Potężna Yamaha PM10 Rivage i inne nowości z Prolight+Sound 2016
Po raz pierwszy odwiedziliśmy stoisko Yamahy z kamerą. To idealna okazja, by przybliżyć naszym widzom/czytelnikom najnowszą ofertę koncernu, jak i ukazać pełne dostojeństwo znanego już z zeszłego roku cyfrowego systemu miksującego PM10 Rivage.
Do prezentacji tej konsoli, jak i ujawnionych na Prolight+Sound 2016 wzmacniaczy serii PX, aktualizacji firmware'u V4.0 do mikserów CL i QL czy wreszcie nowych stageboxów do stołów TL (również z nowym firmware'm) zaprosiliśmy Pawła Zachanowicza odpowiedzialnego za szkolenia w Yamaha Music Europe; oprócz video przygotowaliśmy też dla was parę słów o nowościach Yamahy.
Yamaha PM10 Rivage
PM10 Rivage przedstawiliśmy już naszym czytelnikom z okazji ubiegłorocznych targów PLASA. Pełny artykuł znajdziecie tutaj, jednak tytułem szybkiego przypomnienia warto wspomnieć, że PM10 to system składający się ze stołu sterującego, silnika i modułów wejściowo-wyjściowych RPIO.
Oferuje on 144 kanały wejściowe, 108 wyjściowych i mogą pracować na nim dwie osoby jednocześnie (stół posiada dwa osobne tory Que i wyjścia słuchawkowe), zaś każda funkcja ma swoje własne opisane przyciski lub encodery, co wespół z dwoma piętnastocalowymi ekranami dotykowymi czyni obsługę systemu bardzo wydajną.
Więcej możliwości w mikserach TF
Cyfrowa seria TF z modelami TF1, TF3 i TF5 również znana jest z zeszłego roku i opisana została w powyższym artykule z PLASA. Obecnie, te skuteczne i bogate w funkcje stoły klasy 'entry level', cieszące się wielką popularnością za intuicyjny interfejs TouchFlow i przemyślany design, doczekały się ważnej aktualizacji firmware'u do wersji 2.0, umożliwiającego rozszerzenie możliwości mikserów TF o dodatkowe wejścia i wyjścia dzięki stageboxom Tio1608-D.
Komunikacja między tymi urządzeniami odbywa się za pomocą protokołu Dante, którą to komunikację umożliwiają karty rozszerzeniowe NY64-D. Do każdej konsoli TF od teraz przyłączyć można do trzech stagebox'ów Tio. Kolejna wersja firmware'u, V2.5 pozwala na wykorzystanie modułów RIO, uzupełnia też możliwości stołów TF o wyjścia matrycowe z opóźnieniem oraz proste opóźnienie wyjściowe, które można zainsertować jako efekt.
Nowe oprogramowanie dla stołów CL i QL
Kolejna istotna aktualizacja dotyczy firmware'u dla cenionych i rozpowszechnionych stołów CL i QL Yamahy: po wprowadzonej rok temu wersji 3.0 rozszerzających możliwości mikserów o surround sound i funkcje broadcastowe, przyszła pora na V4.0, tym razem z licznymi nowymi narzędziami oraz usprawnieniami obsługi.
Wśród nich odnajdziemy między innymi cztery algorytmy equalizerów (Precise, Aggresive, Smooth i Legacy), zaawansowany kompresor czteropasmowy w Racku FX, a także zintegrowaną obsługę systemów bezprzewodowych Shure ULXD4D i ULXD4Q. Nowy kanał Shure insertuje się na tory audio obsługujące te systemy: pozwalają one na nazywanie kanałów, regulację gainu i wyciszenie odbiorników, a także monitoring poziomu baterii, siły sygnału czy wybranej częstotliwości z poziomu konsoli.
Nowa seria PX
W roku 2016 kończy się produkcja wzmacniaczy Yamahy serii P, które od teraz zastępuje nowa seria PX, w skład której wchodzą modele PX3, PX5, PX8 i PX10. Są to nowo zaprojektowane wzmacniacze klasy D, odpowiednio o mocy 300W, 500W, 800W i 1000W na kanał, wyposażone w proste, lecz skuteczne procesory DSP.
Są to urządzenia oznaczone jako 'entry level', co jednak nie ujmuje im jakości i funkcjonalności: choć brak tu zaawansowanych funkcji jak sterowanie sieciowe, zintegrowane procesory oferują wszystko, co niezbędne do zarządzania systemami głośnikowymi, a więc parametryczną korekcję, crossovery, filtry, opóźnienie czy limitery, jak i wielopasmowe przetwarzanie dynamiczne D-Contour. Wyświetlacze LCD oraz przyciski i encodery na przednim panelu służą do błyskawicznej konfiguracji, ustawienia zaś można zapisać oraz skopiować i udostępnić na pozostałe urządzenia PX z wykorzystaniem portu USB.