Mózg na koncercie, czyli o związkach muzyki z biologią

Jeśli szef zabrania Wam słuchać muzyki w pracy, to jest w poważnym błędzie! Autor: Łukasz Kaliszewski • 26 marca 2015

Jeśli szef zabrania Wam słuchać muzyki w pracy, to jest w poważnym błędzie. Racji nie mieli też katecheci zakazujący odrabiać lekcje przy Slayerze oraz ci z naukowców, którzy uznali muzykę za zbędny i niepraktyczny dodatek ewolucji.

Pismo nosem czuł jednak Darwin, traktując muzykę jako jeden z najbardziej tajemniczych aspektów rozwoju gatunku homo sapiens. Dziś wiemy, że mózg uwielbia muzykę i zarówno jemu, jak i Wam może to wyjść mocno na zdrowie.

 

iPod zamiast suplementów

Choć mózg nadal w dużej mierze stanowi dla nas tajemnicę, to rośnie zainteresowanie jego związkiem z muzyką. Nasze centrum dowodzenia bowiem żywo reaguje na dźwięki. Wiemy, że muzyka zmniejsza napięcia nerwowe, dolegliwości bólowe i stany zapalne.

Muzykalni chorzy szybciej dochodzą do siebie i najczęściej potrzebują mniej leków niż ci obojętni na muzykę. U zdrowych osób z kolei muzyka zwiększa koncentrację, zdolność uczenia się, kreatywność, pamięć, czy koordynację ruchowo-przestrzenną, a dodatkowo wzmaga lepszy nastrój. Ponoć już samo myślenie o ulubionej muzyce powoduje uruchomienie w mózgu tzw. ośrodka nagrody, jak twierdzi Robert Zatorre, naukowiec badający reakcje mózgu na muzykę.

 

[img:2]

 

Czemu zawdzięczamy tę mnogość neurologicznych aspektów dźwięku? Prace takich współczesnych badaczy jak Robert Zatorre, Claudius Conrad, Robert Panzarella, czy Dawid Trzciński z UAM dobitnie wskazują na ścisły związek muzyki z neurochemią mózgu. Skutek? Muzyka wpływa na aktywność kory mózgowej oraz m.in. na poziom kortyzolu (hormon stresu), testosteronu i estrogenu oraz receptory z nimi związane, a także na kluczowe dla mózgu i emocji związki chemiczne: dopaminę, adrenalinę serotoninę oraz enkefaliny.

Te ostatnie należą do naturalnych opioidów produkowanych przez nasz organizm, przez co powiedzenie "muzyka jak narkotyk" nabiera bliskiego prawdzie znaczenia, a dreszcze na plecach i szybsze bicie serca podczas koncertu zyskują fizjologiczne uzasadnienie.

 

Pink Floydami w Alzheimera

Pozytywny wpływ na układ immunologiczny, nastrój, pamięć i koordynację ruchowo-przestrzenną został wykorzystany nie tylko przez chirurgów, którym wyraźnie bardziej komfortowo i efektywniej operuje się przy akompaniamencie ulubionej muzyki. Od lat 70. prowadzone są badania, w których obserwuje się zbawienny wpływ muzyki na pacjentów z chorobą Parkinsona, czy demencją starczą.

 

[img:3]

 

W bestsellerowej "Muzykofilii" Oliviera Sacksa, światowej klasy neurologa, przeczytamy sporo o tym, jak muzykoterapia poprawia ruchową koordynację parkinsonowców, czy przywraca pamięć i samoświadomość cierpiących na chorobę Alzheimera, z którymi w zaawansowanych stadiach przypadłości niezwykle trudno nawiązać jakikolwiek kontakt. Sacks przytacza także inne ciekawe przykłady, kiedy silny uraz neurologiczny spowodował nagłe umuzykalnienie poszkodowanego. Tak było w przypadku jego znajomego ortopedy, Roberta Cicoria, który po rażeniu piorunem stał się czynnym pianistą-maniakiem.

Wszystko to wyraźnie wskazuje, że muzyka ma silny związek z naszym mózgiem, a przez to potrafi wpływać nie tylko na nasze gusta, czy nastrój, lecz także na zachowanie, zdrowie i inteligencję. Przykładowo, sekcja mózgu Einsteina - prywatnie muzykofila i entuzjastę gry na skrzypcach - wykazała, że jego płaty ciemieniowe były nieprzeciętnie pofałdowane. Ćwiczenie wyobraźni, w którym muzyka odgrywa kluczową rolę powoduje, że w mózgu pojawiają się nowe połączenia neuronowe, a struktura organu bogatsza. To wystarczy, by przypuszczać, że człowiek muzykalny może być nie tylko wrażliwszy, ale też kreatywnie i intelektualnie wydajniejszy.

 

Słuchaj, ale z rozwagą

Bezpieczny i regulaminowy limit głośności na jaki możemy być wystawieni wynosi 80 decybeli. Stały poziom hałasu powyżej 80 decybeli spowoduje bezpowrotne uszkodzenie słuchu. Oficjalne raporty pokazują, ze limit 80 dB będzie wktórce przekroczony. Na przykład, na koncertach poziom hałasu dochodzi aż do 120 dB. Dla muzyków rockowych najbardziej szkodliwe są dźwięki wydawane przez perkusję oraz wzmacniacze, natomiast muzyków klasyczych, te wydawane przez ich własne instrumenty. Poniższe wartości pokazują jak szybko zostanie osiągnięty czas maksymalnego narażenia:

 

Poziom hałasu:

Max. czas oddziaływania
hałasu bez ochrony słuchu:

86 dB    

89 dB   

92 dB    

94 dB    

98 dB    

102 dB    

106 dB    

2 godziny

1 godzina

30 minut

15 minut

7 minut

3 minuty

90 sekund

 

Dlatego tak ważne jest dbanie o słuch i stosowanie odpowiednich zatyczek ochronnych.

 

Wszyscy jesteśmy muzykofilami

Tym, co najbardziej pierwotne w muzyce, a jednocześnie nadal pierwotne dla naszego mózgu jest rytm. Muzyka - w szczególności rytmiczna - to przede wszystkim wibracje, a te mogą być odczuwane w dużo bardziej organiczny sposób niż tylko przez aparat słuchu. Jasno pokazuje to m.in. eksperyment z udziałem osób niesłyszących, który opisywał swojego czasu magazyn "Nature", cytowany w styczniowym "Focusie". Niesłyszącym przez specjalną rurkę połączoną z głośnikiem włączano muzykę - mimo całkowitej dysfunkcji aparatu słuchu, w mózgach badanych aktywowały się obszary w mózgu odpowiedzialne za wrażenia słuchowe.

 

[img:4]

 

Warto także wspomnieć, że rodzaj słuchanej muzyki ma wpływ na poziom aktywności biochemicznej i neuroprzekaźnikowej mózgu - im muzyka bardziej złożona, tym wysiłek dla mózgu większy, a co za tym idzie, większa jego stymulacja.

To dobra wiadomość dla fanów Yoba, Możdżera i Vivaldiego, bo reakcje mózgu na złożone kompozycje zauważono głównie dla ciężkich brzmień, jazzu i muzyki klasycznej. Oczywiście nie należy przesadzać na tej samej zasadzie, co z siłownią dla naszych mięśni. Co ciekawe, o ile gatunek muzyczny ma związek ze stopniem pobudzenia mózgu, o tyle samo pobudzenie zachodzi w kontakcie z każdym rodzajem muzyki i bez znaczenia na wykształcenie, czy umiejętności muzyczne słuchacza. Krótko mówiąc, podkręćcie master volume, bo jesteśmy gatunkiem ewolucyjnie muzykalnym!

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz