NAMM'18: Istanbul Mehmet prezentuje serię Hamer
Istanbul Mehmet zaprezentował nową linię talerzy Hamer, która łączy w sobie doskonałość brzmienia z bardzo efektownym designem. Talerze Istanbul to od wielu lat synonim tradycji w dziedzinie kucia blach. Co ciekawe, założycielem firmy był alchemik, który próbował uzyskać złoto, a pięknie brzmiący stop metali to efekt uboczny jego „bezowocnych” poszukiwań.
Seria Hamer
Tegoroczna nowość na rynku światowym. Hamer to instrumenty, które ewidentnie pretendują do miana nowoczesnych, podążając za współczesnymi trendami muzycznymi, jednak warto podkreślić, że Istanbul Mehmet nie jest wtórnym naśladowcą tego, co modne, ale wielkim autorytetem, który w dziedzinie perkusyjnej metalurgii ma do powiedzenia naprawdę wiele. I właśnie z perspektywy doświadczenia powiązanego z tradycją, warto oceniać wszelkie nowości tego producenta, do których należy seria Hamer.
Uniwersalność i nowoczesność
Określenie Hamer wzięło się z wyraźnie widocznych śladów młotka na powierzchni talerzy. Oprócz tego zastosowano specjalnie dobrane technologie toczenia, dzięki którym różne serie wykończenia nie tylko dają różny wygląd końcowy, ale przede wszystkim mocno zmieniają charakter instrumentów. Do dyspozycji mamy typowe dla tej serii wykończenie „dual” (zewnętrzna strona w wersji brilliant, a środek tradycyjny) oraz bardziej surowe (21" dry ride) oraz klasyczne crashe o tradycyjnym brzmieniu (classic crash).
Dostępne rozmiary instrumentów
Czekamy na konkretne dane producenta, w tym momencie wiemy, że instrumenty dostępne będą w rozmiarach:
- 16, 17, 18" Crashe (w tym nasze ulubione - 18 Flange Crash, 16 Split Crash),
- 14, 15 i16" Hihat,
- 20-22" Ride,
- do dyspozycji mamy jeszcze: 10" Splash i 18" China
Ogólna charakterystyka instrumentów
Ze względu na materiał oraz technologię wykonania talerzy, są to instrumenty charakteryzujące się miękkim i ciepłym brzmieniem, niezbyt krzykliwe i nienahalne brzmieniowo. Szybki i skuteczny atak talerzy crash, lekko crashowy ale czytelny charakter ridów, z niezbyt dużą ilością „brudów”, dźwięczne i soczyste hihaty oraz przenikliwe i charakterne efekty (splash, china). Uniwersalne walory brzmieniowe i subtelne, szlachetne brzmienie pozwala na szerokie zastosowanie tych instrumentów, także w gatunkach daleko wykraczających poza klasyczną stylistykę jazzową. Czy seria Hamer znajdzie swoich sympatyków w naszym kraju? Jest duże pradopodobieństwo, że tak się stanie…