PLASA 2015: Laserworld Group na targach w Londynie
Laserworld Group to międzynarodowe stowarzyszenie szeregu firm specjalizujących się w produkcji i dystrybucji wysokiej jakości projektorów laserowych. W skład grupy, której rodzicielska firma to Laserworld AG, wchodzą między innymi HB-Laserkomponenten GmbH (HB-Laser), Ray Technologies (RTi) czy Swisslas.
Grupa Laserworld wraz z jej wszystkimi firmami subsydiarnymi od września 2015 roku została członkiem stowarzyszenia ILDA (International Laser Display Association), działającej od 1986 roku organizacji non-profit, dedykowanej rozwojowi technologii laserowej w rozrywce i sztuce.
Grupa Laserworld od lat regularnie wystawia się na targach PLASA a ich stoisko, choć niewielkie, obfitowało i tym razem w liczne nowe produkty. Poprosiłem reprezentantów firmy, by przybliżyli mi wybrane z nich, a w gronie tym znalazły się: seria kompaktowych i super-wydajnych diodowych projektorów SwissLas Pure Micro, kontrolne interfejsy sieciowe Pangolin FB-4, od teraz w wytrzymałych, zewnętrznych obudowach, czy profesjonalne projektory RTI Nano RGB 30 do największych zastosowań.
SwissLas
Seria Pure Micro szwajcarskiej marki SwissLas to zbiór profesjonalnych systemów laserowych umieszczonych w miniaturowych, wytrzymałych obudowach o wadze jedynie 4-5 kg, stworzonych z myślą o łatwym transporcie i montażu oraz wysokiej poręczności. Pure Micro to lasery bazujące na diodach oraz super-szybkich systemach skanerów ScannerMax 506.
W skład serii wchodzą po cztery modele single green i single blue, a także osiem trójkolorowych modeli RGB z zielonymi diodami 520 nm, czerwonymi 648 nm i niebieskimi 450 nm. Wykorzystanie w/w komponentów zapewnia emitowanie wiązek o bardzo niskiej dywergencji, wysokiej ostrości i precyzji.
Wśród modeli RGB znajdują się między innymi PM-1200RGB LD, PM-2000RGB LD, PM-3000RGB LD o gwarantowanej mocy wyjściowej odpowiednio 1.000, 1.800 i 2.900 mW, zaś najpotężniejszy w serii to model PM-10000RGB, o gwarantowanej mocy 9.000 mW. Urządzenia te posiadają potencjometry trim (dla balansowania kolorów i kontroli x/y shift) umieszczone z boku oraz interfejs ILDA. Przeznaczenie tych miniaturowych i wydajnych laserów to kluby muzyczne czy dyskoteki mieszczące od kilkuset do kilku tysięcy ludzi, gdzie mogą projektować zarówno wyraźne grafiki jak i ostre, imponujące wiązki.
Pangolin
Choć większość urządzeń laserowych bazuje na obsłudze formatem ILDA, firma Pangolin, członek grupy Laserworld, zaprezentowała nową wersję swoich sieciowych systemów kontrolnych Flashback, stanowiących alternatywę dla tego popularnego formatu. Ich najnowsze systemy FB4, od teraz umieszczone w swoich własnych, odrębnych obudowach, to interfejsy kontrolne oferujące łączność poprzez Ethernet (Cat5), DMX lub karty SD, pozwalające na komunikację m.in. z oprogramowaniem kontrolnym Beyond lub Quickshow. Urządzenia te mogą działać samodzielnie lub być zamontowane z tyłu projektorów laserowych, jak choćby tych z serii Piko, Nano czy Atto marki RTi.
Pamięć SD umożliwia przechowywanie ustawień występów wcześniej skonfigurowanych w wyżej wymienionym oprogramowaniu i automatyczne odtwarzanie ich bezpośrednio z jednostki, bez konieczności użycia komputera, bądź też z konsol oświetleniowych czy kontrolerów DMX. Systemy te to pełna elastyczność i prawdziwie nowoczesne rozwiązanie dla projektowania występów i kontroli oświetlenia laserowego.
RTi
Markę Ray Technologies (RTi) reprezentowały natomiast modele z serii Femto, Atto czy Nano, z modele NANO RGB 30 na czele. Produkty marki RTi to najwyższej klasy projektory laserowe o wysokiej wydajności i jakości wykonania, przeznaczone do wielkoformatowych aplikacji, jak festiwale muzyczne czy występy i pokazy na stadionach i arenach.
NANO RGB 30 to posiadający certyfikat IP65 projektor wyposażony high-endowe laserowe moduły półprzewodnikowe (diodowe) oraz moduły OPSL (bazujące na pompowaniu optycznym) odpowiadające za barwę zieloną. Wykorzystanie specjalnych komponentów zapewnia piękne kolory oraz ich mieszanie, a także kształt i precyzję wiązek spełniające najbardziej profesjonalne standardy. NANO RGB 30 posiada interfejs ILDA w standardzie, możliwa jest jednak opcjonalna kontrola poprzez DMX, pamięć SD czy Ethernet; ustawienia projektora mogą być dostosowane również poprzez odłączany panel kontrolny. Ta potężna, ważąca 32 kg jednostka, oferuje gwarantowaną moc wyjściową 28.000 mW po układzie optycznym oraz super-szybkie skanery 60kpps CT-621HP.
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Laserworld Poland (Adam Waloszczyk)
Sklepy muzyczne > Laserworld rozwiń listę sklepów
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Mediam Sp. z o.o.
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 16:00