22 września 2016 10:00
Info Music Info Music Info tel: +48 12 267 24 80 www.musicinfo.pl

Pro Tools 12.6 - kolejna aktualizacja kultowego DAW'a

Pro Tools jest obecnie jednym z najbardziej popularnych programow DAW na świecie. Najlepiej świadczy o tym fakt, że doczekał się on już dwunastu odsłon. Producenci niedawno zaprezentowali kolejną aktualizację do najnowszej z nich. Przedstawiamy Wam możliwości Pro Tools 12.6.

Dodawaj efekty w czasie rzeczywistym do pojedynczych klipów 

Jest to długo wyczekiwana funkcja. Nareszcie użytkownicy Pro Tools 12.6 HD mogą dokonywać edycji pojedynczych klipów lub ich grup. Do klipu można przypisać indywidualny equalizer lub kontrolery dynamiki. Można więc stosować różne ustawienia dla każdego z nich, bez konieczności renderowania klipu przy pomocy pluginów AudioSuite. Użytkownicy wersji HD mogą dodawać, renderować i edytować efekty w klipach. Standardowy Pro Tools może otwierać sesje z Clip Effects ale można tylko odtwarzać, renderować, mutować i czyścić już wybrane ustawienia. Nie ma możliwości dodawania i edycji.

[img:1]

Dedykowany plugin

Do tej funkcji dodano dedykowany plugin oparty o Avid Channel Strip (mamy tu również pełen dostęp do wszystkich presetów Channel Stripa). Okno efektów w czasie rzeczywistym wyskakuje w miejscu, które wcześniej zajmowało okno Universe. Sekcja edycji ma jednak teraz dwie zakładki do przeskakiwania z Real-time do Universe.

Efekty zostają z klipem

Ta funkcja nie działa automatycznie, więc nie można po czasie zmienić ustawień w obrębie klipu. Każdy klip ma ustawienie statyczne. Nie jest to jednak problem, ponieważ to właśnie statyczne ustawienia przypisane do konkretnych klipów były najbardziej wyczekiwaną funkcją. Klip można dowolnie przesuwać – efekty i ich ustawienia będą do niego cały czas przypisane. Koniec z powiadomieniami typu „ścieżka nie zawiera tego pluginu”.

[img:2]

Nowe ikony po prawej

Pojawiły się również nowe ikony, które znajdziemy w prawym górnym rogu każdego klipu. Informują one o przypisaniu efektów do danego klipu oraz o tym, jakie efekty zostały przypisane. Ponadto, klikając prawym przyciskiem myszy na danym klipie, uzyskujemy dostęp do opcji bypass, copy, clear oraz render.

[img:4]

[img:5]

Jaka jest kolejność przetwarzania?

Ścieżka syngału w Pro Tools 12.6 wygląda nastepująco: Elastic Audio, Clip Effects, Clip Gain, Inserts oraz Fader. Oznacza to, że wszystkie efekty działające w czasie rzeczywistym są przed Clip Gain, więc dodawanie gainu do konkretnego klipu nie zniszczy działania procesorów dynamiki do niego przypisanych.

Żadnych pluginów zewnętrznych

Niestety do konkretnego klipu nie można jeszcze dodawać żadnych pluginów zewnętrznych. Firma Avid planuje jednak rozszerzenie przyszłych wersji o tę możliwość. Póki co, działa to jedynie z Avid Channel Strip. Będzie to jednak prawdziwy krok naprzód, który z pewnością zostanie podjęty.

Łatwiejsze tworzenie playlisty

Ile razy zdarzało Ci się przeciągać klip wzdłuż osi czasu w trybie edycji i przypadkowo nałożyć go na inny klip bez zdawania sobie z tego sprawy? Od teraz Pro Tools 12.6 będzie Cię informował o takiej sytuacji, aby zapobiec tego typu problemom.

Tworzenie nowych playlist „w locie”

Konieczność zatrzymania nagrywania i stworzenia nowej playlisty pomiędzy poszczególnymi podejściami znacznie wydłuża proces tworzenia. Wersja 12.6 może automatycznie tworzyć nowe playlisty tak aby żaden z klipów nie został "nadgrany". To bardzo przyspiesza pracę ponieważ wcześniej musiałeś przekopać się przez pliki w playliście, stworzyć nową i przenieść tam wybrane pliki a potem w timeline w odpowiednie miejsce. Teraz Pro Tools 12.6 robi to automatycznie.

Co jest na wierzchu?

Teraz jeżeli nałożysz krótszy klip na dłuższy, będzie to lepiej widoczne dzięki cieniom, które pojawią się na końcach klipu znajdującego się na wierzchu. Waveform klipu znajdującego się pod spodem także prześwituje przez ten który przesuwasz. Dzięki temu możesz go precyzyjnie ustawić w ścieżce oraz dopasować gotowymi narzędziami. Usuwając krótszy klip, nie zrobisz też dziury w klipie znajdującym się pod spodem. Ponadto, jeżeli przesuniesz dłuższy klip na krótszy Pro Tools 12.6 poinformuje Cię o tym za pomocą niebieskich linii prześwitujących przez ten znajdujący się na wierzchu. Jeżeli przesuwasz klip i nie widzisz w oknie edycji że nachodzi on na jakiś inny w dalszej części timeline Pro Tools utworzy czerwone linie które informują cię o tym że następuje zamiana której możesz nie zauważyć.

 

Edycja fade'ów

W Pro Tools 12.6 możesz edytować kształty fade'ów w oknie edycji za pomocą Smart Tool, przeciągając linię fade'a aby zmienić jego kształt. Nie ma już konieczności podwójnego klikania na fade aby otworzyć jego okno i dopiero tam go edytować. Dodatkowo, kliknięcie prawym przyciskiem myszy na dany fade, możemy zmienić jego kształt lub odpowiednio go rozciągnąć wykorzystując do tego rozwijane menu. Od terasz, jeżeli przeniesiesz klip z fade'ami na inną ścieżkę, Pro Tools automatycznie zrenderuje fade'y, utrzymując ich kształt i długość.

Nowa ikona Task Manager Status

W Pro Tools 12.6 możesz edytować kształty fade'ów w oknie edycji za pomocą Smart Tool, przeciągając linię fade'a aby zmienić jego kształt. Nie ma już konieczności podwójnego klikania na fade aby otworzyć jego okno i dopiero tam go edytować. Dodatkowo, klikając prawym przyciskiem myszy na dany fade, możemy zmienić jego kształt lub odpowiednio go rozciągnąć wykorzystując do tego rozwijane menu. Od teraz, jeżeli przeniesiesz klip z fade'ami na inną ścieżkę, Pro Tools automatycznie zrenderuje fade'y, utrzymując ich kształt i długość.

[img:6]

 

Ikona Freeze Status

Na pasku narzędziowym pojawiła się również nowa ikona – Freeze Status, która informuje o tym, czy któraś ze ścieżek jest zamrożona. Kliknięcie prawym przyciskiem umożliwia natomiast zamrożenie wszystkich instrumentów lub Aux'ów. 

Zobacz prezentację Pro Tools 12.6 ze strony producenta:

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > AVID rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz