ISE2016: Rozwiązania audio dla nowoczesnego muzeum od RSF
W naszej tegorocznej relacji sporo jest firm, których produkty wykraczają poza konwencjonalne nagłośnienie i stanowią specjalistyczną ofertę do konkretnych zadań komunikacyjnych i dystrybucyjnych. Poznajcie kolejną z nich - francuską markę RSF, wytwarzającą całą gamę produktów przeznaczonych specjalnie na rynek muzealny i wystawowy.
W ich katalogu znajdziemy nowoczesne automatyczne systemy indywidualnego zwiedzania, w skrócie audioprzewodniki, przewodniki multimedialne, odtwarzacze dźwięku i obrazu, wzmacniacze, czujniki czy głośniki hiperkierunkowe, w ciekawy sposób wykorzystane na stoisku firmy do przykucia uwagi i wywierające zaskakujący efekt na gościach. RSF kładzie nacisk oczywiście na jakość i niezawodność, ale również na interaktywność i długowieczność swoich rozwiązań.
Choć stoisko niewielkie, produktów wystawiono na nim mnóstwo. Zdecydowaliśmy się przybliżyć wam część z nich: audioprzewodniki RSF (Optima 6, Basic, Xperience i XP2) oraz hiperkierunkowe głośniki SpotDAP 550/560 o horyzontalnej dyspersji jedynie wynoszącej 2°.
Oferta audioprzewodników RSF dzieli się z grubsza na dwie kategorie: samodzielne, ręczne przewodniki Basic, Xperience i XP2 oraz cyfrowe, interaktywne Optima6 i Optima6 Point & Click wyposażone w innowacyjne, higieniczne i bezdotykowe słuchawki FreeSound. Cechą wspólną tych urządzeń jest maksymalna prostota instalacji i obsługi, niezależność oraz minimalne koszty operacyjne i bardzo wysoka wydajność energetyczna - czas pracy na pojedynczym zestawie baterii wynosi średnio kilka miesięcy, w jednym przypadku zaś nawet 10 lat!
Basic, Xperience i XP2 to seria ręcznych audioprzewodników od RSF, z których Basic to wersja podstawowa, zaś Xperience i XP2 to jej udoskonalenia. Są to klasyczne, znane już w obiektach muzealnych i wystawach na całym świecie audioprzewodniki znane z niezawodności i opłacalności. Są to proste, ręczne urządzenia wręczane odwiedzającym, służące do aktywowania treści audio w trakcie przemieszczania się przez daną wystawę. Nie wymagają ładowania: wykorzystują parę standardowych baterii AA, na których są w stanie pracować nieprzerwanie przez cztery miesiące. Ich programowanie odbywa się z wydajnego programu komputerowego RSF iGuide: gdy już zostaną zaprogramowane, oferują autonomiczną operację bez przewodów, stacji ładowania i konieczności serwisowania czy asysty w obsłudze. To proste, lekkie i ergonomiczne urządzenia z wbudowanym głośnikiem i prostą klawiaturą do odtwarzania treści audio, dostępne również w wersjach przystosowanych do trudnych zewnętrznych warunków atmosferycznych, jak wysoka wilgotność czy temperatura. Xperience to wzbogacona seria przewodników Basic, posiadająca funkcję synchronizacji dźwięku z obrazem (przez podczerwień lub fale radiowe) nadawanym na stanowisku wystawowym, a także dyskretny system antykradzieżowy i gromadzenie anonimowych statystyk użytkowania. Z kolei najnowszy model XP2 wprowadza kolejne innowacje, w tym wykorzystanie bezprzewodowego, indukcyjnego ładowania z systemem Magic Charger, funkcjonalność przewodnika wycieczkowego z maksymalnie 60 niezależnymi kanałami czy pełną interaktywność z komputerami, czy stoiskami multimedialnymi.
Przewodniki Optima6, dostępne w wersjach Keypad i Point & Click, to nowoczesne przewodniki multimedialne o bardzo przyjaznej dla odwiedzających obsłudze: dzięki funkcji Point & Click aby aktywować treść audio wystarczy skierować urządzenie w stronę punktu interakcyjnego i wcisnąć przycisk - sygnał kierowany jest z przewodnika do punktu interakcyjnego i z powrotem, synchronizując np. dźwięk do wyświetlanego obrazu bądź po prostu aktywując dany komunikat dźwiękowy. Unikalnym rozwiązaniem jest tu również system słuchawkowy FreeSound, zapewniający najwyższy stopień higieny i komfortu dzięki bezdotykowym, kierunkowym głośnikom w częściach nausznych.
W systemach tych wykorzystano dwie techniki automatycznego aktywowania treści audio: komunikację na podczerwień oraz z wykorzystaniem dwukierunkowej technologii fal radiowych. Zapewniają one precyzyjną kontrolę nad obszarami aktywującymi komunikaty, kontrolującymi pracę przewodnika i przebieg zwiedzania bez koniecznej ingerencji samego użytkownika. Wykorzystanie systemów Optima6 przy wycieczkach grupowych zapewnia z kolei funkcja cyfrowego streamingu audio o obsłudze do 60 równoległych kanałów: umożliwia to choćby bezpośrednie adresowanie grupy przez przewodnika wycieczki, symultaniczną transmisję komunikatów w różnych językach czy nadawanie sygnałów ostrzegawczych na żywo. Systemy Optima6 umożliwiają ponadto precyzyjną, zgodną z ruchem warg synchronizację treści audio i video oraz zaawansowaną integrację z kioskami multimedialnymi.
Tak jak w przypadku poprzednich serii RSF, Optima6 również programowane są z użyciem wydajnego oprogramowania iGuide na komputery PC. W przypadku zmian w nadawanych treściach, można zaktualizować je bezprzewodowo. W kwestii wydajności energetycznej systemy te oferują autonomię pracy około jednego tygodnia, zaś do ładowania posłużą tu bezprzewodowe systemy Magic Charger - wszystko to sprawia, że systemy te wymagają minimalnych kosztów utrzymania oraz czynności obsługi i konserwacji. Co równie ważne, mogą być obsługiwane przez osoby niepełnosprawne, w tym niedowidzące i niedosłyszące dzięki obecności prostych klawiatur czy możliwości przyłączenia pętli indukcyjnych.
Tyle o audioprzewodnikach RSF, na koniec zaś ciekawostka: wspominaliśmy o specyficznym wrażeniu, jakiego doświadczyć można było na stoisku firmy. Wszystko to za sprawą hiperkierunkowych głośników SpotDAP 550/560, z których nadawane było nagranie szepczącego kobiecego głosu, przywołującego przechodnia czy np. zwracającego uwagę na jego rozwiązaną sznurówkę. Wrażenie było o tyle realistyczne i dezorientujące, że głośniki te charakteryzują się dwustopniową dyspersją horyzontalną - kiedy słuchacz znalazł się w polu ich emisji, odnosił wrażenie, że dźwięk dochodzi tuż sprzed lub zza niego. Wystarczył jednak krok obok, aby sygnał z nich nadawany był praktycznie niesłyszalny. Powodowało to liczne, dość zabawne sytuacje, w których nieświadomi przechodnie zatrzymywali się skołowani na środku korytarza, rozglądając się za przywołującą ich niewiastą... Dobitnie świadczyło również o przydatności tych głośników w sytuacjach, gdzie niezbędna jest wysoka izolacja akustyczna i doskonała czytelność nadawanych treści bez konieczności stosowania indywidualnych systemów zwiedzania.
Firma RSF prezentowała również wiele pozostałych urządzeń do instalacji muzealnych, w tym systemy przewodników wycieczkowych serii WaveLink, odtwarzacze video oneDVP-IP, proDVP, odtwarzacze audio oneDAP, miniaturowe wzmacniacze miniAMP i microAMP oraz liczne czujniki, odtwarzacze multimedialne czy kontrolery. Zainteresowanych odsyłamy na oficjalną stronę producenta, jak i do naszej video-relacji z targów ISE 2016!