ISE2016: Nowości w serii Q-SYS, TSC-7, SPA i Acoustic Design od QSC
Działający blisko od pięciu dekad QSC to jeden ze światowych liderów w produkcji kompleksowych rozwiązań do instalacji audio, a w tym narzędzi do cyfrowego przetwarzania sygnału i jego sieciowej dystrybucji, systemów kontrolnych audio/video, wzmacniaczy mocy czy systemów głośnikowych.
Dla integratorów AV znany jest przede wszystkim jako twórca platformy przetwarzania i kontroli Q-SYS z całą gamą towarzyszących produktów oraz serii wzmacniaczy i głośników instalacyjnych.
Spieszymy poinformować, że każda z tych grup doczekała się w tym roku ważnej nowości produktowej. Na ISE 2016 ujawniono najnowsze, kompaktowe procesory DSP Q-SYS Core 110f, będące idealnym rozwiązaniem dla instalacji niewielkich, wciąż jednak wymagających wszystkich zalet i możliwości platformy Q-SYS. Na stoisku firmy towarzyszyły im również nowe urządzenia peryferyjne Q-SYS, łączące się z procesorami Core: ścienny kontroler dotykowy TSC-7w oraz stołowy kontroler dotykowy TSC-7t. Kolejne rozwiązania dźwiękowe to dyskretne instalacyjne wzmacniacze serii SPA oraz nowe głośniki sufitowe serii Acoustic Design.
Q-SYS Core 110f to najnowszy model w serii Q-SYS Core. Podczas gdy obecne już w serii urządzenia idealne były dla najbardziej wymagających i dużych obiektów, nowy 110f to rozwiązanie dla mniejszych instalacji. Dzięki elastyczności platformy Q-SYS, urządzenie to, gdy już podłączone do sieci, może wpływać na pracę całego systemu w sposób równie wydajny, co potężniejsze modele Integrated Core i Enterprise Core. Niewielki Core 110f jest idealny do redukcji echa akustycznego, obsługi dźwiękowej w niewielkich i średnich wielofunkcyjnych salach spotkań, dystrybucji i przetwarzania sygnału w obiektach religijnych i kulturalnych, obsługi systemów muzyki tła czy rozproszonego pagingu w lotniskach, szpitalach i centrach wystawowych.
Od strony technicznej, Core 110f wyposażony jest w 24 porty IO, w tym 8 wejść mic/line, 8 wyjść liniowych i 8 wielofunkcyjnych kanałów Flex, posiada też zintegrowaną hybrydę telefoniczną do linii analogowych, obsługę VoiP oraz porty USB; wewnątrz, znajdziemy między innymi zestaw zaawansowanych, software'owych rozwiązań konferencyjnych, w tym procesory AEC, automiksery z bramkami, softphone'y SIP i inne. Wykorzystanie platformy Q-SYS oznacza również pełną jednolitość całej sieci, co z kolei wiąże się z mniejszymi kosztami szkoleniowymi, oraz możliwości nie tylko obsługi dźwiękowej, ale też sterowania zewnętrznymi urządzeniami.
Nowemu procesorowi towarzyszą też urządzenia peryferyjne serii TSC-7 w formie ściennych i stołowych kontrolerów dotykowych. Z jednostkami głównymi Q-SYS, w tym również z nowych Core 110f, łączą się one pojedynczą skrętką, transmitującą również zasilanie PoE. TSC-7w i TSC-7t to połączenie eleganckich dialerów telefonicznych z kontrolerami systemu Q-SYS: posiadają siedmiocalowy wyświetlacz dotykowy o rozdzielczości 800px x 480px, oferujący prostą i wygodną obsługę. Poza funkcją dialera i kontrolera, urządzenia te ułatwiają prowadzenie zdalnych konferencji dzięki możliwości przyjęcia zewnętrznego audio z urządzeń personalnych poprzez Bluetooth czy OTG MicroUSB i skierowanie go do sieci Q-Sys.
Kolejne kompaktowe rozwiązania to instalacyjne wzmacniacze serii SPA, w skład której wchodzą modele SPA2-60 i SPA4-60 - to zgrabne i nieinwazyjne, chłodzone konwekcyjnie wzmacniacze o rozmiarze 1/2 U dostarczające dwóch lub czterech kanałów mocy 60 W na kanał przy 4 lub 8 omach. Kanały można zmostkować, uzyskując w ten sposób 120/250W na parę kanałów dla linii 70V / 100 V. Wzmacniacze SPA to urządzenia klasy D z uniwersalnymi zasilaczami i certyfikatem Energy Star, pozbawione wentylatorów chłodzących i obsługujące funkcję automatycznego przejścia w tryb czuwania. To niewielkie, wydajne i oszczędne rozwiązania dla sal konferencyjnych i obiektów biznesowych.
Skoro mamy już procesory, wzmacniacze i kontrolery, brakuje nam jeszcze głośników. O to również zadbano - na stoisku QSC na ISE prezentowane były nowe, sufitowe głośniki z instalacyjnej serii Acoustic Design. To dyskretne i bardzo wydajne głośniki czterocalowe AD-C4T oraz sześciocalowe AD-C6T, dostępne w czerni i bieli oraz w dwóch wersjach, standardowej oraz niskoprofilowej (z dopiskiem LP w nazwie modelu), charakteryzującej się dużo cieńszym profilem, ułatwiającym instalację w salach o ograniczonej powierzchni i głębi sufitu.
W naszej video-relacji (dostępnej wkrótce) odwiedzamy bogato wyposażone stoisko QSC, po którym oprowadził nas Rafał Smoliński z firmy Aplauz, polskiego dystrybutora produktów marki QSC.