27 maja 2010 10:15
Info Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR al. Krakowska 20 05-090 Sękocin Nowy

Nowoczesne technologie sceniczne. Matecznik Mazowsze 12.04.2010

12 kwietnia w Europejskim Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej Matecznik Mazowsze w Otrębusach odbyła się prezentacja jednej z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie sal widowiskowych zrealizowanych w ostatnim czasie w Polsce. Pokaz zorganizowały firmy Konsbud-Audio Sp. z o.o. i P.S. TEATR, które odpowiedzialne były za instalację systemów elektroakustycznych i oświetleniowych oraz urządzeń mechanicznych sceny i widowni. W spotkaniu, na które organizatorzy zaprosili przedstawicieli instytucji kultury z całej Polski wzięło udział blisko 150 osób, a w tym dyrektorzy teatrów, filharmonii, oper, domów kultury oraz akustycy i oświetleniowcy. Nie zabrakło również architektów oraz projektantów akustyki, elektroakustyki i technologii sceny z całej Polski.
 
W trakcie całego dnia uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia obiektu oraz niepowtarzalną okazję sprawdzenia funkcjonalności, jakości i sprawności zainstalowanych przez firmy TEATR i Konsbud Audio systemów oświetlenia, nagłośnienia, mechaniki sceny, systemu inspicjenta.
 
W ramach tego spotkania odbyły się także pokazy najnowszych urządzeń oświetleniowych znajdujących się w ofercie firmy TEATR. Oprócz pełnej rodziny głowic firmy DTS, zaprezentowano również porównanie skuteczności LED’owej głowicy Vari*Lite VLX z głowicami typu WASH z żarówkami 1000W halogen i 700W wyładowczą. Porównanie prowadził opiekun firmy Vari*Lite w Europie p. Matt Hallard

ŚWIATŁO

 

 
DŹWIĘK 

 
INSTALACJE
 

 

 
Europejskie Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej Matecznik Mazowsze, którego gospodarzem jest Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, to wielofunkcyjny obiekt, który powstał dzięki środkom Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Główną jego część stanowi sala widowiskowo-edukacyjna przystosowana do realizacji przedsięwzięć artystycznych, kulturalnych, edukacyjnych i konferencyjnych o dużej skali. Sala posiada ogromną scenę o powierzchni 350 m² z dwoma kieszeniami bocznymi o powierzchni 100 m² oraz widownię na 560 miejsc. Do sali przynależą także garderoby dla stu osób, sale prób baletu i orkiestry, sale ćwiczeń indywidualnych, kabiny tłumaczy, kabina reżysera świateł i studio nagrań.
 
Projekty branżowe sali widowiskowej Matecznik Mazowsze z zakresu technologii sceny oraz oświetlenia zostały opracowane przez Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR, natomiast z zakresu elektroakustyki przez dr inż. Tadeusza Fideckiego.
 
Firma TEATR w ramach prac wykonała oświetlenie technologiczne, urządzenia mechaniczne sceny wraz z częścią napędową, konstrukcję widowni ruchomej, konstrukcję fosy zapadni oraz bardzo rozbudowaną strefę portalową. Scena została wyposażona m.in. w ruchome mosty oświetleniowe, most portalowy, dwie ruchome wieże portalowe oraz w sztankiety elektryczne o regulowanej prędkości ruchu służące do podwieszania dekoracji bądź elementów zmieniających akustykę sali w zależności od rodzaju wydarzeń artystycznych. Firma P.S. TEATR dostarczyła także 670 m² podłóg scenicznych oraz pełne okotarowanie sceny. Widownię wyposażono w system podnoszenia składający się z sześciu podnośników śrubowych o nośności 35 kN każdy. Zainstalowany system podnośników umożliwia wyrównywanie podłogi widowni do poziomu sceny, tworząc jednolitą przestrzeń użytkową, dzięki czemu w sali mogą odbywać się np. bale. Wszystkie urządzenia mechaniczne są sterowane elektrycznie za pomocą pulpitu sterowniczego umieszczonego w wieży portalowej. Instalacja do napędów obejmowała również wykonanie sterowania dla ekranów akustycznych umieszczonych nad widownią.
 
Jeżeli chodzi o urządzenia oświetleniowe, zastosowano tu produkty najbardziej renomowanych firm. Na park oświetleniowy konwencjonalny składają się aparaty profilowe ETC typu Source Four o różnych optykach (5°, 10°, 26° i 30°) oraz reflektory typu PC firm DTS i Spotlight. Z urządzeń inteligentnych wykorzystano głowy Vari*Lite i DTS, a także naświetlacze LED-owe DTS. Regulatory cyfrowe to urządzenia firmy Strand Lighting. Zamontowane zostały również systemy zdalnego sterowania do aparatów profilowych firmy Lighting Innovation. Całość instalacji oświetleniowej to 240 obwodów regulowanych, 36 obwodów nieregulowanych i 24 obwody roboczych, przy czym instalacja została przygotowana tak, by można było w każdej chwili rozszerzyć ją o nowe urządzenia bez konieczności kucia ścian. Niektóre przygotowane obwody są okazjonalnie wykorzystywane – np. przez telewizję.
 
Za dostawę, montaż, uruchomienie oraz wykonanie końcowych pomiarów systemów elektroakustycznych odpowiedzialna była firma Konsbud-Audio z Warszawy. W ramach projektu wykonano po pierwsze system nagłośnienia centralnego widowni. Składają się na niego 2 grona po dwa subwoofery Ci7-SUB oraz dwa zestawy szerokopasmowe Ci7-TOP. Są to urządzenia serii Ci firmy d&b audiotechnik, przystosowane do zastosowań instalacyjnych. Uzupełnieniem systemu są fronfille Ci80. Na stanowisku FOH stanęła konsoleta Digidesign Venue. Scena wyposażona została także w monitory MAX12 d&b. Jako konsoletę monitorową zastosowano Digidesign Venue Profile. Dodatkowo firma Konsbud-Audio dostarczyła także mikrofony bezprzewodowe Audio-Technica serii 5000 oraz systemy odsłuchu osobistego Aviom z serii A-16, a także wyposażyła studio nagrań w system cyfrowej rejestracji i obróbki dźwięku oparty o PRO TOOLS i konsoletę Digidesign Venue Profile. System cyfrowej dystrybucji dźwięku oparto o światłowody oraz urządzenia firm Digidesign i Aviom. Interesującym rozwiązaniem jest również cyfrowy system inspicjenta, który pozwala na niezwykle sprawną komunikację pomiędzy wszystkimi pracownikami obsługi scenicznej i artystami.

Tekst i zdjęcia: www.teatr.com.pl

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR

adres:
al. Krakowska 20 05-090 Sękocin Nowy

Gdzie kupić?

Vari-Lite Vari-Lite www.vari-lite.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Vari-Lite rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz