Test D'Addario NYXL - Struny gitarowe nowej generacji

Autor: Maciej Żulczyk • 1 lipca 2014
D'Addario NYXL 10-4660 Pln (komplet)
D'Addario NYXL 09-42
1 lipca 2014 13:17
Maciej Żulczyk Studio nagrań Pętla Dostarczył MUSIC DEALER S.J. ul. Gospodarcza 7 20-213 Lublin
  • Jakość wykonania
  • Wyraziste, jasne i pełne brzmienie
  • Trwałość stroju
  • Bardzo krótki okres "aklimatyzacji"

Wyścig toczący się między takimi firmami jak Ernie Ball czy D’Addario w stworzeniu strun „ostatecznych”, oferujących największą wytrzymałość i grywalność, wciąć trwa. Nie tak dawno ukazała się informacja o nowych strunach Ernie Ball M-STEEL, wykorzystujących technologię stali maraging oraz opatentowany stop Super Cobalt.

Teraz natomiast na testy trafiły do mnie dwa zestawy ekskluzywnych strun D’Addario NYXL w grubościach 09-42 i 10-46 - według oficjalnych informacji, mają być to struny znacząco silniejsze, bardziej wytrzymałe i trzymające strój dłużej niż inne dotychczas.

[img:1]

Poprzednie struny D’Addario XL cieszą się wielką popularnością wśród muzyków, a ich wysoka pozycja na rynku oraz jakość wykonania są niezaprzeczalne. Jednak tworzenie strun gitarowych to zaawansowany proces technologiczny, a technologia w przemyśle sprzętu muzycznego, jak wiemy, wciąż uparcie brnie do przodu, podczas gdy wymagania konsumentów proporcjonalnie rosną.

I tak oto mam przed sobą dwa wspomniane zestawy strun. Ich nazwa, NYXL, jest jednocześnie odwołaniem do poprzedniej serii firmy oraz Nowego Jorku - miasta, gdzie miały miejsce właściwe początki firmy D’Addario. Można doszukiwać się tu i dalszych interpretacji - Nowy Jork jest miastem o bardzo bogatej historii muzyki gitarowej, szczególnie jej cięższych odmian.

Jak wieść niesie, proces produkcji nowych strun został znacząco zmodyfikowany od samych podstaw; produkt ten wykorzystuje szereg nowych rozwiązań, których celem jest stworzenie strun o nieporównywalnej wytrzymałości, sile brzmienia i trwałości stroju.

[img:2]

Pierwsza z modyfikacji to wykorzystanie nowego stopu do produkcji samego rdzenia struny – obecny stop stali zawiera większą proporcję węgla do żelaza (high-carbon steel), co owocuje zwiększoną wytrzymałością i stabilnością. Poza rdzeniem, zmiany wprowadzono też do owijki z niklowanej stali – obecnie wykorzystany stop ma posiadać lepsze właściwości magnetyczne, co wzmacnia sygnał wyjściowy gitary i tym samym czyni struny głośniejszymi i bardziej wyrazistymi. Trzecią modyfikacją jest zastosowanie ulepszonej technologii kładzenia warstwy cyny na struny, lepiej chroniącej je przed korozją.

Tyle o teorii. Zestawy NYXL dostępne są w dwóch wspomnianych rozmiarach. Grubsze, 10-46, założyłem na swoją gitarę Jackson RR3 z ruchomym mostkiem, którą standardowo stroję do D i na której gram praktycznie tylko metal. Cieńsze, 09-42, założyłem na swojego Les Paula Custom od Epiphone, strojonego przeważnie do E, niech ta marka nikogo nie zmyli, kupując tę gitarę musiałem chyba trafić na jakiś unikalny egzemplarz; posiadam ją już wiele lat i do dziś zaskakuje mnie jakością wykonania i wszechstronnością brzmienia i grywalności.

[img:3]

Wracając do strun - po wyjęciu ich z próżniowego opakowania ochronnego założyłem je na wspomniane gitary zgodnie z typowym dla D’Addario kolorystycznym oznaczeniem grubości. W oczy od razu rzuca się jakość wykonania, również w dłoniach wydają się jakby bardziej gładkie i elastyczne. Pierwsze, czym zachwalane są NYXL to rzekomo fakt, że błyskawicznie się je stroi i że szybko „osiadają”. W przypadku Les Paula, wcześniej założone na nim struny miały podobną grubość, a zmiana przebiegła błyskawicznie. Nieco inaczej było z v-ką Jacksona – wcześniej założonym kompletem były Ernie Ball Skinny Top Heavy Bottom (10 – 52). Z uwagi na inną grubość strun, konieczne było przestawienie mostka Floyd Rose i naciągu sprężyn aby ponownie nastroić gitarę do D standard.

Po założeniu strun i wstępnym nastrojeniu ich, indywidualnie rozciągałem je po kilka razy aby przyspieszyć proces osiadania. Dwa razy wystarczyły, aby na obu instrumentach uzyskać stabilny strój i w końcu przystąpić do oceny brzmienia.

[img:4]

Przypasowało mi od razu, nawet przed włączeniem wzmacniacza. Struny te „na sucho” brzmią wyraziście i jasno, a jednocześnie posiadają satysfakcjonującą pełnię i „okrągłość” barwy. Włączenie wzmacniacza potwierdziło doniesienia producenta – NYXL są wyraźnie głośniejsze i agresywniejsze. W swoim niedawnym teście gitary Washburn Parallaxe PXS10EC wspominałem, że nie przepadam za grą na świeżo założonych strunach, szczególnie do grania na przesterze, i zawsze daje im trochę czasu żeby osiadły i straciły nieco jasności i góry. W przypadku NYXL, ku mojemu lekkiemu zaskoczeniu, sprawa wyglądała inaczej, ponieważ od razu po ich rozciągnięciu, nastrojeniu i włączeniu wzmacniacza, instrumenty brzmiały bardzo dobrze (zgodnie z moimi preferencjami).

Jeśli o mnie chodzi, brzmienie mojego instrumentu ma kluczowe znaczenie dla przyjemności i jakości gry - wiem, że Ameryki nie odkryłem, ale kiedy gitara naprawdę dobrze gada, mimowolnie gram lepiej, dłużej i mam z tego większą frajdę. I to jest tak na prawdę mój ostateczny werdykt, kiedy mam ocenić gitarę, wzmacniacz, struny, efekt, cokolwiek - jeśli biorę instrument do ręki, a reszta dzieje się sama, wtedy stwierdzam że sprzęt jest git.

[img:5]

Struny NYXL, jak mówiłem, są zauważalnie głośniejsze i mocniejsze. Dotyczy to szczególnie środkowego pasma, gdzie w stosunku do poprzednich kompletów na obu gitarach słychać wyraźne podbicie, szczególnie w okolicy 1 - 4 kHz - dodaje to pazura i szczególnie sprzyja grze na lampie, gdzie z uwagi na mocniejszy sygnał wyjściowy gitary, dźwięk szybciej osiąga pułap przesterowania.

Jednak poza podbiciem we wspomnianym paśmie, NYXL oferują barwę pełną i satysfakcjonującą. Są również dynamiczne i responsywne na styl gry. W tym miejscu muszę też zwrócić uwagę na trwałość stroju i potwierdzić, że potrzeba naprawdę niewiele czasu aby osiadły i pozostały stabilne nawet przy grze z ruchomym mostkiem. Następne kilka tygodni gry potwierdziły to.

Podsumowanie

Jestem bardzo zadowolony ze strun NYXL. Nowy produkt D’Addario wywiązał się z obietnic dawanych przez producenta - zestawy te oferują kilka wyraźnych różnic w jakości gry. Okres ich „aklimatyzacji” z instrumentem jest bardzo krótki, a raz nastrojone, wytrzymują długie godziny intensywnej eksploatacji. Ich dynamika i reaktywność oraz mocniejsza barwa to kolejne atuty. Chociaż obecnie dostępne zestawy są względnie cienkie, podejrzewam że ich sukces przyczyni się do stworzenia przez firmę kolejnych zestawów o grubościach bardziej przystosowanych do cięższych stylów.

Przez okres trzech tygodni, w którym ogrywałem je, zauważyłem bardzo mały spadek jakości generowanego przez nich dźwięku. Co prawda jest to czas zbyt krótki, aby w pełni osądzić ich podobno dużo większą wytrzymałość (nigdy nie zdarzyło mi się zerwać struny w takim czasie), ale ich intensywniejszy ton oraz wysoka grywalność są według mnie faktem, a nie tylko sloganem marketingowym. Polecam dla bardziej wymagających gitarzystów.

[img:6]

Gdzie kupić?

D'Addario D'Addario www.daddario.com

Dystrybucja w Polsce:

MUSIC DEALER S.J.

adres:
ul. Gospodarcza 7 20-213 Lublin

Sklepy muzyczne > D'Addario rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz