Steve Vai: Pięć porad dla gitarzystów

Legenda gitary zdradza pięć najważniejszych porad. Autor: Maciej Żulczyk • 4 maja 2015

Steve Vai to niekwestionowana legenda gitary elektrycznej. Bardzo często podczas swoich warsztatów dzieli się zdobytą przez lata wiedzą. Tym razem zdradza pięć wybranych przez siebie, najważniejszych porad, jakich można udzielić aspirującym gitarzystom. 

 

1. Identyfikuj swoje emocje i odczucia odnośnie czynności, które wykonujesz

 

Czegokolwiek nie robisz – czy jest to wymiana baterii w efekcie, rozmowa z prawnikami czy menedżerami, planowanie nagrania płyty czy decyzja, jak zamierzasz zarabiać na życie – to wszystko jest ważne, lecz nie najważniejsze. Absolutnie najważniejsza jest twoja inspiracja – reszta przychodzi później.

Lecz zanim nawet poznasz siłę swojej inspiracji, musisz zidentyfikować swoje odczucia, bo to one przenikają do wszystkich twoich czynności. Nie podlega to dyskusji, nie jest to nawet moja opinia – tak po prostu jest.

Musisz zrozumieć swoje myśli i uczucia w związku z obowiązkami. Kiedy już określisz w jaki sposób rozumujesz, osiągniesz wolność – i jest to jedyna wolność, której nikt nie może ci odebrać – do wyboru swojego sposobu myślenia i zmiany swoich uczuć.

Wymaga to sporej ilości odwagi ponieważ po pierwsze musiał będziesz przyznać się przed sobą do różnych uczuć. Większość ludzi nie robi tego – po prostu przeżywają różne stany bez autorefleksji. Oto więc moja rada – zidentyfikuj i dostosuj swoje myśli i odczucia.

 

 

2. Wymyśl sobie cel

 

Teraz, kiedy już odkryłeś możliwość radości z każdej sytuacji, musisz obrać jakiś cel. Chcę zaznaczyć, że nie jest to absolutnie niezbędne – możesz po prostu grać dalej i pozwolić, by wydarzenia rozwijały się same. Jednak dobrze jest spojrzeć w przód i pomyśleć: „chciałbym osiągnąć coś konkretnego”.

Takim celem może być coś bardzo prostego, jak decyzja o zakupie gitary. Może być nim wybór szkoły muzycznej czy towarzyszy do wspólnej gry. Świetnie jest obrać kierunek, a potem cofnąć się i zastanowić: „jak się z nim czuję?”. Od razu poczujesz, jeżeli w odpowiedzi na to pojawi się jakiś konflikt czy wewnętrzny opór – jeżeli tak, znaczy to że czujesz się niepewny, przytłoczony czy niewystarczająco dobry.

Wszystkie te uczucia to strach i to właśnie nad nim pracujesz, obierając cel. Sam cel nie jest tak istotny, jak proces jego osiągania i dostrajania swoich myśli i czynności tak by były z nim zbieżne. W najprostszym przypadku kupna gitary doprowadzasz się do momentu, w którym czujesz się dobrze ze swoją decyzją. A wcale nie musi być to najprostsza sprawa, ponieważ trzeba rozważyć aspekt pieniędzy, czasu czy wyboru modelu. Jednak obawy te możesz przekształcić w podekscytowanie i radość – to właśnie proces dostosowania się.

Po tem pozostaje już tylko radość z każdego etapu procesu. Jego realizacja nie jest najważniejsza; każdy moment jego realizacji to twoja nagroda.  Uczucia, których doświadczysz podczas tego procesu przepłyną bezpośrednio do twojej gry i to właśnie tego doświadczą twoi odbiorcy.

 

3. Dokształć się w tym, jak działa przemysł muzyczny

Zawsze dobrze jest wiedzieć tyle ile tylko możesz o branży, w jakiej pracujesz. Każda odrobina informacji może pomóc. W tym przypadku też możesz odnieść się do punktów 1 i 2, a po czym zamiar zrozumienia działania branży muzycznej może być dla ciebie ekscytująca i owocna.

Oczywiście nie mówię o dogłębnym jej studiowaniu (chyba że fascynują cię tego typu rzeczy), jednak jest parę podstaw do ogarnięcia, np. jak zadbać o siebie i swoje prawa czy jak branża działa od strony ogólnej. To bardzo przydatne informacje i wcale nie są tak skomplikowane, więc nie bój się.

 

[img:2]

 

 

4. Naucz się, jak posługiwać się słowem “Nie”

To akurat słowa Franka Zappy. Moją interpretacją jest zdanie ”Nie panikuj”. To prawda, nigdy nie powinieneś panikować ani czuć się zdesperowany. Miej świadomość, że twoje instynkty mają częściowo rację i wierność im opłaci się.

Ufność i wiara w swoje instynkty wymaga sporej odwagi, ponieważ w branży oczekuje cię masa przeszkód i trudności. Jednak jeżeli będziesz podążał za punktami 1 i 2, zrozumiesz punkt 4. Dobra, uzasadniona odmowa zgodna z twoimi przekonaniami może brzmieć następująco: „Pomimo faktu, że chciałbym by moja muzyka znalazła się w tym filmie i pomimo sporego wynagrodzenia jakie oferujecie, ten film nie do końca współgra z moimi przekonaniami. Nie jest to coś, czego chcę być częścią”.

Kiedy to mówisz, słyszysz mały głos z tyłu głowy szepczący: „Tak, ale to naprawdę dużo kasy, do tego zaangażowany jest w ten projekt taka a taka osoba...”, i tak dalej. Zaczynasz kwestionować swoją decyzję i zmienić zdanie, ale jeżeli odczuwasz dyskomfort i niezgodę, zaakceptuj to. Podążysz za swoim instynktem, a w tym drzemie wielka moc.

 

5. Bądź przyjazny w stosunku do samego siebie

Nie zadręczaj się. Nie ma przeszkody ani sytuacji na tyle poważnej, że nie wyjdziesz z niej obronną ręką zachowując spokój i luz. W życiu chodzi o to by czuć się dobrze się bawić. Proszę, powiedziałem to. Życie na dobrej stopie ze samym sobą oznacza, że będziesz też przyjacielski wobec ludzi w twoim otoczeniu, jak inni muzycy, prawnicy, i tak dalej.

To zadziwiające jak wielki ma to wpływ na całą twoją karierę. Życie dobrze samemu ze sobą oznacza, że możesz być krytyczny w stosunku do siebie, ale że będzie to konstruktywna krytyka. Każdemu wydaje się, że w samoponiżeniu kryje się jakiś wielki zaszczyt, ale takie zachowanie wcale nie jest potrzebne. Sam miewam z tym jeszcze problemy od czasu do czasu, jednak przesadna krytyka jest absolutnie zbędna.

Akceptuj błędy które popełniasz, bo nie są one tak naprawdę błędami. Zawsze nadarzy się okazja, by coś powtórzyć lub naprawić. Być może sytuacja czy okoliczności będą inne, ale zmierzysz się z tymi samymi wartościami moralnymi, które wciąż się w tobie rozwijają. Teraz, kiedy już to wiesz, możesz pracować nad sobą i dostosować swoje myślenie.

 

Zobacz wywiad ze Stevem dla Infomusic.pl

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz