6 marca 2018 13:00
Info Meinl Distribution Meinl Distribution tel: +48 81 855 32 13 www.meinldistribution.pl NAMM NAMM tel: (001) 760-438-8001 www.namm.com

NAMM: Ortega i (nie tylko) gitarowe nowości

Ortega to producent szerokiej gamy instrumentów akustycznych, w skład których wchodzą gitary klasyczne, nylonowe, basy akustyczne, ukulele, mandoliny i banjo. Na rynku firma ta działa już od 1994 roku, przy czym od niedawna doskonale ugruntowuje sobie pozycję także w Polsce.

[img:1]

 

Ogromny asortyment produkowanych instrumentów idzie w parze z wieloma artystami, którzy współpracują z Ortegą, dzięki czemu instrumenty te można spotkać często na scenach całego świata. Na targach Namm ten niemiecki producent zaprezentował nowości, ale także znane już modele, które cieszą się sporą popularnością.

 

[img:2]

[img:4]

 

Nowe gitary klasyczne, to przede wszystkim dwie sygnatury – Ben Woods i Tomasz Zwijsen. Pierwszy instrument posiada cienki korpus (thinline), płytę wierzchnią Western Red Cedar, boki i tył z palisandru indyjskiego. To instrument w stylu Flamenco z szeroką mahoniową szyjką (52mm na siodełku), płaską hebanową podstrunnicą i cutawayem.

 

[img:3]

 

Druga gitara z kolei to instrument o parametrach ułatwiających bardziej rozrywkową grę. Szyjka jest zdecydowanie węższa (48mm na siodełku), podstrunnica posiada 12 calowy radius. Płytę wierzchnią zrobiono z litego kanadyjskiego świerku, a korpus z drewna Red Gum. Obydwa instrumenty są wykonywane ręcznie w Hiszpanii, wyposażono je w elektronikę Fishman Clasica Blend i dedykowany gigbag.

 

[img:5]

 

Oprócz gitar, Ortega dysponuje ogromnym asortymentem ukulele i tutaj także pojawiły się ciekawe nowości. Nowa seria Ebony wykonana jest w całości z hebanu i wykończona matowym lakierem z otwartymi porami. Mahoniowa szyjka, orzechowa podstrunnica i mostek. Dostępna jest wersja sopranowa i concert. Poszerzeniu uległa seria Earth, która teraz dostępna jest aż w 10 wersjach kolorystycznych. Do jej budowy użyto drewna Okoume na korpusy, mahoniu (gryfy) i orzecha (podstrunnice, mostki). Dostępne są rozmiary concert, które mogą mieć też wycięcie (cutaway) i układ elektroniki Ortega MagusUke.

 

[img:6]

[img:7]

 

Nowością w serii Horizon z kolei jest klonowy binding. Seria Horizon charakteryzuje się odwróconą główką z kluczami w jednym rzędzie, co czyni ją bardzo rozpoznawalną. Instrumenty występują w wersji concert, także z wycięciem i elektroniką MagusUke. Do budowy w zależności od modelu użyto bambusa, orzecha lub Mango, a szyjki wykonano z drewna Okoume. Mostek i podstrunnica zrobiona została z materiału Tecwood.

 

[img:8]

 

Sporą część ekspozycji zajmowały także akcesoria do gitar i ukulele. Jako ciekawostkę można było zobaczyć drewniane pickguardy do ukulele. Ortega proponuje jednak nie tylko instrumenty, ale także kilka elektronicznych gadżetów wspierających grę na żywo. Na tegorocznych targach można było zapoznać się z serią stompboxów. Największym i najbardziej rozbudowanym jest QuantumLoop. To połączenie stompboxa z looperem. Do wybory mamy aż 20 różnych, perkusyjnych efektów brzmieniowych (2 możemy zapisać sami przez USB), które możemy użyć podczas gry, jednocześnie zapętlając grane dźwięki (5 minut zapisu, nieograniczona ilość dubli).

 

[img:9]

 

Kolejny stompbox to Horse Kick V2. Stukając nogą w te małe, drewniane pudełeczko wyzwalamy sampel cajonu. Bardziej rozbudowana wersja – Kick Horse Pro dysponuje aż 5 różnymi samplami (tamburyn, cabasa, cowbell, kisk drum, cajon bass) oraz możliwością miksowania sygnału z efektu i gitary, dzięki czemu możemy używać jednego wzmacniacza. Analog Stompbox z kolei to prosty, nie wymagający zasilania efekt, który wzmacnia dźwięk uderzania w niego stopą. Wszystkie stompboxy umieszczone są w atrakcyjnych, drewnianych obudowach, które dzięki grubej, gumowej podeszwie nie będą się ślizgać na scenie.

Zobacz pozostałe zdjęcia ze stoiska:

[img:10]

[img:11]

[img:12]

[img:13]

[img:14]

[img:15]

Gitary Klasyczne Ukulele
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016