MESSE'16: Steinberg Cubase - Sprawdziliśmy co nowego w wersji 8.5
Steinberg Cubase to DAW, który towarzyszy mi od lat. Ciekaw byłem czy warto się przesiąść na nową wersję. Co nowego w Cubase 8.5? W czasie targów Musikmesse we Frankfurcie zapytałem o to przedstawiciela firmy.
Poniżej rozmowa z panem Janem Riesenerem ze wsparcia technicznego Steinberga.
Jan Riesener: Zacznijmy od nowego, szybszego sposobu kopiowania obiektów. Kiedyś kopiowanie wiązało się z naciśnięciem klawisza ALT i przeciągnięciem lub stworzeniem swojego skrótu. Teraz wystarczy złapać za środkową część obiektu i po prostu go przeciągnąć.
Jednak największym dodatkiem do pakietu jest nowa wersja syntezatora.
Retrologue 2
Na pierwszy rzut oka wygląda jak jego poprzednik, lecz dodaliśmy na przykład trzeci oscylator, polifoniczne LFO, pięć nowych efektów oraz sekwencer krokowy, który jest bardzo intuicyjny w obsłudze.
Możemy zmieniać między innymi wysokość tonów aż do 32 kroków. Do tego z nową wersją Retrologue dostajemy do dyspozycji ponad 400 nowych presetów.
Stworzony rytm możemy zwykłym grab&drop'em (chwyć i upuść) od razu przenieść do edytora MIDI wbudowanego w Cubase 8.5.
Dodaliśmy również 5 nowych efektów. Teraz w pakiecie są: Resonator, Phaser, Modulator, Delay, Reverb i EQ. Co ciekawe, możemy zmieniać kolejność przepływu sygnału przeciągając efekty na górnym pasku syntezatora (Chain).
Reasumując, otrzymujemy do pracy bardzo rozbudowany syntezator wysokiej jakości.
Transport bar - Pasek transportu
Zmianie uległ też pasek transportu. Jest teraz bardziej kompaktowy i wygodny oraz wyposażony w nowe rozwiązania, jak na przykład trzy możliwości ustawiania nagrywania.
Nowy tryb nagrywania Punch-in, Punch-out - pozwalający ustalać zakres obszaru, w którym chcemy nagrywać w prosty i szybki sposób, niezależny od umieszczonych lokatorów.
Menadżer profili
Jest to nowe rozwiązanie dla osób, które wspólnie pracują nad projektami, ale też dzięki niemu możemy, gdziekolwiek jesteśmy, wczytać swoje ustawienia i pracować tak jak w domu. Ustawienia te exportujemy do specjalnego pliku *.srf
Normalnie wszystkie ustawienia profilu użytkownika zawarte są w katalogu, który zawiera ogromną liczbę różnych plików. Teraz mamy wszystko w jednym, zajmującym nieco ponad 0.5 MB.
VST Transit
Kolejne rozwiązanie pomagające we współpracy z innymi użytkownikami Cubase. Możemy do tzw. "chmury" wgrywać swoje projekty i udostępniać wybranym osobom.
Mało tego, możemy udostępniać lub blokować dostęp do wybranych elementów naszych projektów.
Na przykład: skomponowałeś partie orkiestrowe, które chcesz, aby zostały tak jak są, ale potrzebujesz pomocy przy perkusji czy elektronice, więc blokujesz dostęp do swoich partii i nikt nie będzie w stanie nic w nich zmienić.
Szczerze mówiąc dla mnie osobiście ostatnia nowość jest idealna, ponieważ od lat mój wspólnik muzyczny mieszka daleko w Wielkiej Brytanii, a ja u nas w stolicy i często mieliśmy problemy podczas wspólnego komponowania. Teraz jeśli można wspólnikowi zablokować to, czego ma nie ruszać - mistrzostwo!
Szerzej na temat nowego Steinberga Cubase 8.5 napiszę, gdy będę mógł na spokojnie u siebie na nim popracować.