MESSE'17: Wioska butikowych gitar [GALERIA]
Niewątpliwą ciekawostką tegorocznych MusikMesse była z pewnością wioska butikowych gitar (Guitar Boutique Village). To wyznaczona przestrzeń, gdzie na indywidualnych stanowiskach zebrano producentów lutniczych instrumentów, często małoseryjnej produkcji.
Prezentowane gitary nie tylko prezentowały niespotykany kunszt lutniczy, ale także często zwracały uwagę oryginalnym designem i niecodziennymi rozwiązaniami technicznymi. Zróbmy szybki rekonesans.
#1 Spalt Guitars
Spalt Guitars – to niewielka manufaktura mieszcząca się w Wiedniu, w Austrii. Pokazane instrumenty to właściwie małe dzieła sztuki. W ich bajecznie zdobionych korpusach znaleźć często można wiele rzeźbionych elementów. Ultra dokładna robota i finezyjne koncepcje designu zapewniają sporą rozpoznawalność marki na arenie międzynarodowej.
#2 Maestro Guitars
Maestro Guitars – to marka gitar akustycznych dobrze znana już także w Polsce (dystrybutor: intertonclassic.pl). Założył ją w Singapurze młody lutnik Hozen, którego rodzice przez lata budowali fortepiany. Od początku firma stawiała na jakość, która w szybkim tempie prześcignęła wielu, legendarnych i uznanych producentów. Na stoisku mogliśmy nie tylko podziwiać misternie wykonane instrumenty mistrzowskie, ale także ukulele. Spotkać też tak mogliśmy właściciela firmy, który z uśmiechem rozdawał nowy katalog firmy będący właściwie grubą książką traktującą o budowie gitar.
#3 Nik Huber Guitars
Nik Huber Guitars – niemiecka firma produkująca w Rodgau wysokiej klasy gitary elektryczne. Firma znana jest z ręcznej roboty i najwyższej jakości materiałów. Nad instrumentami pracuje niewielka grupa doświadczonych lutników pod dowództwem Nika Hubera. O klasie instrumentów może świadczyć fakt, że pomimo niemałych cen, wszystkie pokazywane na targach modele znalazły kupców...
#4 Stoll Guitars
Stoll Guitars – kolejny niemiecki producent – tym razem instrumentów akustycznych. W jego ofercie znaleźć można gitary akustyczne, klasyczne, ukulele i basy akustyczne. Instrumenty wykonywane są ręcznie przez team 4 lutników – w tym założyciela – Christiana Stolla. Firma posiada długie tradycje sięgające 1978 roku. Na MusikMesse producent zaprezentował bardzo oryginalne gitary i basy akustyczne ze zmienną menzurą (fanned frets), a także gitarę typu Cigar Box.
#5 Fibenare Guitars
Fibenare Guitars – producent ma swoją siedzibę na Węgrzech. W jego ofercie znaleźć można wiele modeli gitar i basów. Łączy je wysoka jakość i najlepsze dostępne materiały. Firma kładzie duży nacisk na własny design instrumentów. Często też wykorzystuje do ich budowy drewna pochodzące z Węgier.
#6 Soultool Guitars
Soultool Guitars – firma pochodząca ze Szwajcarii. Według zapewnień producenta, do budowy instrumentów używane są tylko certyfikowane drewna z legalnych, sprawdzonych źródeł. Używa się także osprzętu najlepszych producentów, a same gitary są budowane ręcznie. Zaprezentowane na targach modele serii Laguz przykuwały wzrok oryginalnym, nieco drapieżnym designem oraz perfekcyjnym wykonaniem.