29 grudnia 2009 00:00
Info Lauda Central Europe Lauda Central Europe tel: +48 (58) 555 06 60 www.laudacentral.eu

DUSK FIRE - najnowsza generacja Gitary Robota

7 grudnia 2009 Gibson zaprezentował trzecią generację swojej technologii Robot. Premiera miała miejsce w zaledwie 200 sklepach detalicznych na całym świecie, a całkowita liczba egzemplarzy Limitowanej Edycji Dusk Fire liczy jedynie 1000 sztuk.

[img:1]

W ubiegłym roku Gibson przedstawił gitarę Dark Fire, następcę pierwszej generacji Gitar Robotów. Model odniósł ogromny sukces i został wyprzedany, w większości sklepów, już w dniu swojej premiery. Ostatecznie, gitara zniknęła z półek sklepowych dnia następnego. Stopień zaawansowania tej gitary wywoływał nie lada problemy przy jej wytwarzaniu. Gibson przerwał produkcję Dark Fire po sprzedaniu mniej więcej 100 sztuk i rozpoczął proces całkowitego przeprojektowania modelu. Przeszkodą był bardzo wysoki poziom techniczny gitary, przez co wyprodukowano około 500 sztuk w 2009 roku z założeniem możliwości zwiększenia produkcji o kolejny 1000 pod koniec roku. Na chwilę obecną, wszystkie te gitary są sprzedane i Gibson nie zamierza produkować tego modelu ponownie.

Dark Fire prezentował 3 znaczące innowacje:

  • Robot 2 - system strojenia, który zwiększył precyzję i szybkość automatycznego strojenia,
  • Technologia dźwięku “Kameleon“ („Chameleon Tone Technology”), która zezwalała gitarze na osiąganie wszystkich klasycznych brzmień, z 7 dostępnymi „od ręki”,
  • Pierwsza gitara stworzona jako kompletny system wykorzystujący moc nagrywania w środowisku komputerowym.

Przez następny rok, dział Gibson ds. badań i rozwoju pracował nad modernizacją technologii przedstawionych w Dark Fire tak, by wznieść się na jeszcze wyższy poziom zaawansowania technicznego, przy zachowaniu maksymalnej prostoty obsługi nowych funkcji. Dusk Tiger posiada każdą z wymienionych powyżej cech, w nowej zmodernizowanej i unowocześnionej wersji, przy bardziej atrakcyjnej od poprzednika cenie.

Mnogość funkcji i możliwości, z reguły, idzie w parze z mozolną nauką obsługi każdej z nich. Gibson, wraz z Dark Fire, przedstawił wielokolorowy potencjometr Master Control Knob, który umożliwiał przyswojenie funkcji instrumentu w sposób intuicyjny dla gitarzysty. Gitara była też wyposażona w zaawansowany przełącznik przetworników, który służył jako regulator mieszania nasycenia sygnału pickupu piezo z tradycyjnymi przetwornikami. Zapewniało to tworzenie tuzinów unikalnych ustawień, podobnie jak klasycznych gitarowych brzmień, każdego w czysto analogowej jakości i wysokiej rozdzielczości.

Upraszczamy

Dusk Tiger korzysta z systemu kontroli Dark Fire, ale znacznie uproszczonego i bardziej intuicyjnego w obsłudze, mimo jeszcze większej ilości brzmień i strojów. Dusk Tiger nie wymaga też korzystania z interfejsu RIP. Możesz np. grać na niej tradycyjnie i ręcznie przełączać przetworniki. Nie musisz jej nawet ładować. Wszystkie sterowniki w gitarze i pickupach będą uruchamiane kiedy gitara zostanie włączona. Dusk Tiger zapamiętuje ustawienia użytkownika sprzed jej wyłączenia (własnoręcznego lub w wyniku przejścia w stan oszczędzania baterii). Oprogramowanie sterujące potencjometrem MCK zostało tak odświeżone, by dostęp do brzmień i strojów był jeszcze szybszy, łatwiejszy i bardziej intuicyjny.

Nie myśl o bateriach

Dark Fire i Robot I wykorzystywały innowacyjny układ wymiennych baterii, ładowalnych za pomocą kabla gitarowego. Teraz, Gibson idzie o krok naprzód i do Dusk Tiger dodaje małą ładowarkę ścienną i dwie ładowalne baterie typu „fotograficznych”. Na korpusie Dusk Tiger znajduje się mała komora na baterię, której wymiana zajmuje kilka sekund. Wystarczy trzymać jedną naładowaną baterię w kieszeni i wymienić ją na scenie jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dwa standardowe akumulatory, oraz ładowarka w komplecie

Obie baterie i ładowarka są standardowego typu i będą ogólnie dostępne w większości elektronicznych sklepów. Gibson zapewnia wieloletnią dostępność i niski koszt zamienników.

Układ impedancyjny w hołdzie dla Les Paula

Les Paul nigdy nie grał na gitarze o wysokiej impedancji, ponieważ sygnał mógł być zniekształcony przez wiele parametrów, jak jakość i długość kabli. Les był wytrawnym muzykiem, nagrywającym inżynierem i projektantem gitar. I miał rację!

Gibson skonstruował obwód impedancyjny LP-Z w hołdzie pamięci Les Paula. Układ został umieszczony w gnieździe wyjściowym gitary. Zaraz obok gniazda został też umieszczony przełącznik wł/wył, pozwalający ustawić tradycyjny tryb pasywny. Jeśli jednak włączymy układ LP-Z, sygnał gitary i jej brzmienie zostaną odizolowane od sprzętu i precyzyjnie dopasują się do impedancji np. wzmacniacza, którego używamy.

Poprawa w jakości i wierności sygnału może okazać się szokująca. To jak porównać obraz HD do tradycyjnego telewizora: Obraz (dźwięk) będzie taki sam, ale dużo bardziej intensywny, niemal trójwymiarowy.

LP-Z High Definition Impedancyjny Obwód z Nuetrik ¼ stopniowym stereo i XLR

Wraz z ulepszeniem sygnału elektrycznego, Gibson posunął się o jeden krok dalej i dodał blokowane gniazdo Neutrik, które posiada nie tylko ¼-stopniowe stereo na wyjściu ale również złącze XLR. Możesz więc używać, albo standardowych kabli gitarowych, albo stereofonicznych kabli gitarowych. Możesz też użyć mikrofonowych kabli XLR, jeśli zechcesz podłączyć się bezpośrednio do konsoli itd... Możesz używać bardzo długich kabli XLR z obwodem LP-Z bez najmniejszej straty jakości Twojego brzmienia.

Stroboscope Tuner Mode - jaka jest częstotliwość tej nuty?

Dusk Tiger posiada nowy tryb pracy stroika, zobrazowany na podświetlanym potencjometrze MCK II. W tym module, kiedy uderzysz nutę, częstotliwość wyświetli się na wyświetlaczu MCK i będziesz mógł od razu ją odczytać w postaci cyfrowej.

MCK wyświetla częstotliwość (np.. 8 – 2 – 4 – 1 dla 82.41 Hertz) - Alternatywnym sposobem wyświetlania jest prezentowanie nuty (np. E)

Zewnętrzne diody LED będą wskazywały wysokość dźwięku w relacji do najbliższej nuty. To pozwoli Ci dostroić się do innego instrumentu oraz będzie precyzyjnym narzędziem intonacyjnym, lub źródłem informacji o dokładnej specyfikacji aktualnego strojenia.

Kameleon na sterydach – ŻONGLUJ DŹWIĘKIEM

[img:2:R]W zestawie z Dusk Tiger znajduje się program edycyjny, który pozwoli Ci stworzyć własne presety gitarowe. Program będzie zdolny zapamiętać presety jako pliki na komputerze, które możesz gromadzić, lub przesłać innym muzykom. Edytor pozwoli na zastąpienie standardowych brzmień w gitarze i zmianę (za pomocą przełącznika) położenia danego brzmienia.

Wraz z drugim bankiem 9 presetów, stworzonych do zaprogramowania przez użytkownika, teraz możesz mieć 18 unikalnych brzmień dostępnych „pod ręką”, z gotową biblioteką tysięcy innych brzmień.

Chameleon Tone Editor Software z możliwością rozbudowy, edycji i zapisywania presetów

W każdym presecie można wybrać cewkę przetwornika, przetwornik i kontrolować dwa 4-zakresowe equalizery, wbudowane w Dusk Tiger. Wszystkie kontrolki i pokrętła będą pracować w trakcie grania i nagrywania.

W świecie komputerów

Zmodernizowany został też interfejs RIP, w który wyposażony jest Dusk Tiger. Pozwala on przenieść za pomocą stereofonicznego kabla ¼” sygnał każdej struny na niezależny kanał, tradycyjny sygnał odbioru albo monofoniczny sygnał piezo . Kabel nie będzie już używany do ładowania gitary, co znacznie uprości jego stosowanie. Strumień audio został ulepszony by przenosić dźwięk jeszcze wierniej i bardziej przejrzyście, przy minimalizacji szumów.

W zestawie z Gibson Dusk Tiger nie zabraknie najnowszych wersji programów Guitar Rig (znacząco usprawnionym w swej tegorocznej odsłonie) oraz Gibsonowskiej wersji popularnego programu Ableton Live Recording Software.

  • Nowsza wersja software z prostszym, lepszym Interfejsem komputerowym
  • Wyposażona w kabel MIDI do Roland/Axon

[img:3]

Werdykt: ta gitara jest zabójcza!

[img:4]

Gibson przekracza kolejne granice, zarówno w kwestii wizualnej, jak i funkcjonalnej, kontynuując prace nad udoskonalaniem materiałów używanych do produkcji, zmniejszeniem wymiarów poszczególnych elementów i innymi modernizacjami. Wraz z super precyzyjną regulacją gitary przez rewolucyjną maszynę PLEK, przez wszystkie technologie w niej umieszczone, Gibson Dusk Tiger jest jednym z najlepszych, najbardziej wszechstronnych i niezastąpionych w trasie instrumentów. Dodatkowo, Gibson był w stanie stworzyć gitarę o jeszcze dłuższym sustain i lepszym rezonansie, jednocześnie produkując jedne z najlżejszych instrumentów swojego rodzaju.

Dusk Tiger odmieni Twoją grę na zawsze…

 

więcej: www.gibson.pl
Elektryczne Gitary

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Gibson rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz