Laboga prezentuje nowy wzmacniacz Beast Classic
Beast Classic to nowa propozycja ręcznie wykonanego wzmacniacza gitarowego firmy Laboga.
Wzmacniacz Beast Classic jest już trzecią wersją z serii Beast. Ma takie same funkcje i układ jak The Beast 30+, ale brzmieniowo mocno od niego odstaje - jest to klasyczne brzmienie Vintage, podczas kiedy 30+ to brzmienie modern. Oba modele mają takie same parametry: cztery pentody mocy EL84, które dają 30 W, co jednak można zmniejszyć o połowę do 15 W przełącznikiem znajdującym się na panelu przednim.
Jest to uzyskiwane, nie przez odcięcie dwóch z czterech lamp mocy, a przez zmniejszenie napięć zasilających. Beast Classic ma inaczej zaprojektowane transformatory głośnikowe, które nawijane są w sposób taki jak w latach sześćdziesiątych. Mają one nie mały wpływ na ostateczne brzmienie wzmacniacza.
Cechy Laboga Beast Classic (dostępne wersje Head i Combo):
- Moc wyjściowa: 30 W / 15 W (przełączana) na 4 x EL84
- W pełni lampowy przedwzmacniacz na 2 x 12AX7
- Trzy kanały - czysty, crunch i przester
- Osobna regulacja barwy dla kanałów czysty / crunch i przester
- Pętla efktów z regulacją poziomu (+4 dB / -10 dB)
- Wyjście słuchawkowe z drugą wersją symulacji głośnika
- Wbudowany Di-Box (z symulacją głośnika) na wyjściu symetrycznym XLR
- "Silent play / record" (wbudowane sztuczne obciążenie transformatora głośnikowego)
- Master volume, kanał czysty - volume, kanał przesterowany - gain
- Szybkie przełączanie kanałów na przekaźnikach
- Gniazdo dla podwójnego footswitcha (przełączanie kanałów)
- Wyjścia głośnikowe: 4 ohm, 8 ohm, 16 ohm
- W wersji Combo wyposażony jest w dwunastocalowy głośnik Celestion Seventy80 o mocy 80 W, zapewniający spory zapas mocy
Wzmacniacz ma trzy kanały: czysty, crunch i przesterowany. Czysty i Cruch korzystają ze wspólnych gałek do ustawienia gainu oraz barwy (Gain i Character), jednak brzmienie obydwu kanałów zostało zbalansowane i nie ma konieczności manipulowania po ich przełączeniu. Kanał przesterowany ma mniej gainu niż jest w modelu The Beast 30+. Posiada oddzielną regulację barwy - Bass i Treble, a dodatkowo kanał ten wyposażony jest w przełącznik Mid. Switch, który zmienia charakter działania całej regulacji barwy. Głośność obydwu kanałów regulowana jest przez potencjometr Master Volume.
Na kanale czystym, przy wyższych ustawieniach gałki Gain, lekko się nasyca, jednak nie tak bardzo jak na kanale Crunch, który przypomina stare przesterowane wzmacniacze. Kanał przesterowany przypomina brzmienie z lat osiemdziesiątych.
Mimo iż kanał Crunch jest przełączany z kanału czystego i korzysta ze wspólnych potencjometrów, to nie jest to proste podbicie czułości, ale osobny kanał "wewnątrz" kanału czystego. Specjalnie zaprojektowany układ pozwala na dobre zbalansowanie barwy i głośności, tak więc nie ma konieczności ponownego ustawiania gałek po zmianie kanału z czystego na Crunch i odwrotnie. Gałka Character, którą spotkać można w obydwu bliźniaczych modelach The Beast i The Beast 30+, nie jest prostym układem "Tone" obcinającym wysokie częstotliwości, ale jakby pełnym trzystopniowym układem regulacji barwy, zredukowanym jednak do pojedynczego potencjometru.
Został on tak dobrany, że w każdym jego ustawieniu uzyskuje się różne brzmienie. Zakres regulacji tego potencjometru jest jednak inny niż w pozostałych Beastach. Na kanale przesterowanym zastosowano dwupasmową regulację barwy - Bass i Treble. Z powodu braku miejsca na panelu przednim, nie umieszczono potencjometru Middle i został on zastąpiony specjalnie dobranym rezystorem. Jednak umieszczono przełącznik Mid. Switch, który jest rozwiązaniem zaczerpniętym z modelu Mr. Hector i pozwala na uzyskanie szerszej palety brzmień, bo jego przełączenie zmienia to, w jaki sposób działa cały układ regulacji barwy, a ma to największe przełożenie na częstotliwości średnie.
Pętla efektów działa w trybie szeregowym i posiada przełącznik poziomu sygnału z instrumentalnego -10 dB na profesjonalny, liniowy +4 dB. Umożliwia to wykorzystanie wejścia Return jako wejścia liniowego (przy ustawieniu +4 dB) lub podłączenie podłogowych efektów (przy ustawieniu -10 dB).
Wyjścia słuchawkowe, jak i symetryczne liniowe są wyposażone w symulację kolumny gitarowej, którego brzmienie zostało pieczołowicie dobrane w wielu próbach odsłuchowych. Sygnał trafia na oba wyjścia bezpośrednio z końcówki mocy (po transformatorze głośnikowym), tak więc wpływ lamp mocy na brzmienie jest tutaj również słyszalny. Wyjścia te są zawsze aktywne oraz niezależne od siebie, tak więc możliwe jest wpięcie się do miksera i odsłuch podczas koncertu na monitorach lub / i "przodach". Przełącznik Speaker On / Off (na tylnym panelu) podłącza wbudowane sztuczne obciążenie zamiast głośnika, co pozwala na bezgłośną grę w domu na słuchawkach. Dodatkowo wyjście symetryczne XLR jest całkowicie odseparowane galwanicznie od wzmacniacza (Di-Box) przez transformator, co zapobiega powstawania uciążliwego brumu w warunkach scenicznych.
Warto wypróbować ten piecyk i przekonać sie na własnej skórze - a raczej na własnym uchu - co ta lampa potrafi!