28 lutego 2018 14:00
Info Music Info Music Info tel: +48 12 267 24 80 www.musicinfo.pl NAMM NAMM tel: (001) 760-438-8001 www.namm.com

NAMM'18: Washburn Timeless - Gitary z duszą [VIDEO]

Niewątpliwą ciekawostką na stoisku Washburna była seria Timeless Collection, składająca się z czterech instrumentów. To, co czyni je prawdziwie wyjątkowymi to fakt, że zbudowane są ze 140-letniego drewna odzyskanego ze starych kościołów, stodół, mostów czy szkół w Wielkiej Brytanii. W szczegóły wprowadził nas Jonathan Lee, szef działu Design & Development w firmie Washburn Guitars.

W skład serii Washburn Timeless Collection wchodzi gitara parlor i trzy mandoliny, które zostały rozebrane, a ich budulec użyty ponownie do innych celów, w większości do produkcji mebli. Pracownicy Washburna znaleźli sprzedawcę, którego zapytali, czy mogą spróbować znaleźć wśród tych odpadów trochę drewna do konstrukcji gitar, ponieważ byli przekonani, że taki instrument brzmiałby wspaniale. Okazało się, że mikroskopijny odsetek rzeczywiście nadawał się do tych celów.

 

 

Brzmieniowo, wygląda to następująco: gdyby sekwoja zeszła się ze świerkiem adirondack, co zaowocowałoby dobrym wspólnym życiem i w efekcie potomstwem, to ta europejska jodła byłaby tym potomstwem. Jest to sztywne, głośne drewno, jednocześnie ciepłe w sposób zbliżony do cedru czy sekwoi. Brzmi po prostu fantastycznie.

 

Pozostałe detale nawiązują do naszych gitar z lat trzydziestych: "uśmiechnięty" mostek, minimalistyczne inlaye, inspirowana latami 30. główka, czy perłowa inkrustacja, którą nazywam Clou-de-lis, jako odwołanie do figury Fleur-de-lis, z czego "clou" to po francusku "gwóźdź". Jednak o co chodzi z gwoździem?

 

Gwóźdź wyciągnięty z jednej z tych belek jest płaski, a nie okrągły, jak te używane dzisiaj. Płaskie gwoździe wyszły z użycia w roku 1880 - stąd wiemy, że to drewno i wszystkie płyty wierzchnie w instrumentach Timeless Collection, mają co najmniej 140 lat.

Jonathan Lee - Szef działu Design & Development w Washburn

 

Instrumenty te wykonane są z litego drewna: model parlor posiada top z jodły "Timeless" i mahoniowe boki i tył. W serii znajdziemy też mandolinę F-Style z rzeźbionym topem oraz rzeźbionym klonowym tyłem. Mandolina "celtycka" z płaską płytą wierzchnią "Timeless" i boki i tył z litego mahoniu. I wreszcie mandolina A-Style z rzeźbionym topem "Timeless" i rzeźbionym tyłem.

 

[img:1]

[img:2]

[img:3]

[img:4]

[img:5]

[img:6]

[img:7]

 
Gitary Akustyczne
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2016