Bajka o Piosence i nutkach od stycznia w sprzedaży
Już w styczniu 2018 r. ukaże się wznowienie książki „Bajka o Piosence i nutkach” Lidii Bajkowskiej, która zachwyca dzieci jako wspaniała bajka na dobranoc, a w przedszkolu i szkole jako doskonały podręcznik do nauki notacji muzycznej oraz podstaw gry z nut na instrumencie klawiszowym (dla dzieci od zaledwie 3 do nawet 15 lat).
Książka zmienia trudny, abstrakcyjny język muzyki we wciągające przygody siedmiorga Dzieci-Nutek oraz innych spersonifikowanych terminów muzycznych. I tak oto mała Nutka Celinka nie ma siły, by wejść na Drabinę-Pięciolinię, dlatego siada na ławeczce pod pięciolinią. Danusia była niegrzeczna, więc zostaje ukarana przez główną bohaterkę, dziewczynkę imieniem Piosenka, która stawia tę Nutę na łączce pod pięciolinią. Natomiast grzeczna Nutka Ewa siada na pierwszej linii, itd. Najmłodsi zapamiętują te historie na całe życie… Wysoki i elegancki Profesor Wolin otwiera przed czytelnikami Krainę Wysoki Dźwięków, a gruby i niski Profesor Bas - Krainę Niskich Dźwięków. Cała podstawowa teoria muzyki dla dzieci staje się jedną wielką zabawą.
A co z nauką gry na fortepianie? Piosenka postawiła na klawiaturze dwa czarne klawisze po obu stronach niegrzecznej Danusi, aby ją pilnowały... W ten sposób nawet najmłodsze, bo nawet 2 - 3 letnie dzieci odnajdują na klawiaturze „głos” nuty d, a za chwilę sąsiadujących z nią Celinki i Ewy (c1 i e), później Franka, Grzesia, Anki i Henia (od f do c2). I w ten sposób dzieci zaczynają grać z nut - bez stresu, bez wysiłku na zrozumienie „matematycznych” reguł pięciolinii, z wielką uciechą i frajdą, jaką daje im nuty i gra na instrumencie.
Zawarta w „Bajce o Piosence i nutkach” metoda nauczania, zwana dziś Metodą Bajkowskiej, uczy świadomej percepcji i świadomego odtwarzania muzyki. Wprowadza też do edukacji jeszcze jeden, kluczowy element - świadome tworzenie, czyli naukę komponowania. Dzieci szybko zaczynają tworzyć własne mini-utworki (nawet tylko po kilku lekcjach). Komponowanie to najpierw zabawa w układanie Dzieci-Nutek w pokoikach zwanych taktami. Później, zabawa ta skupia się na szukaniu dźwięków na klawiaturze fortepianu i odkrywaniu nowych melodii (samodzielne tworzenie przez dzieci nowych „przygód” nutek). W ten sposób nawet najmłodsi, bo zaledwie 3-latki potrafią zacząć tworzyć pierwsze mini-kompozycje, co sprawia im wielką radość i doskonale motywuje je do dalszej nauki.
Metoda Bajkowskiej oparta jest na pedagogice zabawy oraz personifikacji nut i pozostałych terminów muzycznych. Sprawdza się doskonale zarówno w zajęciach grupowych (np. w przedszkolu i szkole podstawowej), jak i podczas indywidualnych lekcji gry na fortepianie. Dlatego właśnie, choć książka Lidii Bajkowskiej nie była wznawiana od aż 2 dekad (!), wciąż rekomendowana jest w różnych publikacjach akademickich, poradnikach metodycznych, programach nauczania dla szkół muzycznych, czy kursach metodycznych dla nauczycieli.
„Bajka o Piosence i nutkach” była wydawana tylko w latach 1992 - 1996 i dokonała wówczas prawdziwej rewolucji na rynku szkolnym. Ministerstwo Edukacji Narodowej wpisało ją na listę podręczników do nauki muzyki w klasach I - III, a tytuł zaczęły chętnie wykorzystywać również szkoły muzyczne i nauczyciele fortepianu. Łączny nakład sprzedaży tytułu osiągnął wówczas aż 600.000 egzemplarzy, co do dziś czyni ją jednym z największych bestsellerów na polskim rynku książki.
Dziś oprócz „Bajki” wznawiane są także „Wskazówki metodyczne do Bajki o Piosence i nutkach”, których cały nakład 3 tys. egzemplarzy będzie bezpłatny dla pedagogów! Obie publikacje współfinansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Książkę można zamówić już w listopadzie na portalu: https://wspieram.to/Bajka-o-Piosence.