Systemy liniowe Flashline Mini i kolumny instalacyjne Athens od Turbosound
Music Group to obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się koncernów branży pro audio. Sukcesywnie przejmują oni kolejne cenione marki tego segmentu rynku: po nabyciu Midas i Klark Teknik, dołączających do zrzeszonych pod szyldem Music firm Behringer czy Turbosound, przyszła kolej na TC Group i należące do niej Tannoy, Lab.Gruppen, TC Electronic i Lake.
Poza zakupem i dystrybucją ich produktów, koncern prowadzi również prace na połączeniu indywidualnych urządzeń tych producentów w zunifikowane, kompletne systemy nagłośnieniowe. Dziś chcielibyśmy przybliżyć wam najnowszą ofertę Turbosound, prezentowaną na targach ISE 2016, rzecz jasna skierowaną głównie do permanentnych instalacji.
Turbosound słynie z wysokiej jakości kolumn nagłośnieniowych, wyposażonych w unikalne rozwiązania technologiczne, jak falowody Dendritic (wysokotonowe) i Polyhorn (średniotonowe). Z uwagi na wspomniane dążenia do zunifikowania systemów marek Music Group, aktywne kolumny tej marki wyposażone są obecnie w procesory DSP Klark Teknik oraz porty Ultranet, zapewniające komunikację cyfrową choćby z mikserami Midas czy Behringer. Z prezentowanych na tegorocznym ISE produktów Turbosound należy wymienić przede wszystkim systemy liniowe Flashline Mini TFS-550H z towarzyszącymi subbasami TFS-550L, a także nowe modele kolumn nagłośnieniowych Athens TSC122/96-AN i TSC62 oraz NuQ122-AN.
Systemy liniowe Flashline Mini
Flashline TFS-550 to kompaktowy system liniowy, nie będący produktem stricte nowym, lecz na ISE 2016 przeżywającym swego rodzaju drugą premierę, z uwagi na włączenie do Music Group marki Lab.Gruppen, której to wzmacniacze serii D i PLM+ sugerowane są do zasilenia i obsługi tych pasywnych systemów. Wzmacniacze te posiadają od teraz presety skonfigurowane specjalnie dla tych kolumn - do aplikacji instalacyjnych sugerowana jest seria D, do estradowych zaś, seria PLM+.
TFS-550H to trójdrożne systemy liniowe w konfiguracji bi-amp, zawarte w bardzo lekkich, kompozytowych obudowach z tworzyw sztucznych. Każdy przyjmujący do 640 W mocy moduł TFS-550H wyposażony jest w dwa neodymowe przetworniki niskotonowe 6.5" o dużym wychyleniu, wydajny neodymowy przetwornik 4" z falowodem Polyhorn oraz wysokotonowy, kompresyjny driver 1" z falowodem Dendridic, który w połączeniu z tubą kształtuje falę dźwiękową, nadając jej cylindryczny kształt.
Dzięki specjalnemu, symetrycznemu układowi głośników i unikalnej technologii falowodów, systemy te charakteryzują się 110-stopniową dyspersją horyzontalną przy zachowaniu wysokiej spójności fazowej, zaś wykorzystanie kompozytowej obudowy i przetworników neodymowych w ergonomicznej konfiguracji przestrzennej sprawia, że systemy te są niezwykle lekkie. Obudowy wykonane są z poliuretanu wzmocnionego włóknem szklanym, pokrytego półmatową, teksturowaną warstwą ochronną. Posiadają zintegrowane, stalowe systemy do podwieszania Domex po bokach. Wraz ze specjalnymi flybar'ami do podwieszania, pozwalają one na regulację nachylenia pojedynczych modułów co jeden stopień w zakresie 0-12.
Kolumny Athens
Rozwiązaniem dedykowanym specjalnie do trwałego montażu są również kolumny nagłośnieniowe serii Athens, w skład której wchodzą liczne modele aktywne i pasywne. W Amsterdamie zaprezentowano pełnopasmowe, aktywne modele TCS122/96-AN oraz towarzyszące im, pasywne TCS62. Pierwszy z nich, TCS122/96-AN, to aktywna kolumna o mocy 2500W płynącej ze wzmacniaczy klasy D, posiadająca dwunastocalowy woofer średnio- i niskotonowy oraz driver kompresyjny 1.4" z tytanową kopułką i falowodem Dendritic. Ten konkretny model oferuje dyspersję 90° x 60°, choć dostępne są też wersje 90° x 40° i 60° x 40°.
Zastosowanie aktywnych modułów to nie tylko zintegrowane wzmacniacze, ale też procesory cyfrowe Klark Teknik czy wspominana łączność Ultranet, pozwalająca na cyfrową transmisję 16 kanałów audio oraz danych kontrolnych po pojedynczej skrętce, bezpośrednio z mikserów Midas czy Behringer. Jako że te kolumny przewidziane są do instalacji, brak w nich uchwytów, posiadają jednak liczne punkty mocujące dla dowolnego sposobu montażu, z kolei trapezoidalna konstrukcja obudowy przewiduje łączenie ich w klastry dla poszerzonej dyspersji.
Miniaturowe TCS62 to pasywne kolumny, przewidziane jako systemy uzupełniające dla powyższych, aktywnych kolumn pełnopasmowych. To dwudrożne paczki z wooferem 6.5" o membranie wzmacnianej włóknem szklanym i cewce o niskiej masie, oraz driverem wysokotonowym 1" z aluminiową membraną i neodymowym magnesem. Posiadają obracalne, eliptyczne falowody o dyspersji 100° x 60° oraz, tak jak w poprzednim przypadku, brak uchwytów, liczne punkty mocujące i wytrzymałe trapezoidalne obudowy.
Ostatnią z prezentowanych kolumn głośnikowych była najnowsza w aktywnej serii NuQ, przeznaczonej zarówno do mobilnych, jak i trwałych aplikacji nagłośnieniowych. Ich specyfikacje są bardzo zbliżone do dużych kolumn Athens, posiadają więc tę samą moc i procesory cyfrowe. Różnicą jest tu obecność uchwytów i gniazd na statyw 35mm, brak falowodów Dendritic, dyspersja 70° x 70° oraz inne wykorzystane przetworniki: jednocalowy driver kompresyjny z aluminiową membraną i magnesem neodymowym oraz dwunastocalowy driver niskotonowy z cewką o niskiej masie.
Polecamy naszą video-relację ze stoiska firmy!
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Pon - Pt: 09:00 - 17:00