20 marca 2013 00:00
Info Monacor Beteiligungs GmbH sp. z o.o. Monacor Beteiligungs GmbH sp. z o.o. tel: +48 (71) 320 93 00 www.monacor.pl

Poznaj rodzaje świateł cz.II

[img:1]

Panele LED, skanery i efekty typu flower - to porcja kolejnych rodzajów oświetlenia, omawianego w tej części poradnika LightSound Lovers.

 

Menu na skróty:

Tradycyjny
Roto-Skaner
Multi-Skaner

Tradycyjny
Gobo-Flower
Prism Flower
Kalejdoskop

 

Poprzednia część poradnika dostępna jest tutaj.

 

Panel LED

 

Angielska nazwa: Led Panel

 

[img:2]

 

Cechy:

Występuje w najróżniejszych odmianach, kształtach i formatach. Począwszy od wąskich długich paneli przypominających Led Bar’y, przez różne kwadratowe bądź prostokątne kształty, do nieregularnych wielokątów włącznie. Źródłem światła są oczywiście diody LED. Ich ilość oraz moc jest w zasadzie inna dla każdego modelu.

W tej chwili praktycznie wszystkie tego typu efekty zawierają diody trzech podstawowych kolorów czyli RGB: R (red) - czerwony, G (green) - zielony, B (blue) - niebieski. Coraz częściej spotyka się też wbudowany kolor W (white) - biały. Taki panel określa się jako RGBW (a co nam to daje, wyjaśni jeden z kolejnych artykułów). Do sterowania wykorzystuje się DMX lub wbudowany mikrofon albo programy fabryczne. Można też wprowadzić statyczne ustawienia np. ustawić na stałe jeden kolor.

 

[img:3]

 

Zastosowanie:

Ze względu na mnogość różnych kształtów i mocy Paneli LED, znajdują one wszechstronne zastosowanie w każdej możliwej sytuacji. Na scenie, jako doświetlenie jej elementów (np. horyzontu), również jako dodatkowe efekty, z których można tworzyć wręcz całe świecące koła, kwadraty czy prostokąty o kilkumetrowej średnicy. Używane też są jako oświetlenie architektoniczne budynków oraz coraz częściej wykorzystywane przez mobilnych DJ’ów.  Znalazły też szerokie zastosowanie w klubach i dyskotekach.

 

[do góry]

 

Skaner

 

Angielska nazwa: Scanner
Inne nazwy: Szperacz

Skanery są efektami, które istnieją na rynku już bardzo długo. Przez ten czas powstawały różne ich odmiany, a kilka z nich tak dobrze się przyjęło, że uważam za konieczne umieścić je w tej klasyfikacji.

 

[do góry]

 

1. Skaner (tradycyjny)


Angielska nazwa: Scanner

 

[img:4]

 

Cechy:

Skaner jest dość osobliwym urządzeniem. Daje nam pojedynczy snop światła. Posiada też tarczę gobo oraz tarczę kolorów. Jego wyjątkowość polega na bardzo nietypowym układzie optycznym. Otóż promień światła po przejściu przez ww. tarcze oraz obiektyw, trafia na ruchome lustro odbijające go już bezpośrednio na powierzchnie, np. parkietu.

Samo lustro jest bardzo lekkie, a umieszczone na sporej mocy silniku krokowym pozwala na bardzo szybkie zmiany jego położenia, czyli na ruch naszej wiązki świetlnej. Skanery więc, odznaczają się niesamowitą dynamiką pracy.  Tak "zwinnych efektów"  poza skanerami nie znajdziecie. Do sterowania wykorzystuje się najczęściej wbudowany mikrofon lub DMX. Najczęściej posiadają też programy odtwarzane automatycznie.


Zastosowanie:

Niezwykła dynamika pracy sprawiła, że tego typu efekty używane są najczęściej w dyskotekach, klubach oraz przez mobilnych Dj’ów. Bardzo sporadycznie używa się ich na scenie.

 

[do góry]

 

2. Roto-Skaner


Angielska nazwa: Roto-Scanner

 

[img:5]

 

Cechy:

Generalnie działa jak tradycyjny skaner, z tą jednak różnicą, że zamiast jednego lustra odbijającego promień świetlny, ma on zamontowany ruchomy bębenek złożony z kilkunastu kawałków lustra. Zatem zamiast jednego odbitego promienia dostajemy ich przynajmniej kilka jednocześnie.

 

[img:6]

 

Zastosowanie:

Kluby, dyskoteki, sprzęt dla mobilnych DJ’ów

 

[do góry]

 

3. Multi-Skaner


Angielska nazwa: Multi-Scanner
Inne nazwy:  Efekt centralny

 

[img:7]

 

Cechy:

Multi-Skaner jak sama nazwa wskazuje, to kilka urządzeń typu skaner (tradycyjny lub roto-skaner) w jednej obudowie. Najczęściej spotyka się od dwóch do ośmiu sztuk zamkniętych w jednym pakiecie. To świetne rozwiązanie, bo dla uzyskania optymalnego efektu stosuje się przynajmniej dwa skanery jednocześnie.

 

[img:8]

 

Im więcej, tym lepsze wrażenia. Do tego stopnia, że np. osiem skanerów zamkniętych w jednej obudowie, powieszonej pod sufitem w dyskotece, całkowicie wystarcza do dynamicznego oświetlenia sporego parkietu. Stąd też, te największe multi-skanery noszą nazwę "efekt centralny". Mogą one też być połączeniem tradycyjnych skanerów i roto-skanerów w jednej obudowie.


Zastosowanie:

Kluby, dyskoteki

 

[do góry]

 

Efekty typu "Flower"

 

To chyba najbardziej rozpowszechniona grupa efektów dyskotekowych. Poniżej wyjaśniam co oznacza ta dziwna i trochę żartobliwa nazwa, z którą nigdy nie wiadomo o co chodzi.

W historii oświetlenia dyskotekowego efekty te pojawiły się jako drugie lub trzecie po pierwszych kolorowych efektach dyskotekowych, czyli projektorach olejowych (o czym mowa jest w innej części artykułu). Szalone lata 70’ wydały na świat kulę dyskotekową, stąd też dylemat. Co było drugie: "flower" czy kula?

 

[img:9]

 

Tak czy inaczej jest to jedna z najstarszych grup oświetlenia stricte dyskotekowego. Pierwotnie efekty tego typu składały się ze źródła światła (żarówki), kolorowego lusterka złożonego z małych kawałeczków zwierciadła oraz soczewki. Lusterko umieszczone było na wolnoobrotowym silniku.

Światło z żarówki odbite od wieloczęściowego lusterka i przepuszczone przez soczewkę, dawało na ścianie (lub parkiecie) wiązkę kilkunastu, kilkudziesięciu promieni świetlnych. Po jakimś czasie dołożono tarczę kolorów i tarczę gobo, a że najpopularniejszym wzorem dawnych gobo był właśnie kwiatek, stąd też zaczęto efekty tego typu nazywać żartobliwe "flower" (z angielskiego "kwiat").

 

[img:10]

 

 

"Flower" to nazwa grupy efektów świetlnych, które w wyniku rozwoju technologicznego mogą dość mocno się od siebie różnić, choć konstrukcyjnie są bardzo do siebie podobne. "Flower" nie oznacza jednego konkretnego modelu efektu, to cała ich rodzina.

Następne lata przyniosły niezliczoną ilość najróżniejszych odmian tego efektu, produkowaną po dziś dzień na całym świecie. Klika z nich, które przetrwały najdłużej, przedstawiam poniżej.

 

[do góry]

 

1. Flower (tradycyjny)


Nazwa angielska: Flower

 

[img:11]

 

Cechy:

Wiązka kolorowych promieni świetlnych. Brak tarczy gobo oraz tarczy kolorów. Zabarwienie wiązek świetlnych powstaje w wyniku odbicia białego światła od kolorowych kawałków ruchomego lusterka zamontowanego w urządzeniu. Sprzęt reaguje na dźwięk, kręcąc wiązkami w lewo lub prawo.

 

Zastosowanie:

Kluby, małe dyskoteki, mobilni DJ’e.

 

[do góry]

 

2. Gobo-Flower


Angielska nazwa: Gobo-Flower

 

[img:12]

 

Cechy:

Wiązka promieni świetlnych, tarcza gobo oraz tarcza kolorów. Reaguje na dźwięk, kręcąc się oraz zmieniając w rytm muzyki kolory oraz wzory.

 

[img:13]


Zastosowanie:

Kluby, dyskoteki, mobilni DJ’e.

 

[do góry]

 

3. Prism Flower


Angielska nazwa: Prism-Flower
Inne nazwy: Pryzmat


[img:14]


Cechy:

Efekt ten działa jak najzwyklejszy gobo-flower. Dodatkowym elementem jest tutaj ruchomy pryzmat oraz szerokokątne lustro. Pryzmat  ma najczęściej postać graniastosłupa o podstawie trójkąta.  Umieszczony na drodze promieni świetlnych odbija je w stronę szerokokątnego lustra, a ono z kolei odbija wiązki w stronę parkietu. Rozwiązanie takie ma dwie zasadnicze zalety.

 

[img:15]

 

Po pierwsze efekt tego typu ma zadziwiająco szeroki kąt rozproszenia światła. Pozwala to z małej odległości rozświetlić bardzo dużą przestrzeń. Po drugie, pryzmat działający w poziomie dodaje nam dwa nowe kierunki ruchu światła. Oznacza to, że Prism-Flower jest efektem wyjątkowo dynamicznym. Reaguje na muzykę dzięki wbudowanemu mikrofonowi.

 

Zastosowanie:

Dyskoteki, kluby, mobilni Dj’e. Szczególnie polecany do niskich przestrzeni.

 

[do góry]

 

4. Kalejdoskop


Angielska nazwa: Kaleidoscope

 

[img:16]

 

Cechy:

Podstawą konstrukcji jest jak zwykle Gobo-Flower.  Zespół optyczny urządzenia został zaopatrzony w specjalny układ soczewek i zwierciadeł dający efekt kalejdoskopu, czyli dziecięcej zabawki, w której wzory zmieniają się w "magiczny" sposób.  Sprzęt trochę niedoceniony. Szkoda, bo wygląda pięknie i zdecydowanie bije na głowę większość oświetlenia typu "Flower".

 

Zastosowanie:

Kluby, dyskoteki, mobilni DJ’e. Czasem używany jako oświetlenie architektoniczne.

 

Wraz z rozwojem technologii  LED i jej rosnącą popularnością efekty typu "Flower" zostają powoli zastępowane najprzeróżniejszymi konstrukcjami opartymi właśnie o diody LED. Można by ironicznie rzec, iż sprzęt nowego typu przeżywa właśnie swój rozkwit. Większość  nowych efektów z powodzeniem mieści się ww. kanon.

Trzeba mieć jednak świadomość, że najnowszy podział tego typu oświetlenia jeszcze się nie ustalił i minie kilka lat zanim to nastąpi. Każdy producent próbuje dać jakieś nowoczesne, wzbogacone rozwiązanie. Co się z tego przyjmie, czas pokaże. Na tę chwilę mamy przez to jeden wielki bałagan  na rynku. Chcąc się odnaleźć w tym gąszczu nazw i rodzajów, trzeba się mocno przyłożyć i niech Was nie zmylą poprzekręcane nazwy nowych LED’owych wynalazków.  Mam nadzieję, że udało mi się trochę rozjaśnić ten "kwietny galimatias".

 

[do góry]

[img:17:R]
Źródło: lightsoundlovers.pl

 

Gdzie kupić?

Monacor Monacor www.monacor.pl

Dystrybucja w Polsce:

Godziny otwarcia:

Pon - Pt:  09.00- 17.00

adres:
ul. Stanisławowska 30 54-611 Wrocław

Sklepy muzyczne > Monacor rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

IMG STAGELINE IMG STAGELINE www.imgstageline.pl

Dystrybucja w Polsce:

Godziny otwarcia:

Pon - Pt:  09.00- 17.00

adres:
ul. Stanisławowska 30 54-611 Wrocław

Sklepy muzyczne > IMG STAGELINE rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz