PORADNIK: Gitara pod choinkę

Jeżeli postanowiliście, że pod choinkę kupicie dziecku gitarę, ale nie wiecie jak się za to zabrać - ten poradnik jest dla Was! Autor: Przemysław Rajewski • 6 czerwca 2018

Jak co roku, początek grudnia powoduje u wielu z nas pewną nerwowość. Pojawia się pytanie - co by tu kupić naszym bliskim? To zagadnienie szczególnie nurtuje tę część z nas, dumnie nazywającą się rodzicami (do której również należę, więc problem znam z autopsji).

Pytanie brzmi: czy naszemu dziecku niezbędny jest nowy model telefonu ? W końcu „stary” ma aż …rok. Albo gry na konsolę, które są „genialnym” zjadaczem czasu, którego nawet dzieci nie mają w XXI wieku zbyt wiele. Może muzyczny prezent od Gwiazdora pod postacią instrumentu zachęci nasze pociechy do podróży w świat w muzyki?

 

[img:1]

 

A co z naszymi partnerami? Może sześciostrunowy prezent dla naszej drugiej połówki spowoduje, że zarazimy ją swoim hobby (zamiast standardowo katarem…) i będzie w domu panowała większa tolerancja w stosunku do grania? Możliwości jest wiele. Wiem za to na pewno, że Was drogie gitarzystki i gitarzyści do zakupu gitary namawiać przecież nie muszę, bo nie ma czegoś takiego, jak za dużo gitar! Nie bójmy się więc podjąć ryzyka i sprawić naszym milusińskim niestandardowy prezent, który być może pozwoli wydobyć z nich nieodkryte do tej pory pokłady kreatywności oraz wrażliwości, a przede wszystkim spojrzeć inaczej na muzykę i sztukę.

 

Problemy bogactwa…

Jako dziecko urodzone na początku lat 80-tych, zaczynając przygodę z graniem, problem właściwie mnie nie dotyczył. Do wyboru miałem gitarę Delfin albo…Delfin. Jeżeli w dodatku ten produkt ludowej myśli lutniczej dało się nastroić a wysokość strun była mniejsza niż kilka centymetrów, to można było powiedzieć, że chwyciło się pana Boga za nogi.

Obecny rynek muzyczny oczywiście zmienił się od tamtego czasu nie do poznania, oferując instrumenty na każdą kieszeń. Nie ma właściwie firmy produkującej gitary, która nie oferowałaby całej gamy „wejściowych” instrumentów skierowanych do początkujących adeptów tego pięknego instrumentu. Do wyboru mamy przeróżne kształty, kolory oraz konfiguracje gitar. Jedynym ograniczeniem pozostaje nasze poczucie estetyki oraz zasobność portfela. Wybierając więc prezent niespodziankę dla naszych najbliższych, skupmy się najpierw na podstawowym pytaniu.

 

[img:3]

 

Gdzie kupić? Czyli gitarowa Laponia

Myślę, że w jednym będziemy zgodni – kupowanie „gitar” (celowo w cudzysłowie) w marketach i centrach handlowych mija się z celem. Mamy zachęcić do grania a nie zniechęcić, a te wyroby gitaropodobne z prawdziwym instrumentem łączy jedynie karton, w który są opakowane. Gitara to nie jest mrożona pizza czy żelazko. Do przechowywania instrumentów muzycznych potrzebne są odpowiednie warunki, których w sklepach wielkopowierzchniowych nie sposób zapewnić. W XXI pozostaje więc tradycyjne pytanie : sklep stacjonarny czy internetowy?

Obie formy sprzedaży mają swoje wady i zalety, w zależności od tego, jaki asortyment nas interesuje. Jak to ma się do naszego potencjalnego zakupu ? O ile nabywanie tą drogą akcesoriów gitarowych i efektów ma niewątpliwie sens, gdyż w przypadku takich towarów powtarzalność każdego egzemplarza jest normą, tak w przypadku budżetowej gitary sprawy nie mają się już tak różowo. Nie czarujmy – na 10 gitar „made in gdzieśbardzodaleko” każda będzie troszeczkę inna. Jeśli pozwalają nam na to własne umiejętności, ograjmy w sklepie kilka egzemplarzy tego samego modelu, zobaczmy, który już na starcie jest najbardziej wygodny i najlepiej stroi.

Wygoda gry i intonacja – to zdecydowanie najważniejsze aspekty, którymi powinniśmy się kierować przy zakupie naszej muzycznej niespodzianki. Jeśli nie czujemy się na siłach, pójdźmy z kimś, kto nam w tym pomoże. Kupowanie na chybił trafił gitary, która na starcie nie będzie nadawała się do grania mija się z celem. Należy zdać sobie sprawę, że często doprowadzenie takiego lutniczego bubla do stanu względnej grywalności, kosztuje więcej niż sam instrument, a efekt końcowy (pomimo poniesionych nakładów) daleki będzie od satysfakcjonującego.

 

[img:2]

 

Co kupić? Czyli od przybytku głowa boli!

Jak już wspomniałem troszeczkę wcześniej, obecny rynek gitarowy roztacza przed nami kolorowy zawrót głowy. Dosłownie i w przenośni. Ilość dostępnych firm i modeli wręcz przeraża. My skupmy się przede wszystkim na podstawowym zagadnieniu : kupujemy zestaw „wszystkomający”, czy sam instrument plus w późniejszym czasie akcesoria? Tutaj sprawa niby jest mniej oczywista, chociaż mam swój pogląd na ten temat, z którym chętnie się podzielę.

Obalmy podstawowy mit, że kupując tzw. starter pack dostajemy coś za darmo. Wiadomo, że za darmo to teraz można dostać jedynie kopa a i to jest coraz mniej oczywiste... Te wszystkie „darmowe” akcesoria wliczone są w cenę zestawu, więc siłą rzeczy cena odbija się na jakości gitary. Negatywnie. Mając do wyboru starter pack za X zł a gitarę za X zł, można mieć przypuszczenie, graniczące z pewnością, że sama gitara za X zł będzie po prostu lepszym instrumentem. Inna sprawa, że nie oczekujemy entuzjazmu u sprzedawców sklepów muzycznych, muszących rozpakowywać misternie zapakowane zestawy, byśmy mogli sobie wybrać ten egzemplarz, który nam się spodoba najbardziej.

Przyjrzyjmy się, co z reguły oferują nam starter packi, czego nie moglibyśmy faktycznie mieć za darmo? Stroik? Bez najmniejszego problemu zainstalujemy na naszym telefonie odpowiednią (darmową!) aplikację, z reguły o wiele bardziej precyzyjną, niż to, co znajdziemy w zestawie gitarowym. „Płyta z nauką gry”? O ile w ogóle jest tam polska wersja językowa, to z reguły jakość tych materiałów jest wątpliwej jakości. W dobie internetu, znajdziemy sporo wartościowych materiałów w języku polskim i dobrej jakości, za darmo. Idąc tym tokiem rozumowania, okazuje się nagle, że większość tych „gratisów” jest tak miernej jakości, że wybór ich przez producenta kosztem instrumentu staje się całkiem oczywisty. 

 

[img:4]

 

A więc jak?

Jak więc dobierać instrument? Jeśli nasza pociecha jest naprawdę młoda – celujmy w tzw. rozmiarówki, czyli instrumenty odpowiednio mniejsze, przeznaczone dla dzieci. Faktem jest, że im mniejszy instrument, tym znalezienie dobrze wykonanego i strojącego egzemplarza maleje. Nie ma szczegółowych wytycznych, określających wiek dziecka i rozmiar gitary. Trudno tu operować szczegółowymi liczbami, bo oczywiście jeden ośmiolatek drugiemu nie równy, należy zachować więc zdrowy rozsądek i zaufać poradzie sprzedawcy.

Przyjmijmy zatem bardzo ogólne założenia: dzieci w wieku 4-6 lat : instrument typu ¼, 6-8 lat : ½, 8-11 lat :3/4. Za to w przypadku młodzieży czy osób dorosłych, warto zainteresować się najnowszym trendem wśród instrumentów dla początkujących czyli gitarami typu 7/8. Jest to instrument minimalnie mniejszy od „pełnowymiarowego”, oferujący udogodnienia, pomagające szczególnie na starcie, zmierzyć się w podstawowymi problemami natury manualnej. Instrumenty te oferują minimalnie mniejsze pudło rezonansowe oraz przede wszystkim krótszą menzurę. Co to daje w praktyce ?

Mniejsze napięcie strun, mniejsze odległości między progami oraz całościowo bardziej kompaktowe wymiary, które pozwalają na bardziej bezbolesne przystosowanie się do gitary. Ułatwia to dociskanie strun i co za tym idzie, prawidłowe wybrzmiewanie instrumentu. Nie będę tu oczywiście rzucał nazwami firm i modeli – bo nie taki jest cel tego artykułu. Śledząc rynek muzyczny, z satysfakcją zauważam, że coraz więcej producentów widzi zalety tego typu instrumentów dla początkujących i segment przyjaznych nowicjuszom gitar na początek rośnie w siłę dosłownie z miesiąca na miesiąc.

Nie bójmy się podjąć wyzwania by sprawić naszym bliskim taką muzyczną niespodziankę świąteczną. Koszt przyzwoitego instrumentu dla początkującego adepta sztuki gitarowej jest niewiele większy niż cena gry na konsolę, a z reguły o wiele mniejszy niż przyzwoitego telefonu czy tabletu. Nie oczekujmy nagle że nasze dziecko czy druga połowa musi stać się następca Erica Claptona, faktycznie – zapewne niektórzy po kilku miesiącach zrezygnują z grania, choć pewnie nawet taka krótka przygoda z aktywnym muzykowaniem otworzy tym osobom oczy na te aspekty muzyki, które dla wielu pasywnych słuchaczy są niedostępne. Część natomiast na pewno zakocha się w zgłębianiu tajników gry na tym fantastycznym instrumencie, jakim jest gitara i nawet jeśli nie zagrają dla milionowego tłumu w Hyde Park (jak wspomniany wyżej Clapton) to zarażą się pasją, która będzie towarzyszyć im do końca życia.

 

GDZIE KUPOWAĆ?:

 

SKLEPY STACJONARNE W POLSCE

GITARY I SPRZĘT DO 500 zł

GITARY I SPRZĘT OD 500 - 1000 zł

GITARY I SPRZĘT OD 1000 - 2000 zł

GITARY I SPRZĘT OD 2000 - 5000 zł

GITARY I SPRZĘT POWYŻEJ 5000 zł

 

 

[img:5]

 

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz