
Gitary Ovation - pół wieku innowacji
W 2016 roku minęło dokładnie 50 lat, odkąd Chris Kaman przedstawił światu swój pomysł na nowoczesną gitarę. Sam, będąc ambitnym gitarzystą, ignorując krytykę wytrwale walczył o realizację swojego marzenia, polegającego na stworzeniu unikalnej firmy, produkującej gitary. Firmy, czerpiącej z tradycji konstruowania gitar a zarazem otwartej na nowinki. Otwartość umysłu , którą wyniósł z czasów, gdy pracował jako inżynier lotnictwa. Łamanie barier i dogmatów w konstrukcji gitar przyczyniło się do powstania instrumentów Ovation, które znamy obecnie.
Specjalny materiał kompozytowy (Lynachor) wraz z zaokrąglonym kształtem korpusu ( Roundback) były składnikami, które zaowocowały nową kulturą brzmienia, na bardzo wymagającym rynku instrumentów akustycznych.
Prawdziwy przełom nastąpił w 1970 roku, gdy Ovation przedstawił gitarę elektro-akustyczną. Ponownie dały o sobie znać wiedza i kreatywność Kamana, wyniesiona z branży samolotowej. Autorski przetwornik piezo, absolutnie innowacyjny, pozwolił gitarzystom akustycznym zaistnieć w swoich zespołach, występować bez przeszkód na wielkich stadionach i koncertach plenerowych.
Kolejnym krokiem milowym było skonstruowanie w 1976r. gitar z ultracienką, grafitową płytą wierzchnią, doskonale przenoszącą wibracje. Świat gitarowy był zdumiony nowym standardem brzmienia akustycznego.
Lista wybitnych gitarzystów korzystających z gitar Ovation lub Adams na scenie lub w studio jest długa :
- Al Di Meola,
- Steve Lukather,
- Brian May,
- Cat Stevens,
- Paul Simon,
- Bob Marley,
- Cindy Lauper,
- Mick Jagger,
- Eddie van Halen,
- John Lennon,
- Paul McCartney,
- Richie Sambora,
- Yngwie Malmsteen,
- Larry Coryell,
- Glen Campbell,
- Melissa Etheridge,
- Kaki King.
Wszyscy oni dostrzegali ogromny potencjał, drzemiący w tych instrumentach. Jest to tylko oczywiście bardzo okrojona lista, wyliczenie wszystkich znanych postaci świata gitarowego trwało by w nieskończoność i odwróciło by naszą uwagę od samych gitar.
Rok 1994 przyniósł kolejne ważne wydarzenie - milion sprzedanych egzemplarzy. Ogromny sukces firmy, która w tak znaczący sposób różni się od innych marek głównego nurtu. Po osiągnięciu punktu zwrotnego w swojej historii, firma Ovation odcisnęła swoje piętno w historii muzyki.
W 1996 roku Charles Kaman został uhonorowany odznaczeniem National Medal of Technology and Innovation, odebranym z rąk prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wśród wielu innych prestiżowych nagród dla założyciela marki, warto wymienić również włączenie do National Inventors Hall of Fame. Charlie nie chciał nagle, bez śladu zniknąć z branży muzycznej, więc stopniowo ograniczał swoje zaangażowanie w firmę.
W 2007 roku Ovation został przejęty przez firmę Fender Musical Instruments Corporation (FMIC), co zaowocowało stopniowym przenoszeniem produkcji na Daleki Wschód. W kwietniu 2014 stało się to, co było nieuniknione - doszło do ostatecznego zamknięcia produkcji w fabryce w New Hartford w stanie Connecticut.
W grudniu 2014 roku nowym właścicielem marki została firma Drum Workshop (DW), założona w 1972 roku. Jak sugeruje nazwa nowego właściciela, wywodząca się z Oxnard w stanie Kalifornia firma, posiada doskonała reputację w produkcji instrumentów perkusyjnych. Między obiema markami można znaleźć wiele wspólnych mianowników : innowacyjność, doskonali fachowcy w dziedzinie obróbki drewna, dążenie do perfekcji oraz zamiłowanie do kultury dźwięku.
Kierownictwo DW szybko zdało sobie sprawę, że dalekowschodnia produkcja pozwala na oferowanie instrumentów w różnych przedziałach cenowych, z drugiej strony zdano sobie również sprawę z potrzeby pielęgnacji najbardziej kojarzonych z Ovation wartości by utrzymać przy życiu legendę marki. Owiana legenda fabryka w New Hartford została na powrót otwarta w Dzień Niepodległości ( 4.07.2015), co więcej, udało się na powrót zatrudnić wielu wcześniej zatrudnionych w niej ekspertów.
Należy pamiętać, że instrumenty Ovation są niekonwencjonalnymi konstrukcjami, wymagającymi specjalistycznej wiedzy z dziedziny łączenia materiałów i składania ich w jedną, spójną brzmieniowo całość. W bardzo krótkim czasie produkcja w New Hartford ruszyła pełna parą. W 2016 roku zaprezentowano 6 nowych modeli z okazji corocznych, zimowych targów NAMM, mających na celu uczczenie 50-lecia istnienia firmy.
Podwaliny pod pełną wyzwań przyszłość zostały położone. Jedna rzecz wciąż jest jednak jasna i nie uległa zmianie: Ovation oznacza bycie innym, myślenie w inny sposób i podążanie innymi niż utarte ścieżkami. To główny powód, który powoduje, że marka Ovation pozostaje synonimem innowacyjności, jest to sposób na tworzenie czegoś nowego i unikalnego.