Bogate życie wewnętrzne futerału do gitary

Kup futerał do gitary! To naprawdę świetny wabik! Autor: Grzegorz Kisielewski • 2 czerwca 2015

Kobieta z futerałem do gitary w ręce rodzi u każdego prawdziwego mężczyzny niepowstrzymaną potrzebę pomocy w taszczeniu tej wielkiej, nieforemnej skrzyni. Kobieto, kup futerał! To naprawdę świetny wabik! A przy tym narzędzie ułatwiające wyselekcjonawanie prawdziwych mężczyzn z grona łapserdaków.

Jeśli chodzi o mężczyzn to badania przeprowadzone w małym, francuskim miasteczku wykazały, że trzykrotnie częściej kobiety wybierają jako potencjalnego partnera mężczyznę trzymającego w rękach futerał do gitary od mężczyzny z pustymi rękami, dwukrotnie częściej od mężczyzny z torbą sportową. Panowie, to działa! Kupujcie futerały! Ale nie to jest tak naprawdę najważniejszym powodem, dla którego należy zaopatrzyć się w futerał do gitary.

 

Dlaczego warto mieć futerał?

Najistotniejszym jest próba ochrony gitary przed uszkodzeniem mogącym nastąpić jako skutek uderzenia lub upadku. Są pokrowce spełniające tę rolę równie skutecznie jak sztywny futerał, są to pokrowce ze specjalnymi usztywnieniami wewnętrznymi, jednak ich cena z zasady jest wyższa od ceny dobrego, sztywnego futerału! Jest od tej zasady wyjątek - niedrogie pokrowce "sztywniaki" T.Burton - opowiem o nich w słowach kilku.

 

[img:2]

Jak tu nie pomóc… Źródło: http://www.justjared.com

 

Pokrowce z warstwą miękkiej gąbki zabezpieczają przed lekkimi uderzeniami ale w przypadku mocniejszych - są bezsilne. Miękka gąbka pod wpływem uderzenia "sprasowuje się" do zerowej grubości  i nie chroni przed bezpośrednim zetknięciem się instrumentu z rażącym go, twardym obiektem.

Sztywna gąbka we wnętrzu pokrowca chroni gitarę lepiej, przejmuje na siebie uderzenia nie dopuszczając do uszkodzenia gitary. Miękką gąbkę wyczujesz bez trudu, łatwo sprasujesz ją palcami ujmując krawędź pokrowca. Twarda gąbka nie da się łatwo sprasować, pokrowiec nią usztywniony nie jest wiotki, a w powierzchnię pokrowca nią usztywnionego możesz… postukać. Zobacz na naprędce nakręconym filmie pokrowiec do gitary, który mogę tobie polecić z czystym sumieniem jako w miarę bezpieczną alternatywę dla futerału. Ukutą dla niego nazwę "sztywniak" uzasadnia to, że nie gnie się pod swoim własnym ciężarem jak naleśnik. Nawet bez gitary w środku, kiedy wyciągniesz go przed siebie, zachowuje swój kształt i formę. A zresztą: zobacz filmik.

 

Miękki, wiotki pokrowiec nie ma zdolności do skutecznego zabezpieczenia gitary przed uderzeniem lub upadkiem, pokrowiec T.Burton ze sztywną gąbką dobrze zabezpieczy gitarę.

 

Pokrowce "sztywniaki" są produkowane w dwóch wersjach: PRO, wyposażone w plastikowy uchwyt, liczne kieszenie, schowki i inne elementy sprzyjające wygodzie użytkowania oraz CAMP, o uproszczonej konstrukcji i niższej cenie. Obydwa rodzaje są usztywniane identycznym rodzajem laminatowej gąbki usztywniającej chroniącej instrument przed uszkodzeniem w wyniku uderzenia lub upadku. Można je kupić w sklepie KISIELEWSKI s.c.

 

Nie tylko upadek lub uderzenie mogą być niebezpieczne

Zima niesie ze sobą niebezpieczeństwa wiążące się ze znacznym obniżaniem poziomu wilgotności powietrza, jakie przynoszą mróz i ogrzewanie wnętrz mieszkań. Piszę o tym w artykułach Jak zabezpieczyć gitarę przed zimą i 50% albo śmierć.

Trudno jest zapewnić właściwy stopień nawilżenia powietrza w pomieszczeniach. Trzeba zakupić nawilżacz o wystarczającej wydajności, obserwować wskazania higrometru oraz… pilnować, żeby drzwi do pomieszczenia, w którym próbuje się utrzymać właściwą wilgotność były stale zamknięte - nie wolno przecież dopuścić do tego, aby powietrze nawilżone do 50% wilgotności gdzieś nam się ulotniło.

O wiele łatwiej jest zadbać o właściwe środowisko dla tak delikatnego i wrażliwego na poziom wilgotności instrumentu jak gitara klasyczna lub akustyczna w małej przestrzeni wnętrza futerału. Wystarczy umieścić we wnętrzu futerału nawilżacz. Jest szeroka gama  nawilżaczy o różnej konstrukcji, takich do umieszczania w przestrzeni futerału i innych, wkładanych do wnętrza otworu rezonansowego gitary.

 

[img:3]

Nawilżacz Herco wkładany do wnętrza futerału nie zajmuje zbyt wiele miejsca, bez trudu zmieścisz go gdzieś obok gitary.

 

Najtańszą opcją nawilżacza wkładanego do wnętrza futerału a także nieuciążliwą w użyciu (nawilżacz nie wymagający każdorazowego wkładania i wyjmowania z otworu rezonansowego gitary) jest nawilżacz Herco. To małe pudełeczko umieszcza się w futerale i zapomina się o sprawie. Dobrze jest włożyć do futerału dwa takie nawilżacze - jeden umieścić w okolicach główki, a drugi gdzieś koło pudła gitary.

 

[img:4]

Nawilżacz Planet Waves wkładany do otworu rezonansowego.

 

Spośród nawilżaczy umieszczanych we wnętrzu gitary, te lepiej pełnią swoją zasadniczą funkcję oddając wilgoć wprost do wnętrza gitary, polecam prostej konstrukcji i niezawodny nawilżacz Planet Waves. Obydwa nawilżacze do nabycia w sklepie KISIELEWSKI s.c.

Nie dopuść do wysuszenia gitary, przechowuj ją tylko i wyłącznie w zamkniętym futerale. Zamykaj szczelnie futerał także wtedy, kiedy grasz na gitarze, nie dopuść do odparowania z niego tak potrzebnej gitarze wilgoci. Uwaga! Nie zapomnij systematycznie uzupełniać w twoim nawilżaczu odparowującą z niego wodę!

Także wnętrze pokrowca gitarowego możesz uczynić przyjaznym twojemu instrumentowi umieszczając w nim nawilżacz. Ważne jest, żeby powłoka zewnętrzna pokrowca była wykonana z impregnowanego, nie przepuszczającego wilgoci materiału. Z takiego materiału są wykonane pokrowce T.Burton.

Wszelkie powyższe zalecenia i rady dotyczące futerałów w kwestii nawilżania i wilgotności stosują się w całej rozciągłości także do pokrowców.

 

Futerał gitarowy: plastikowy czy drewniany?

Jaki wybrać: futerał z ABS czy futerał z drewnianej sklejki? A może jakiś zupełnie inny? Oto kilka istotnych argumentów pomagających w dokonaniu właściwego wyboru.

 

[img:5]

Jaki futerał wybrać - tradycyjny, z drewnianej sklejki, futerał z pianki poliuretanowej (thermo) wyglądający jak bardzo gruby pokrowiec czy też może futerał z ABS (plastikowy)?

 

Futerał z drewnianej sklejki

Jest ciężki, bo ma grubość 3-5 mm, ale za to mocny. Jeśli przemieszczasz się środkami komunikacji publicznej musisz zadbać o kondycję i siłę oraz z góry założyć, że po podróży przed graniem będzie trzeba wkalkulować w harmonogram muzycznych działań także czas na odpoczynek dla utrudzonych ramion. Mimo, że ciężki nie jest aż tak mocny, żeby wytrzymać rzucanie na płytę lotniska z luku ładunkowego samolotu - jeśli masz w planie trasę koncertową "dookoła świata" jako support Rolling Stonesów zaopatrz się raczej we...

 

Flight case, czyli skrzynię transportową

z grubej sklejki, z aluminiowymi krawędziami i pancernymi narożnikami.

 

[img:6]

Skrzynia transportowa do gitary typu flight case. Źródło: http://www.alfelectronics.co.uk

 

Może się zdarzyć, że zachęci cię do kupienia futerału do gitary ze sklejki drzewnej jego nad wyraz atrakcyjna cena. Jest rzeczą jasną, że z czegoś ta niska cena wynika, na ogół - z użycia tanich materiałów i taniej technologii wykonania. Beztroskie oklejenie drewnianej, sklejkowej skrzyni bez zadbania o dobranie odpowiedniej metody klejenia i dającego gwarancję trwałości wykończenia miejsc łączeń płatów materiału skóropodobnego może spowodować wystąpienie wady jak na poniższej ilustracji.

 

[img:7]

Rozklejający się futerał do gitary.

 

To jasne, że takiego futerału lepiej nie kupować

Tak wygląda wiele zaskakująco tanich futerałów już po kilku miesiącach użytkowania. Odklejająca się powierzchnia powłoki, rozłażące się krawędzie łączenia - tego nie da się tak łatwo naprawić.

Użycie odpowiedniej metody klejenia i zastosowanie metody trwałego zgrzewania łączeń krawędzi płatów powłoki futerału skutecznie zapobiega takim niemiłym niespodziankom. Futerał zrobiony takimi metodami posłuży długie lata.

 

[img:8]

Zgrzewana krawędź łączenia krawędzi płatów materiału skóropodobnego w futerale do gitary KISIELEWSKI.

 

Futerał z drewnianej sklejki jest dość ciężki i trochę izoluje termicznie, ale bez rewelacji. Najlżejszymi futerałami i najlepiej izolującymi przed zmianami temperatury są wykonane z pianki poliuretanowej

 

Futerały Thermo

"Termo koffer" nazywają je Niemcy, u nas zaś spotyka się nazwę "futerał piankowy". Nie wyglądają szpanersko, ale zawodowi muzycy, nie muszący nikomu udowadniać wyglądem swojego futerału, że są zawodowymi muzykami, bardzo je cenią. Futerały te są bardzo lekkie, dzięki grubym ściankom z twardej pianki PU doskonale zabezpieczają przed zmianami temperatury oraz mają wygodne szeleczki ułatwiające transportowanie. Do wad tych futerałów należą spore gabaryty wynikające z grubościennej budowy, na pewno zajmą dużo miejsca w bagażniku twojego samochodu.

 

Futerał z ABS

Jest lżejszy od sklejkowego, gdyż jest wykonany ze skorupy plastikowej o grubości 2 mm wyłożonej wypełnieniem styropianowym lub z pianki PU (poliuretanowej). Jest znakomity, jeśli nie jesteś w trasach koncertowych zbyt często, a jeśli już gdzieś jedziesz to dysponujesz samochodem i samodzielnie go do samochodu pakujesz. A zapakujesz go z łatwością, bo jest lżejszy oraz ma mniejsze gabaryty od futerału ze sklejki. Jest jednak mniej wytrzymały na uderzenia (łatwiej może pęknąć np. przy upadku), zupełnie nie nadaje się do tego, żeby przesłać w nim gitarę w luku bagażowym samolotu rejsowego. Cienka skorupa i wyłożenie jedną warstwą tkaniny futerkowej powodują, że zazwyczaj słabo izoluje cieplnie.

 

Futerały ABS Style

Futerały KISIELEWSKI są od tej zasady wyjątkiem. Wyłożone grubą warstwą pianki izolują termicznie równie dobrze, jak futerały Thermo. Można powiedzieć: mają wszelkie cechy futerałów Thermo, które zamiast tkaniny powleczono twardą skorupą z ABS. Mają także ich wadę - duże gabaryty. No cóż, coś za coś.

 

[img:9]

Futerał ABS Style KISIELEWSKI do gitary akustycznej - mocny, lekki, dobrze izolujący termicznie.

 

Nie produkuje się już futerałów z laminatu składającego się z włókna szklanego nasyconego żywicą. To technologia wciąż jeszcze używana w przemyśle jachtowym lecz jeśli chodzi o stosowanie jej do budowy futerałów - mocno anachroniczna. Futerały budowane technologią laminowania czyli nakładania na formę kolejnych warstw włókna szklanego i żywicy były drogie w produkcji i dość ciężkie, więc nie ma w tym nic dziwnego, że zastąpiły je...

 

Futerały z włókna węglowego

Super lekkie i super wytrzymałe z racji niesamowitej wytrzymałości włókien węglowych, zazwyczaj wyposażone w szelki do noszenia na plecach. Niestety - jeszcze droższe od tych z włókna szklanego oraz produkowane w dość ograniczonym zakresie rozmiarów i kształtów z racji konieczności użycia kosztownej formy.

 

[img:10]

Futerał KISIELEWSKI z włókna węglowego.

 

Nikt nie chce tego robić, a my - naprawiamy futerały!

Jako KISIELEWSKI s.c. działamy w branży muzycznej od 1988 roku, a zaczynaliśmy właśnie od produkcji futerałów do gitar. 27 lat doświadczenia w tej dziedzinie czyni nas wiarygodnymi ekspertami w tej dziedzinie, chętnie podejmujemy się naprawiania rozklekotanych, często posiadających wartość jedynie sentymentalną, starych case’ów.

 

[img:11]

Wymiana zamka futerału gitarowego.

 

[img:12]

Części do naprawy futerałów.

 

Jeśli szukasz nietypowego futerału do nietypowej gitary… także staramy się pomóc. Od ręki dostaniesz u nas:

 

  • Futerał do gitary dwunastostrunowej
  • Futerał do gitary jumbo
  • Futerał do gitary akustycznej basowej

 

[img:13]

Futerał KISIELEWSKI do gitary akustycznej basowej.

 

Warto mieć futerał do gitary, bo to jest także doskonałe miejsce na reklamę twojego zespołu, muzycznego projektu lub pamiątkowe nalepki. Możesz go także uczynić przedmiotem demonstrującym w sposób czytelny twoją osobowość... jaka by ona nie była.

 

[img:14]

Źródło: http://www.redchurch.org.au

 

[img:15]

Źródło: https://rakstagemom.files.wordpress.com

 

[img:16]

Źródło: http://nassart.com

 

Tak, futerał w niektórych ze swoich zastosowań działa skutecznie także kiedy nie nosisz w nim gitary. Służy jako narzędzie nawiązywania miłych, a co ważniejsze wartościowych znajomości. Szczegółowa analiza psychologiczna powodów dla których... futerał do gitary jest pociągający dla potencjalnej partnerki lub partnera jest to, że łączą oni muzykowanie noszącej go osoby z wyższym poziomem inteligencji, pracowitości, obowiązkowości i sprawności fizycznej. Mają rację, tak po prostu jest!

Dotrwałeś do końca tego artykułu, zasługujesz na nagrodę! Podaj kod rabatowy* RNWFIPWNS , a otrzymasz 7% rabatu na wszystkie futerały i pokrowce dostępne na oferta.kisielewski.com.pl!

* Kod rabatowy należy wpisać podczas składania zamówienia na stronie sklepu w zakładce "Kasa".

 

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz