Nowy Ibanez JS2450 - Joe Satriani Signature
Joe Satriani to człowiek, który w swojej karierze uczył gry na gitarze m. in. Kirka Hammetta czy Steve'a Vai'a. Grywał też na jednej scenie z Mickiem Jaggerem, Alice Cooperem czy Deep Purple. Do tej pory wydał 15 albumów studyjnych, które w całości skomponował na gitarach firmy Ibanez. Nie trzeba więc nikogo uświadamiać, że premiera kolejnego modelu sygnowanego jego nazwiskiem to dla świata gitary niemal Boże Narodzenie.
Najnowsze dziecko firmy Ibanez ukazało się w dwóch wariantach kolorystycznych. Noszą one odpowiednio nazwy JS2450 MCP (fioletowy) oraz JS2450 MCB (czarny). Jak zapewne można się było spodziewać – jest to instrument z półki wyższej niż najwyższa. Gitara wykonana jest z najstaranniej dobranych materiałów. Jakość wykończenia to absolutny top japońskiego rzemiosła, a możliwości brzmieniowe... no cóż – zobaczcie sami.
To, czym zwykle charakteryzują się gitary sygnowane przez Satrianiego, widać już na pierwszy rzut oka – mamy tu przede wszystkim standardowe 6 strun, 24 progi i nieco głębszy cutaway dla łatwiejszego dostępu do wyższych pozycji gryfu, w których Joe spędza przecież zdecydowaną większość swojego życia.
Jeżeli chodzi o zastosowane materiały – korpus gitary wykonany jest z sezonowanej olchy. Gryf natomiast, dla wydłużenia sustainu, składa się z dwóch różnych rodzajów drewna (widać na zdjęciu) – klonu oraz palisandru afrykańskiego (często określanego jako „bubinga wood”). Całości dopełnia palisandrowa podstrunnica z perłowymi markerami typu Mother of Pearl.
Najbardziej oryginalnym rozwiązaniem jest tu elektronika gitary. Specjalnie zaprojektowany system sprawia, że instrument posiada wprost nieograniczone możliwości brzmieniowe. Za brzmienie odpowiadają dwa pickupy firmy DiMarzio: DiMarzio Mo' Joe przy mostku oraz DiMarzio Satch Track przy gryfie. Ktoś mógłby zapytać: co w tym takiego niezwykłego? Służymy odpowiedzią.
Po pierwsze – mamy tu standardowy 3-pozycyjny przełącznik znany z gitar typu Les Paul. Daje on nam 3 możliwości wyboru przystawek: przy mostku – obie naraz – przy gryfie. Zasadnicza modyfikacja polega jednak na tym, że potencjometr Tone posiada opcję push-pull, dzięki czemu wszystkie 3 wyżej wymienione ustawienia mogę także występować w wersji na singlach. Mało?
Dodajmy więc, że również potencjometr volume posiada opcję push-pull. W tym wypadku, poza standardową kontrolą głośności, potencjometr służyć może jako hi-pass filter (filtr górnoprzepustowy), który umożliwia znacznie lepszą kontrolę balansu pomiędzy wysokimi i niskimi częstotliwościami nawet na niższych poziomach głośności.
Aktualna cena instrumentu w Polsce wynosi 10.935 zł. Na pocieszenie dodamy, że w komplecie jest twardy transport case.
Zobacz prezentację video:
Specyfikacja techniczna:
- Gryf: Klon JS 3pc / Palisander Afrykański (Bubinga)
- Korpus: Olcha
- Podstrunnica: Palisander
- Markery: Mother of Pearl
- Progi: 24, W/6105 (wygładzone krawędzie Prestige)
- Mostek: Edge tremolo
- Przetwornik (gryf): DiMarzio Satch Track (H) (Pasywny/Ceramiczny)
- Przetwonik (mostek): DiMarzio Mo' Joe (H)(Pasywny/Alnico)
- Strojenie: 1E, 2B, 3G, 4D, 5A, 6E
- Grubość strun: .009/.011/.016/.024/.032/.042
- Kolor osprzętu: Chrom