Wywiad z Brygadą Kryzys

5 września 2012
5 września 2012 10:46
Brygada Kryzys w oryginalnym składzie wystąpi w najbliższą niedzielę w Płocku podczas Summer Fall Festival. Na kilka dni przed koncertem współzałożyciel zespołu Tomasz Lipiński opowiada o przeszłości, 30-leciu zespołu oraz nowej płycie.
[img:1]
 
Tomasz Lipiński - lider zespołów Brygada Kryzys, Tilt i Fotoness. Udzielał się w grupie Izrael. W latach 1991–1993 pisał dla czasopisma „Tylko Rock”. Był dyrektorem marketingowym BMG Poland (1993), redaktorem naczelnym "Aktivista" (2000). Jest autorem muzyki do kilku filmów. Występuje jako artysta solowy i z zespołem – jako Tomek Lipiński & Tilters.


Występ na Summer Fall Festival będzie trzecim koncertem na 30-lecie zespołu, na którym zagracie najważniejszą, kultową tzw. czarną płytę. Ten wybór był oczywisty?

Na Summer Fall zagramy nie tylko materiał z pierwszej płyty, także te utwory, które wtedy już istniały, ale nie ukazały się publicznie oraz trochę rzeczy napisanych na „Cosmopolis“.

Czym się różni granie tego samego materiału dzisiaj? Muzyka i teksty te same, ale Wy, słuchacze i sytuacja polityczna przecież już inna?

Za każdym razem jest inna sytuacja, inni ludzie, inne miejsca, inna energia. Za każdym razem gramy wszystko na nowo, szczególnie że wiele utworów ma dość swobodną formę i długie partie improwizowane. Do współczesności należymy tak samo, jak do przeszłości. Odnosimy też wrażenie, że przed nami wciąż jest przyszłość. Wiele osób odnajduje w naszym repertuarze aktualne treści. Być może niektóre treści są zawsze aktualne.

30 lat skłania do podsumowań i porównań. Na blogu opisujesz prywatną historię zespołu. Zaczynasz: „jest gorące lato 1981 roku, Warszawa”. Co jest dla Ciebie najważniejsze z perspektywy lata roku 2012 - wtedy i dziś?

Jest na pewno coś wspólnego – moje człowieczeństwo, któremu staram się nadać wyraz, które staram się oszlifować i wyrazić słowami i dźwiękami. To się nie zmienia.
 
Prawie 10 lat temu mówiłeś: „Daleko nam do Sex Pistols, bliżej do The Clash”...


Sex Pistols to był punkowy boys band. The Clash byli tacy, jak my, mniej więcej.

Niedawno graliście w Warszawie na koncercie upamiętniającym Piotra „Stopę” Żyżelewicza i na Open'erze. To dwie róże okazje i publiczność. Jak odbieracie teraz publiczność, jak ona Was odbiera?

Wszędzie mamy świetny odbiór – i na dużych scenach, i w zatłoczonych klubach. Najbardziej cieszy coraz więcej słuchaczy młodych i bardzo młodych. Nie mizdrzymy się do odbiorcy, robimy swoje.

Kiedyś była jasna sytuacja polityczna, prawie wszyscy stali po jednej stronie, angażowali się bardziej lub mniej, ale to był punkt odniesienia. Dziś chyba w większości nie liczy się idea czy zaangażowanie w bieżące sprawy, tylko komercja.

Dla jednych liczą się tylko pieniądze, dla innych nie tylko. Kwestia priorytetów. Każdy wybiera na swoją odpowiedzialność. Bogatych lepiej widać, bo o to dbają.

Widzisz zespoły/artystów na młodej polskiej scenie, które wypowiadają się podobnie mocno i bezkompromisowo jak Wy?

To nie sztuka wypowiadać się bezkompromisowo. Ważniejsze jest w jakiej sprawie i czy mądrze.

Dziś artyści potrafią brać udział w kampaniach wyborczych, wyrażasz swoje zdanie dotyczące polityki w jasnych deklaracjach poparcia nie dla idei, a dla partii. Nie czujesz, że to zaangażowanie idzie za daleko?

Czasami konieczność obrony ojczyzny przed niebezpieczeństwem każe iść dalej niż można by się tego spodziewać.

Planujecie jeszcze koncerty z okazji 30-lecia?

Nie planujemy dużej trasy, ktoś musiałby ją sfinansować, a my jesteśmy niezależnym zespołem, który musi się zmieścić w rachunku ekonomicznym. Oczywiście zagramy wszędzie, gdzie się da.

Kilka razy mówiliście z Robertem Brylewskim, że BK powinna zabierać głos w chwilach przełomowych dla Polski, ważnych według was momentach. Planujecie nową płytę, więc... jest bezpośredni powód?

To ważny moment nie tylko dla Polski, ale przede wszystkim dla świata, który z rosnącą prędkością zbliża się do ściany i już raczej nie wyhamuje. Mamy nadzieję, że ta katastrofa znów wyniesie człowieka ponad to, co posiada i że bogaci duchem będą wzorcem do naśladowania, a nie obiektem pogardy tych, dla których dobra materialne stanowią najwyższą wartość.

Kiedy konkretnie ukaże się płyta? Czy bierzecie pod uwagę rejestrację koncertu na żywo?

Mamy zarejestrowanych parę koncertów, ale przede wszystkim koncentrujemy się na nowym projekcie, który powinien być gotowy na wiosnę. Płytę wyprodukuje Józef „Kuba“ Nowakowski, producent także owej „czarnej płyty“, którą wszyscy tak dobrze wspominają. W tej chwili omawiamy założenia artystyczne i produkcyjne, wybieramy pomysły i przygotowujemy się do prób.


--------
 
Na Summer Fall Festival zagrają też m.in. Hey, Brygada Kryzys, Farben Lehre i Neuronspoiler oraz reggae'oweZebra Dub i Dubska.
 
Summer Fall Festival
Płock - plaża nad Wisłą
9 września
wstęp wolny
Pozostałe wywiady
Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Cała prawda o De Mono wg Marka Kościkiewicza (premiera) Marek Kościkiewicz to artysta, o którym można śmiało napisać „człowiek orkiestra”. Założyciel i pierwszy lider zespołu De Mono. Autor muzyki i tekstów do największych hitów tej, zasłużonej dla polskiej muzyki, formacji. Video wywiad z założycielami firmy Polsound na 30-lecie działalności Wywiad z ojcami założycielami firmy Polsound-Wojciechem Puczyńskim i Jackiem Karałowem, która obchodzi 30 lecie swojej działalności. Była to doskonała okazja do poznania polskich realiów lat 80-tych. Zapraszam na wywiad Wywiad z Grzegorzem Skawińskim podczas Gitarowego Rekordu Świata Wywiad z Grzegorzem Skawińskim - gitarzystą, wokalistą, autorem tekstów, kompozytorem i producentem muzycznym. Jest on członkiem zespołu Kombii, a przedtem występował m.in. w grupach: Kombi, Skawalker i O.N.A. Rozmawialiśmy m.in. o jego... Ciekawy wywiad z Mieczysławem Jureckim Wywiad z Mieczysławem "Mechanikiem" Jureckim - wybitnym basistą, gitarzystą, kompozytorem i aranżerem. Kojarzony jest on przede wszystkim z Budką Suflera, ale w swojej imponującej i bardzo owocnej karierze, ma też na koncie współpracę z...
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz