w procesie nanoszenia koloru). Niektórych z może zainteresować informacja zawarta na spodzie efektu, wskazująca na miejsce wyprodukowania urządzenia: made in Japan!

 

[lupa:2]

[lupa:3]

[lupa:4]

[lupa:5]

 

Power on!

Pora na kilka słów o tym, jak TS808DX sprawuje się po wpięciu między gitarę a wzmacniacz. Mając w pamięci brzmienie starszego brata, TS808, miałem pewne obawy czy oby na pewno Ibanez podąża w dobrym kierunku wypuszczając na rynek „unowocześnioną” wersję urządzenia. Kilka pierwszych dźwięków przy wszystkich gałkach ustawionych na godzinę 12 i pojawił się uśmiech na twarzy. Ciepłe, wyważone brzmienie, jakie było w mojej pamięci znów ujrzało światło dzienne.

TS808DX z powodzeniem można nazwać kontynuacją serii TS808, wzbogaconej o booster. To klasyczny overdrive, pozbawiony kompresji specyficznej dla efektów typu distortion, pozwalający na płynne operowanie brzmieniem od barwy zupełnie czystej, przez lekkie przesterowania, aż po solidnie zdefiniowany, czytelny overdrive. TS808DX sprawdzi się jako samodzielny przester/boost przy lżejszych klimatach, lub jako tzw. dopalacz kanału przesterowanego we wzmacniaczu. Ciekawą możliwością modyfikacji brzmienia jest zmiana napięcia zasilania. Do wyboru mamy wspomniane wcześniej opcje: 9 lub 18V, z przymrużeniem oka można by określić je jako opcja „vintage” i „modern”. Wyższa wartość napięcia zasilania powoduje, że TS808DX jest zdecydowanie głośniejszy, sprawia wrażenie bardziej przestrzennego, oraz w pewnym sensie dodaje wysokich częstotliwości, nadając nieco drapieżniejszy charakter. Klasyczne 9V zapewnia wyważone brzmienie, cieplejsze, o bardziej płynnym charakterze w porównaniu do zadziornego zaśpiewu przy 18V. Obie opcje ciekawe, obie inne, choć przy ustawieniu niższego napięcia barwa jest zdecydowanie bardziej klasyczna, pozostaje bliżej „rodziny” Tube Screamerów.

 

[lupa:6]

 

Mała prywata...

Kończąc rozważania o brzmieniu, chciałbym się z wami podzielić pewnym odczuciem, które towarzyszy mi przy graniu praktycznie na każdym możliwym ustawieniu gałek efektu… Otóż cały czas mam wrażenie, że dźwięk jaki słyszę jest w nieco zwrócony w stronę barwy, jaką osiągał Stevie Ray Vaughan - również biorąc pod uwagę fakt, że wspomniany wirtuoz w swoim arsenale miewał różne modele TS’ów. Przede wszystkim mam na myśli charakterystyczny zaśpiew osiągany przy lekkim przesterowaniu, będący najbardziej czytelnym przy podciąganiu strun. Ot, taka mała dygresja przy tak poważnym temacie, jakim jest sprzęt dla każdego gitarzysty!

 

Podsumowując

Mamy do czynienia z kolejnym znakomitym efektem światowego giganta, jakim bez wątpienia jest Ibanez. TS808DX jest kontynuacją charakteru brzmienia wersji TS808, wzbogaconą o ciekawe dodatki w postaci niezależnego podbicia, true bypassu oraz możliwości wyboru trybu zasilania, który przekłada się bezpośrednio na brzmienie. Jeśli szukasz klasycznego efektu typu overdrive, a jednocześnie przyda Ci się kilka dodatkowych funkcji, to z całą pewnością warto rozważyć Ibanez TS808DX. Polecam!

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Meinl Distribution

adres:
Przemysłowa 20 21-100 Lubartów

Sklepy muzyczne > Ibanez rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz