23 sierpnia 2008 10:00

Systemy Stagetec na Olimpiadzie w Pekinie

Systemy STAGETEC zapewniają mistrzowski dźwięk na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie

SALZBRENNER STAGETEC MEDIAGROUP to jeden z głównych europejskich dostawców systemów audio na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w 2008 r.

„Igrzyska XXIX Olimpiady ery nowożytnej w Pekinie uważam za otwarte.” – te słowa usłyszało 8 sierpnia 2008 r. ponad 90 tys. widzów na Stadionie Narodowym w Pekinie. Zostały one zmiksowane na dwóch konsoletach AURUS zainstalowanych w centralnej reżyserce na stadionie, a następnie przesłane przez sieć dźwiękową NEXUS do systemu nagłośnieniowego zbudowanego z 220 zestawów line array. Oprócz tego na całym świecie miliardy telewidzów obejrzały ceremonię otwarcia i usłyszały to, co przekazuje największy w Chinach system PA. Dźwięk był przesyłany z reżyserki z konsoletą AURUS liniami MADI do Międzynarodowego Centrum Transmisyjnego (IBC, ang. International Broadcast Centre) oraz do ok. 60 wozów transmisyjnych, z których duża część jest także wyposażona w zaawansowane technologie audio opracowane przez MEDIAGROUP.
[img:1]

STAGETEC. 
Miksowanie i przesyłanie dźwięku w Ptasim Gnieździe

Poszukując wysokiej klasy systemu odpowiedniego dla Stadionu Narodowego, chiński integrator systemów nagłośnieniowych – Guangzhou Ruifeng Jianscheng Ltd. – natychmiast wybrał dwa systemy AURUS marki STAGETEC. System AURUS/NEXUS wdrożony w marcu 2008 r. ma m.in. odpowiadać za nagłośnienie tego ogromnego obiektu sportowego oraz za zapewnienie międzynarodowego sygnału audio dla IBC. Konfiguracja jest wystarczająco potężna i elastyczna: konsoletę master stanowi stół AURUS z 40 tłumikami, który może przetwarzać dźwięk na 96 kanałach audio. 

Mniejsza konsoleta AURUS (slave) wyposażona jest w osiem tłumików i ma dostęp do tych samych zasobów DSP, co większy stół. Konsoleta slave zaspokaja wymagania stref specjalnych na stadionie, zasilanych sygnałami innymi niż sygnały przekazywane na główną widownię.Obie konsolety są podłączone do sieci dźwiękowej NEXUS złożonej z ośmiu jednostek bazowych oraz rutera NEXUS STAR. To zintegrowane rozwiązanie obsługuje szereg formatów, a ponadto, co jest typowe dla systemów STAGETEC, można dzięki niemu korzystać z wewnętrznych funkcji przetwarzania dźwięku systemu NEXUS. I tak np. wszystkie linie opóźniające są konfigurowane z wykorzystaniem procesora NEXUS DSP. Uzyskuje się dzięki temu dźwięk bez latencji. 

Na marginesie: osoby projektujące Ptasie Gniazdo były pod takim wrażeniem systemów AURUS i NEXUS, że cały system został zainstalowany tam na stałe. Oznacza to, że w przeciwieństwie do wielu innych międzynarodowych wydarzeń sportowych, w reżyserce dźwięku na Stadionie Narodowym nie będzie żadnego sprzętu z wypożyczalni. Wszystkie wydarzenia na stadionie będą obsługiwane za pomocą istniejącego już sprzętu.

STAGETEC w wozie transmisyjnym

Miłośnicy architektury ekscytują się strukturą nowego stadionu. Wśród profesjonalistów z branży radia i telewizji nie mniejszy entuzjazm budzą wozy transmisyjne, które będą przekazywać na cały świat materiał filmowy i dźwiękowy z Pekinu. Nadawcy z Azji, Ameryki i Europy wysyłają na Igrzyska swoje flagowe pojazdy. Podczas tych Igrzysk standardem jest nadawanie w formatach HDTV i 5.1.

Do wozów wzbudzających największy podziw należy nowy wóz HDTV należący do chińskiej państwowej stacji telewizyjnej CCTV. Pojazd obsługuje ponad 25 kamer i ma bogato wyposażoną reżyserkę, w której idealnie wykorzystano dostępną przestrzeń wraz z dedykowaną dobudówką. System AURUS/NEXUS będący na wyposażeniu tego pojazdu to rozwiązanie doskonale dopasowane do potrzeb związanych z dźwiękiem przestrzennym: konsoleta wyposażona jest w 48 tłumików i 96 kanałów audio i ma dostęp do pięciu jednostek bazowych NEXUS, z których dwie dostępne są w postaci przenośnych modułów scenicznych (stage box) do wykorzystania poza pojazdem. Łączna liczba wejść/wyjść to 300 × 300, co znacznie przekracza potrzeby nawet dźwięku przestrzennego HDTV. Mała konsoleta TRIAGON wyprodukowana przez MEDIAGROUP idealnie łączy się z architekturą systemu. W konsolecie TRIAGON zastosowano cyfrowy procesor sygnału niezależny od NEXUS STAR. TRIAGON może być w razie potrzeby włączony do sieci dźwiękowej poprzez linie MADI.

Debiut tego wozu transmisyjnego HDTV zbudowanego przez Sony U.K. (głównym wykonawcą była firma Sony China) nastąpi podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich. Wyżej wspomniane systemy audio zostały dostarczone do Wielkiej Brytanii bezpośrednio po wygraniu przetargu pod koniec 2007 roku.

Niemal jednocześnie chińska regionalna stacja Hunan Economic TV otrzymała swój wóz transmisyjny HDTV pełen produktów STAGETEC. Ten pojazd jest wyposażony w osiem kamer oraz w konsoletę AURUS w reżyserce. 40 tłumików i 96 kanałów sprawia, że konsoleta ta niewiele ustępuje oszałamiającemu nabytkowi CCTV. Oprócz dwóch stacjonarnych jednostek bazowych NEXUS dostępna jest przenośna superkompaktowa (1 U) jednostka bazowa NEXUS, zaprojektowana specjalnie dla celów transmisji sportowych. W wozie dostępnych jest ogółem ok. 250 × 250 wejść/wyjść. Hunan ECTV to stacja częściowo komercyjna, nadająca program 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę dla ponad 64 milionów osób żyjących u brzegów rzeki Jangcy.

tpc tv productioncenter także wysyła na te Igrzyska wóz transmisyjny z zainstalowanymi systemami STAGETEC. Wóz HD-1, należący do tego producenta telewizyjnego z Zurychu, to pojazd-legenda, prawdziwy pionier w dziedzinie transmisji w HDTV. Ten 36-tonowy pojazd jest wyposażony w konsoletę AURUS o 128 kanałach audio oraz w matrycę NEXUS wyposażoną w 700 × 600 wejść/wyjść. 

STAGETEC nadaje ton

tpc tv productioncenter wyposaży w systemy STAGETEC także swoje pomieszczenie z aparaturą centralną w IBC. Pięć jednostek bazowych NEXUS, wynajętych od STAGETEC, zapewnia łącznie ok. 1000 × 1000 wejść/wyjść. Jedną z głównych przyczyn zastosowania tak zaawansowanej konfiguracji sieci NEXUS jest łączenie sygnału video z komentarzem dźwiękowym w czterech oficjalnych językach Szwajcarii (niemiecki, francuski, retoromański i włoski). Realizacja dźwięku przestrzennego w takich warunkach sprawia, że bardzo mocno rosną wymagania co do liczby kanałów audio i możliwości kierowania sygnału. Dzięki NEXUS firma tpc spełniła te wymogi. Większość systemów NEXUS w reżyserce jest wyposażona w karty XHDI embedera/deembedera SDI obsługującą HDTV oraz karty XER i XET z wejściami/wyjściami AES.

Nowe, prestiżowe centrum transmisji CCTV – China Central Television Headquarters w Pekinie – chociaż nie jest jeszcze ukończone, to jednak będzie wykorzystywane w trakcie Igrzysk. W tym gigantycznym budynku, zaprojektowanym przez holendersko-niemiecki duet architektów – Rema Koolhaasa oraz Ole’go Scheerena – trzy reżyserki: E14, E15 i E17 będą wyposażone w konsolety AURATUS XL oraz odpowiednie sieci NEXUS. Każda z tych konsolet zapewnia 84 kanały audio. Dwie z nich są wyposażone w 24 tłumiki, a trzecia w 32 tłumiki.Aby studia te mogły być bardzo elastycznie wykorzystywane, konieczne było indywidualne opracowanie konfiguracji. 

Aby umożliwić szybkie i wygodne konfigurowanie sieci NEXUS z poziomu reżyserki, do konsolety AURATUS wbudowano komputer sterujący, który zazwyczaj jest urządzeniem zewnętrznym. Operatorzy uzyskują dostęp do oprogramowania konfigurującego sieć NEXUS poprzez specjalny panel z terminalem wyposażonym w trackball i klawiaturę. Wszystkie ustawienia są wyświetlane na centralnym panelu TFT z możliwością przełączania źródła obrazu. Takie rozwiązanie umożliwia bardzo elastyczne wykorzystywanie tej sieci NEXUS wyposażonej w ok. 200 wejść cyfrowych i 80 wyjść transmisyjnych. Dodatkowo dzięki konfigurowaniu także rozbudowanych funkcji logiki konsolety AURATUS z poziomu oprogramowania NEXUS, można w szerokim stopniu wpływać na sygnały GPI/O sterujące transmisją oraz na inne zdarzenia.Dzięki tej konsolecie AURATUS XL, dostarczonej na początku marca br., telewizja CCTV będzie mogła korzystać w okresie Igrzysk ze swojego centrum transmisyjnego.

Na systemach STAGETEC pracują także korespondenci sportowi włoskiej stacji nadawczej RAI. Ich relacje będą miksowane na stole AURUS wyposażonym w 40 tłumików i 140 kanałów, jaki będzie zainstalowany w studiu transmisyjnym RAI w Pekinie. Konsoletom AURUS w Chinach towarzyszyć będzie sześć jednostek bazowych NEXUS i oczywiście ruter NEXUS STAR. Podobnie jak w przypadku tpc, kluczową rolę pełnią tu także embedowane sygnały HD SDI. Ok. 50 kart XHDI zastosowanych w sieci NEXUS ma posłużyć jako interfejsy do licznych linii dostawców HDTV.

Gdzie kupić?

Stage Tec Stage Tec www.stagetec.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Stage Tec rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz