8 kwietnia 2016 12:00

Yamaha C6X - Prezentacja fortepianu podczas recitalu chopinowskiego

https://www.infomusic.pl/img/autorzy/MC44NTAxMTQwMCAxMzk0MTA4NDc0.jpgKilka dni temu miałem przyjemność posłuchania dwóch świetnych pianistów prezentujących fortepian Yamaha C6X i grających na nim utwory Chopina w nowym piano salonie, a konkretnie - Mx Music na ul. Kaliskiej 23 w Warszawie.

Cieszę się, że znowu jest miejsce, gdzie wyższe modele pianin i fortepianów tej marki każdy może zobaczyć, usłyszeć i oczywiście zagrać na nich.

Cały występ trwał nieco ponad godzinę. Jako pierwszy wystąpił Mariusz Adamczak, który od dłuższego czasu współpracuje z Yamahą i jest jej przedstawicielem.

 

[img:1]

 

Kilka słów na temat naszego bohatera

Mariusz Adamczak naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina. W lipcu 1998 roku otrzymał Stypendium Artystyczne Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Polecam jego płytę - "Favorite Chopin", gdzie oprócz świetnych wykonań kompozycji mistrza można dużo więcej dowiedzieć się o Mariuszu i jego dokonaniach krajowych i międzynarodowych.

 

[img:2]

 

Yamaha C6X - Próbka możliwości:

 

Miałem przyjemność grać na tym instrumencie koncert Chopina z kwartetem. W ogóle seria instrumentów CX Yamahy charakteryzuje się bardzo dużą wrażliwością na brzmienie, barwę i na to, co pianista chce przekazać. Świetnie też pokazują to, czego nie potrafimy (śmiech). Więc w tym momencie fortepiany Yamahy stały się takim fajnym zwierciadłem dla nauczyciela, do stwierdzenia co uczeń potrafi, no i takim zwierciadłem dla pianistów, żeby się sprawdzić. Jak nie mam pomysłu na utwór, to niestety nie zabrzmi. Generalnie polecam całą serię CX do szkół, ale również dla pianistów do ćwiczenia, do pracy. Precyzyjna klawiatura i ogólnie precyzyjny instrument, pozwala na kontrolę tego co chcemy zrobić i nauczenie się kontroli. To jest podstawa. Tak, żebyśmy potrafili przekazać to co chcemy. Oprócz tego, instrument posiada bogatą kolorystykę dźwięku. Wyrównane basy, środek i góra.

 

To co Sławek powiedział - ciepłe basy, ale równocześnie wyraźne. Perlista góra i fajny selektywny środek powodują, że faktycznie można na tym fortepianie grać muzykę od Bacha, po współczesną, przez klasycyzm, romantyzm, postromantyzm, impresjonizm. W zasadzie na wszystko ten instrument pozwala.

Yamaha jest znana ze swojej perfekcji, jeżeli chodzi o wykonanie instrumentów i potwierdza to tak naprawdę w każdym modelu, który tu u siebie posiadamy w salonie. Jeżeli mówimy o serii CX począwszy od C2X, a skończywszy na C6X, na którym był dzisiejszy koncert. Potem jest C7X i zaczyna się seria mistrzowska CF, w której znajdziemy model CFX będący konkurencją dla Steinwey'a model D na ostatnim konkursie chopinowskim. Jak było słychać i widać, w trakcie konkursu nagle proporcje w stosunku do poprzednich konkursów się zachwiały, bo wcześniej większość grała na Steinwey'u, tym razem już było to w granicach 50/50.

 

To co generalnie Yamaha robi z serią CX to wzorowanie się na mistrzowskiej serii CF. Patrząc realnie na stosunek jakości do ceny śmiało mogę powiedzieć - spośród wszystkich modeli na rynku, które są dostępne, Yamaha nie ma konkurencji w tej kwestii.

Mariusz Adamczak

 

Po nim zagrał Sławomir Popek. Fantastyczny kompozytor, aktor i lektor, ale w tym przypadku przede wszystkim, jak można usłyszeć na materiale z występu, świetny pianista. Poniżej próbka audio i pierwsze wrażenia Sławka po zagraniu koncertu na fortepianie Yamaha C6X.

 

[img:3]

 

Yamaha C6X - Próbka możliwości:

 

Jestem pod wielkim wrażeniem tego instrumentu. Zarówno brzmienie jak i mechanika - bardzo precyzyjne, selektywne.  Klawiatura nie za lekka, nie za ciężka. Doskonała na grania recitalowe, solowe oraz kameralne składy. Jest to instrument, na którym można ćwiczyć w domu. Również szkoły muzyczne na pewno się go nie powstydzą. Brzmi naprawdę świetnie. Doły są ciepłe, wyraźny środek i perlista, czysta, piękna góra. Myślę, że oceniłbym ten fortepian bardzo wysoko.

 

Podsumowując, jak najbardziej polecałbym ten instrument zarówno dla uczniów szkół muzycznych, studentów, jak i pianistów koncertujących. Na nagranie estradowe, do rozrywki myślę, że po podpięciu dobrych mikrofonów, zabrzmi też świetnie. Doskonały fortepian.

Sławomir Popek

 

[img:4]

 

Trochę informacji od producenta

"(...) Seria CX jako bezpośredni spadkobierca ogromu wieloletniej współpracy naszych inżynierów kontynuuje poszerzanie horyzontów brzmieniowych oferując czyste, jasne i klarowne brzmienie o doskonałej harmonii w niezwykle eleganckiej i pięknej formie. (...) Fortepiany CX reprezentują progres, który jest zwieńczeniem 125 rocznicy działalności firmy Yamaha - progres, dzięki któremu każde pomieszczenie może stać się salą koncertową."

 

  • Fortepiany z serii CX zostały wyposażone w pogrubiony szkielet zapewniający lepszą nośność instrumentu oraz bogatsze brzmienie,
  • Nowa płyta rezonansowa, która przenosi emocje pianisty,
  • Rewolucyjne zastosowanie nowych strun oferuje piękny sustain oraz czyste alikwoty,
  • Młotki bazujące na serii CFX,
  • Regulacja fortepianu nadaje nowego życia instrumentowi,
  • Klasyczny design, który jednoczy fortepian z muzykiem - dziedzictwo serii CF,
  • Spokój ducha (fortepiany wyposażone zostały w specjalne korki zabezpieczające kontuzję palców po przypadkowym zamknięciu się pokrywy instrumentu).

 

[img:5]

 

Puenta

Yamaha jak zawsze idealnie podąża za trendami, ale też je wyznacza. Już samo to, że na konkursie chopinowskim uczestnicy mogą wybrać instrument tej firmy mówi samo za siebie.

Z Mariuszem umówiliśmy się wstępnie na omówienie i zademonstrowanie innych modeli pianin i fortepianów Yamahy już 8 kwietnia podczas targów Musikmesse 2016, które odbędą się jak co roku we Frankfurcie nad Menem. Pokażemy na przykład serię Avant Grand, Silent, czy nowe wersje tajemniczej linii TransAcoustic, będącej połączeniem klasycznego pianina z Silent'em oraz - co ciekawe - modułem próbkującym inne instrumenty akustyczne i elektronikę (nie mylić z serią CVP). To nowa jakość zapowiadająca się na idealne "narzędzie" dla kompozytorów.

 

[img:6]

[img:7]

Gdzie kupić?

Yamaha Yamaha pl.yamaha.com

Dystrybucja w Polsce:

Yamaha Music Europe GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce

adres:
ul. Wielicka 52 02-657 Warszawa

Sklepy muzyczne > Yamaha rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz