TEST: Luna Guitars Henna Oasis - instrument, który inspiruje...

Autor: Michał Kowalonek • 7 maja 2014
Luna Guitars Henna Oasis Cedar1870.00 zł
 • Przepiękny wygląd!
 • Jakość wykonania
 • Klarowność dźwięku
 • Bardzo ciepłe i inspirujące brzmienie
 • Doskonała do studia i na scenę

Szukam czegoś wyjątkowego, szukam czegoś z czym znajdę nić porozumienia. Szukam zawsze wyjątkowych rzeczy. Rzeczy z charakterem. Gitary z charakterem się pojawiają. Nie jest to zjawisko nagminne ale warto szukać bo mimo wszystko uważam, że nie zawsze wielka marka czy znana nazwa albo popularny kraj pochodzenia instrumentu da nam pewność że produkt, który nabywamy spełni nasze oczekiwania na wszystkich frontach.

Pracuję małymi kroczkami nad nowymi piosenkami do "szuflandii" i nie tylko. Szukając nowinek i inspiracji w necie natknąłem się na piękności w postaci Luna Guitars. Poprosiłem zaprzyjaźnione towarzystwo z INFOMUSIC.PL czy by mi takich kilku nie przysłali na próbę, bo ciekawość mnie zżerała, jak będzie grać tak dobrze wyglądająca gitara z taką nietuzinkową nazwą.

Przyjechały do mnie dwa egzemplarze plus walizkowy wzmacniacz. Nie odebrałem ich osobiście bo akurat koncertowałem w Zakopanem. Po cichu liczyłem, że uda mi się tam właśnie w górach naszych najwyższych je przetestować. No ale nie udało się. Otworzyłem je u siebie w pracowni w Lupie. Skupiłem się na elektroakustyku. No i oto kilka słów na temat czasu który temu instrumentowi poświęciłem.

Pełna nazwa gitary to Luna Henna Oasis Cedar - gitara elektroakustyczna. Muszę zaznaczyć, że nie mam do gitar podejścia przesadnie analitycznego ani technicznego a z instrumentem wiąże się emocjonalnie i opisuje tylko te, które na taki emocjonalny związek zasługują.

[lupa:1]

Pierwsze wrażenie...

Wyjmując Lunę z kartonu, wygląd jej przeszedł moje oczekiwania. Lekka, matowa, przepiękna - przypomniał mi się opis producenta: "Nowa seria gitar Luny, nazwana Henna, to klasyki, które od innych gitar wyróżnia pudło, na którym wyryte zostały bajeczne florale. Projekt stworzył i wykonał znany artysta Alex Morgan, którego prace są dedykowane tej właśnie serii gitar i prezentują się wspaniale."

Byłem wielce ciekawy jak ten sprzęt prezentuje się na żywo, ale też nie mogłem wyjść z podziwu co do samej estetyki. Tak jak zapewnia producent, gitara robi piorunujące wrażenie! Bardzo precyzyjne ornamenty wycięte czy wypalone, może przetarte, laserową techniką na cedrowej płycie wierzchniej przebarwiają naturalny kolor drewna w bardzo udane ciemne wzory. Staranne wykonanie ornamentów bez ubytków, bez niedociągnięć wygląda jak z odległych czasów jak z i innego kontynentu i folkloru. Tym gitara kradnie moje serce po raz pierwszy!

Nie przypominam sobie wcześniej tego typu sztuki na gitarach. Zdobieniami pokryta jest tylko cedrowa płyta wierzchnia. Swoją drogą jestem ciekawy trwałości tych ornamentów. Mam nadzieję, że będzie mi dane sprawdzić. Dodatkowo w relacji do nazwy, w gryf wbite są podstawowe fazy księżyca od pełni do zaćmienia. Co mnie, jako wielkiego miłośnika księżycowego bardzo odpowiada. Poznałem cenę testowanej gitary LUNA i test w dużej mierze oparłem na stosunku jakości do ceny.

[lupa:2]

Drugie wrażenie

Instrument bardzo dobrze leży w rękach a profil gryfu, grubość w połączeniu z akcją strun sprawiają, że obcowanie z gitarą Luna jest prawdziwą przyjemnością. Bardzo dobrej konstrukcji pudło rezonansowe plus optymalne ustawienie gitary owocuje przyjemnym dość głośnym brzmieniem gitary podczas akustycznej gry. Dźwięk jest klarowny i ma bardzo charakterystyczny ciemny odcień a mimo to wyraźny i aksamitny kolor. Jest to zapewne efektem kombinacji drewna użytego przy produkcji (Mahoń i Cedr). Co bardzo ważnem, instrument we wszystkich pozycjach wybrzmiewa równo i ciepło. 

Wniosek nasunął się sam i do tego bardzo prosty podczas testu. Mamy do czynienia z niebywałym acz specyficznym charakterem. Gitara ma bardzo ciepłe brzmienie, gra pełnym pasmem. Plastikowe siodełko w mostku ma spory zapas możliwości obniżenia strun, ale przy aktualnym zdaje się fabrycznym ustawieniu nie jest to konieczne. Folkowy krztałt gitary dodaje całości dodatkowy walor wizulany.

[lupa:4]

Specyfikacja techniczna gitary Luna Henna Oasis Cedar wygląda następująco: 

 • Laserowe zdobienia
 • Body: Folk
 • Płyta wierzchnia: Cedr
 • Tył i boki: Mahoń
 • Szyjka: Mahoń
 • Preamp/Tuner: B-Band
 • Skala: 251/2"
 • Wykończenie: Satin

 

Gitara bliżej

Największe atuty testowanej Luna to jakość wykonania, jakość brzmienia zarówno akustycznego, jak i przy użyciu zamontowanego wysokiej klasy przedwzmacniacza B-Band. Wiosło jest bardzo przez to uniwersalne. Postanowiłem przyjrzeć się gitarze na kilku szczeblach pracy z instrumentem. W pracowni przy komponowaniu i nagrywaniu oraz przy występie live. Instrument nie zawiódł na żadnym polu.

Przy pracy nad piosenkami w pracowni (czyli w domowym środowisku w przygotowanym do grania pomieszczeniu w Lupie) i przy komponowaniu, gitara okazała się dzięki swojemu bardzo charakterystycznemu brzmieniu inspirować. Plastyka dźwięku zaowocowała kilkoma bardzo fajnymi szkicami i o dziwo dzięki brzmieniu piosence jakby nic więcej nie brakowało :) - tylko tekstu.

[lupa:5]

Podczas pracy w studio przy aranżowaniu i zgrywaniu partii gitar do pierwszych wersji demo materiału, gitara brzmiała równo, czytelnie, z głębią ale przy tym bardzo dynamicznie przy potężniejszej akcji na strunach. Tu przywołam wypowiedz Franka Bartłomieja: 

 

Kiedy Michał pojawił się u mnie w studio z demówkami nagrywanymi w domu, ucieszyłem się, bo byly, wiadomo, świetne i zapowiadały owocną pracę nad albumem, ale jeśli chodzi o sound, zaskoczyły mnie przede wszystkim partie gitar... Były bezpretensjonalne, rewelacyjne brzmieniowo, świetnie sprawdziły się w piosenkach, przypominając mi najlepsze akustyki jakie słyszałem na klasycznych płytach. O razu zapytałem, co to za instrument, kto gra itd. Ku swojemu zdziwieniu usłyszałem, że to nowa gitara - Luna, nie żaden kosztujący majątek Martin czy stary Gibson.

 

Dwa tygodnie później miałem przyjemność realizować koncert w klubokawiarni Meskalina (występ Michała kończył festiwal Spring Break w Poznaniu) i ten sam instrument okazał się świetnie brzmieć z linii, wymagając minimalnych korekcji dopasowujących go do miksu, w zasadzie też nie potrzebował kompresji - gitara brzmi bowiem bardzo wyrównanie, ciemno, szlachetnie. Świetny instrument na scenę i do studia!

Bartłomiej "Franiu" Frank - Producent muzyczny

[lupa:3]

Kiedy w końcu zdecydowałem zabrać gitarę na koncerty z Myslovitz (przy okazji akustycznej trasy promującej album wydany w maju 2013 zatytułowany 1577 ) zespół co do walorów estetycznych (wyglądu zewnętrznego) się podzielił. Ale mnie i tak najbardziej interesowała opinia Jarka Daniela, wieloletniego współpracownika zespołu na stanowisku realizatora dźwięku. Jarek uważa:

 

...wygląda przepięknie, brzmi pełnym pasmem, daje pożądany sygnał, nie sprawia kłopotów w relacji z monitorem podłogowym, doskonale brzmi i nie przeszkadza innym instrumentom w miksie…

Jarek Daniel - Realizator dźwięku 

[lupa:6]

Osobiście miałem wielki komfort używając gitar Luna. Fantastycznie sprawdza się także w systemie dousznym Limeears, który używam już od dwóch lat. Gitara brzmi mocno w monitorach. Ma dużo większą dynamikę przy niewielkiej utracie koloru brzmienia. Delikatna korekcja środkowego pasma na trzy stopniowym EQ na przedwzmacniaczu w naturalny sposób znajduje dla gitary miejsce w miksie. Poza tym, z gitarą ozdobioną ornamentem, czułem się wyjątkowo, co dodaje pewności siebie i poprawia humor na scenie, a także bezpośrednio wpływa na wykonanie artystyczne.

Gitarę sprawdziłem jeszcze kilka razy w środowisku koncertowym. Podczas swojego solowego koncertu i podczas koncertu akustycznego z zespołem Lumikulu. Nie zawiodłem się ani razu.

 

Słowo ostateczne

Wierzę, że dzięki przyzwoitej cenie gitara będzie dla wielu gitarzystów oazą bezpieczeństwa, a przede wszystkim nieograniczoną inspiracją. Bo niczym innym nie powinien być instrument :) Jako człowiek, wokalista, kompozytor ze wszystkich elementów mi towarzyszących - tych technicznych fizycznych, metafizycznych i innnych - najważniejsze zawsze jest dla mnie wykonanie artystyczne.

Nie lubię gdy jakikolwiek element podczas występu, nagrania, wykonania powoduje odwrócenie uwagi od bycia po prostu artystą. Myślę, że dzięki takiemu instrumentowi każdy muzyk artysta kompozytor dostanie komfort i swobodę wyrażania się.

Ps. Do testu otrzymałem także mały, walizkowy 5 Watowy wzmacniacz., który oprócz walorów wizualnych jest na tyle malutki i walizkowy, że z powodzeniem można go wsadzić do samochodu i wyjechać na piknik. Sprawdza się w bardzo małych pomieszczeniach. Jak na swoje gabaryty plus zasilanie na baterie 6x AA, względnie niewielkiej mocy zasilacz dołączony do piecyka jest idealnym rozwiązaniem podróżnika z gitarą. Polecam!

Czytaj więcej na temat wzmacniacza gitarowego AG-5 od Luna Guitars: kliknij tutaj

[img:1]

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ: Luna Guitars Henna Oasis Cedar

Gdzie kupić?

Luna Guitars Luna Guitars www.lunaguitars.com

Dystrybucja w Polsce:

FX MUSIC GROUP

tel.: +48 (84) 639 11 22
adres:
ul. Piłsudskiego 53 22-400 Zamość

Sklepy muzyczne > Luna Guitars rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz