Gitara Alvarez RD16CESB - cz.II
Autor: Krzysztof Błaś • 20 maja 2013- Doskonały układ elektroniki
- Świetny mostek bi-level
- Siodełko i strunnik wykonane z materiału PPS
- Komfortowa akcja strun
Alvarez RD16CESB to typowa gitara z korpusem dreadnought, wyposażona w wycięcie umożliwiające dojście do wysokich pozycji.
Tył i boki wykonano z mahoniu, a płytę wierzchnią ze świerku. Wykończenie to brązowy sunburst, przy czym tył i boki polakierowano bezbarwnym lakierem odsłaniającym słoje drewna. Mahoniowy gryf, podobnie jak w pozostałych instrumentach serii, został połączony z korpusem techniką dovetail neck joint - czyli na tzw. zatrzask, które to połączenie zazwyczaj stosowane w drogich instrumentach, gwarantuje stabilność i doskonałą transmisję drgań.
Sam gryf jest dość cienki, co ułatwia grę, powodując, że czujemy się komfortowo na całej jego długości. Palisandrowa podstrunnica posiada 20 progów medium bardzo poprawnie nabitych i wypolerowanych. Główka została doklejona do szyjki na wysokości pierwszego progu i wyposażono ją w zamknięte, płynnie i dokładnie pracujące klucze.
Na uwagę zasługuje palisandrowy mostek nazwany przez producenta bi-level bridge. Poziom kołków mocujących struny został obniżony względem poziomu strunnika. Dzięki temu uzyskano spory kąt załamania strun dociskających strunnik, co przekłada się na lepsze przekazywanie drgań, czyli brzmienie. Nawet jeśli maksymalnie obniżymy strunnik, struny wciąż będą posiadały odpowiedni kąt załamania.
W opisywanej gitarze jednak nie ma potrzeby obniżania czegokolwiek czy innych poprawek lutniczych - siodełko szyjki jest idealnie nacięta, a akcja strun wyjątkowo komfortowa - słowem - gitara po wyjęciu z kartonu od razu nadawała się do gry. Instrument bardzo poprawnie stroi, a niska akcja strun pozwala na długą i przyjemną grę.
Próbka możliwości Alvarez RD16CESB:
Gitary typu dreadnought słyną ze sporej głośności i mocnego dołu. Podobnie jest w przypadku testowanej gitary. To zbalansowany, głośny instrument z bardzo ładną, przejrzystą górą. Idealny do akompaniamentu akordowego. Ponieważ mamy do czynienia z mahoniową konstrukcją bardzo dobrze zarysowany jest środek pasma, dzięki czemu grane dźwięki brzmią nośnie i selektywnie.
Być może niskie częstotliwości są mniej zaakcentowane niż w przypadku podobnych instrumentów, lecz przyczynia się to do polepszenia balansu częstotliwości pozwalając uzyskać równo wybrzmiewające akordy. RD16CESB to doskonały wybór jeżeli gramy kostką - spory zapas głośności i dynamiki pozwoli stworzyć odpowiedni akompaniament niezależnie od warunków otoczenia.
Przyjrzyjmy się teraz każdemu instrumentowi z osobna
i jego walorom brzmieniowym:
TEST : RF17CE |