Nowe modele basowe Ibanez SR "Fanned Frets" ze zmienną menzurą.
Ibanez Bass Workshop to działająca o wielu lat dywizja Ibaneza skupiająca się na konstruowaniu różnorodnych, innowacyjnych gitar basowych.
To właśnie spod rąk pracujących tam lutników wyszły zróżnicowane, cenione serie BTB czy SR – ta druga, obecna na rynku od ćwierćwiecza, oferuje bogatą ilość instrumentów dla muzyków o różnych potrzebach i zasobach finansowych, które zdaniem producenta łączy wspólny mianownik: lekki korpus, wygony gryf oraz idealnie dobrana elektronika.
Teraz w tej obszernej rodzinie instrumentów pojawił się nowy model: oto SRFF805, pięciostrunowy bas wykorzystujący konstrukcję "Fanned Frets", czyli o zmiennej menzurze i zakrzywionych względem siebie progach. Rozwiązanie to, wyrównujące napięcie strun różnej grubości, ma zagwarantować bogatsze, żywsze brzmienie instrumentu, jak i lepszą wygodę i ergonomię gry. Wśród innych rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych tego modelu znajdziemy również zaawansowaną elektronikę z 3-pasmowym equalizerem, przełącznikiem bypass i przełącznikiem wyboru częstotliwości środkowych: rozbudowane możliwości kontroli umożliwiają profesjonalnym graczom precyzyjne dostrojenie swojego brzmienia.
Lecz to nie wszystko: gryf tego modelu składa się z pięciu naprzemiennie ułożonych elementów z drewna Jatoba i Bubinga: znanych jako jedne z najwytrzymalszych odmian drewna. Ich wykorzystanie pozwoliło na skonstruowanie relatywnie cienkiego, lecz mocnego i niezawodnego gryfu, tu wyposażonego w palisandrową podstrunnicę z 24 progami Medium. Z kolei wykorzystany tu mostek to słynny Mono-rail V, ceniony za maksymalne zdolności izolacji strun basowych z niezależnym przytwierdzeniem ich do korpusu, co umożliwia swobodne przenoszenie wibracji bez zakłóceń. W klonowym korpusie umieszczone są dwie pasywne przystawki Bartolini BH1, słynące z klarowności i ciepłego brzmienia oraz zaawansowanej konstrukcji.
Zarówno SRFF805, jak i jego sześcio-strunowy odpowiednik, SR55806, to imponujące i dopracowane instrumenty dla profesjonalistów. Bogactwo ich funkcji oraz pieczołowitość w doborze materiałów i komponentów czyni je niezwykle ciekawymi, szczególnie dla tych, którzy chcieliby własnoręcznie sprawdzić skuteczność zmiennej menzury i niesymetrycznego gryfu typu "Fanned Frets".