TEST: Ovation UCS10P

Instrument, który zaskakuje brzmieniem, głośnością i świetną dynamiką Autor: Krzysztof Błaś • 7 maja 2018
Ovation Guitars UCS10P1.300 zł

Firma Ovation kojarzona jest od lat z legendarnymi gitarami, których znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczne konstrukcja i co za tym idzie - oryginalne brzmienie. Okazuje się jednak, że producent ma w swojej ofercie także ukulele, które czerpie z pomysłów realizowanych w produkcji gitar.

Do testu dotarło ukulele, które producent określił jako sopranowe. To dość oryginalna konstrukcja, łącząca mały korpus znany z instrumentów sopranowych i gryf z podstrunnicą wyposażoną w 17 progów, o menzurze charakterystycznej dla modeli koncertowych.

 

Zobacz video test Ovation UCS10P:

 

Największą jednak ciekawostką jest tylna część korpusu. Posiada zaokrąglony profil i wykonana została z tworzywa Lyrachord, takiego, jaki znajdziemy w gitarach producenta. Płyta wierzchnia z kolei przełamuje ten nowoczesny charakter konstrukcji. To kawał solidnego drewna Koa, które jest gatunkiem najczęściej używanym do produkcji zawodowych ukulele.

Mahoniowy gryf, podstrunnica i mostek z drewna Ovangkol, kościane siodełko i podstawek - materiały i ich jakość nie są przypadkowe, a producent zdecydowanie chciał dotrzeć do muzyków, dla których ukulele to coś więcej niż tylko tania zabawka do akompaniamentu przy ognisku. Świadczy o tym też fakt wyposażenia tego instrumentu w układ elektroniki (pasywny). W komplecie otrzymujemy także całkiem solidny gigbag.

 

[img:9]

[img:1]

 

Czy połączenie nowoczesnej technologii i klasycznych, sprawdzonych rozwiązań przyniosło pożądany efekt? Czy ukulele, które ostatnimi czasy przeżywa renesans, to odpowiedni kierunek dla uznanego producenta gitar? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszam do videotestu, w którym nagrałem także próbki dźwiękowe w studiu, obrazujące możliwości i brzmienie ukulele Ovation.

 

Próbki nagrano w studiu Blue Records przy użyciu:

 
  • Mikrofony 2 x AT4041 Audiotechnica
  • Preampy 2x Neve Portico 5015
  • Reverb dołożony został w postprodukcji

 

[img:2]

[img:4]

[img:5]

[img:6]

[img:7]

[img:8]

 

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016